Dariusz Rymaszewski
- ur. 12 października 1961 w Lubaniu Śląskim
- kandydat na mistrza krajowego (1986)
Osiągnięcia szachowe:
Indywidualne Mistrzostwa Polski seniorów 55+ (1 medal)
- złoty (Ustroń 2017)
Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach szybkich
- X m. (Dębica 1990)
Indywidualne Mistrzostwa Polski juniorów (2 finały w latach 1979–1980, najlepszy wynik
- XLVII m. (Legnica 1979 – U20)
Wybrane sukcesy w innych turniejach
Ranking FIDE
- najwyższy ranking w karierze – 2270 (1 stycznia 1988)
Dariusz Rymaszewski o sobie (źródło: www.mlodytechnik.pl, 2017)
Elementarne zasady gry w szachy poznałem w okresie dziecięcym, ale tak na serio w wieku piętnastu lat zapoznał mnie z nią i do niej zachęcił kolega z technikum i internatu. Niebawem zacząłem systematycznie wygrywać zawody szkolne wśród rówieśników. Korzystając z tego, że w roku 1978 w rodzinnej Legnicy odbywały się mistrzostwa Polski juniorów, jako miejscowy zawodnik zostałem dopuszczony do grupy juniorów z II kategorią. Kategorię tę potwierdziłem na tych mistrzostwach ze znacznym zapasem. W 1979 r. w międzyszkolnych mistrzostwach województwa wrocławskiego podzieliłem 1-2 miejsce.
Po ukończeniu średniej edukacji związałem się szachowo i zawodowo ze środowiskiem legnickim. Występując w barwach „KOLEJARZA” Legnica, parokrotnie startowałem w festiwalach augustowskich, gdzie wypełniłem dwie normy na I kategorię, z czego raz wygrywając turniej klasyfikacyjny II kategorii (1982). Grałem też w innych ogólnopolskich turniejach organizowanych w formule open, co zaowocowało w latach kolejnych normami i tytułem kandydata na mistrza (Międzyrzec Podlaski 1983; Olkusz 1985). Lokalnie grywałem z sukcesami w licznych imprezach przeprowadzanych z reguły w tempie błyskawicznym lub przyspieszonym. W 1998 r. w barwach legnickiego „STARTU” wygrałem I szachownicę w nowo uformowanej III lidze makroregionu dolnośląskiego. Zaowocowało to zainteresowaniem dynamicznie rozwijającego się klubu „HETMAN” Gryfów Śląski, którego barwy w kolejnych pięciu latach reprezentowałem, grywając w I, II i III lidze (trzeba przyznać, że raczej bez sukcesów). Potem, przez następne 15-20 lat, miałem przerwę w czynnym uprawianiu tej dyscypliny.
Od czterech lat jestem zawodnikiem LZS-owskiej drużyny „MEWA” Goliszów, w barwach której w sezonie 2014/15 udało mi się po latach ponownie wygrać I szachownicę w III lidze dolnośląskiej. Z racji posiadanego wykształcenia praktycznie od roku 1981 jestem związany zawodowo z leśnictwem i Lasami Państwowymi (obecnie z Nadleśnictwem Lwówek Śląski – RDLP Wrocław). Od roku 1992 cyklicznie organizowane są mistrzostwa szachowe tej branży, a w roku bieżącym odbyły się jubileuszowe, dwudzieste piąte. Z nielicznymi przerwami brałem udział w tych zawodach i kilkunastokrotnie je wygrywałem, w tym te pierwsze i ostatnie. Z całą stanowczością przyznaję, że właśnie dzięki cyklowi tych imprez udało mi się zachować czynny kontakt z dyscypliną, do której, mam nadzieję, powróciłem.
dr inż. Jan Sobótka
nauczyciel akademicki, instruktor i sędzia szachowy