Kalendarium szachowe 1984

Wyniki turniejów

1983 | 1984 | 1985

W Polsce Za granicą

I Puchar Wyzwolenia Warszawy, Warszawa 07-17/01/1984 (kołowy)

  • 1. K.Pańczyk – 8/11
  • 2-3. B.Filipović (YUG), T.Utasi (HUN) – 7½/11
  • 4-5. A.Szypulski, FM C.Meleghegyi (HUN) – 6½/11

Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych mężczyzn, Kalisz 21-23/01/1984 (szachy błyskawiczne, eliminacje, finał–kołowy)

Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych kobiet, Kalisz 21-23/01/1984 (szachy błyskawiczne, eliminacje, finał–kołowy)

Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych mężczyzn, Kalisz 21-23/01/1984 (szachy błyskawiczne, drużynowy, eliminacje, finał–kołowy)

  • 1. Lech Poznań – 52
  • 2-3. Górnik 09 Mysłowice, Skra Częstochowa – 50½

Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych kobiet, Kalisz 21-23/01/1984 (szachy błyskawiczne, drużynowy, kołowy)

  • 1. Chemik Bydgoszcz – 23
  • 2. Legion Warszawa – 21½
  • 3. Hutnik Warszawa – 20

II Puchar Wyzwolenia Katowic, Katowice 12-26/01/1984 (kołowy)

XXXVI Mistrzostwa Polski kobiet, Konin 12-25/02/1984 (kołowy)

XLI Mistrzostwa Polski mężczyzn, Poznań 12-26/02/1984 (kołowy)

Turniej międzynarodowy, Piechowice 17-27/03/1984 (kołowy)

XXVI Finał „Złotej Wieży”, Sulejów 08-15/04/1984 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Piast Słupsk (m.in. R.Sokołowski 7½/9, H.Zboroń)
  • 2. Igloopol Dębica (m.in. J.Gromek 5½/9)
  • 3. Legrol Legnica (m.in. K.Typek)

V Memoriał Kazimierza Makarczyka, Łódź 14-25/04/1984 (kołowy)

III Memoriał Jerzego Dreszera, Gdynia 18-29/04/1984 (kołowy)

I Mistrzostwa Polski niepełnosprawnych, Krynica Morska maj 1984

Turniej ogólnopolski o Puchar Jana Kukuczki, Cieszyn 07-15/05/1984 (open)

X Puchar Ministra Komunikacji, Warszawa 11-24/05/1984 (kołowy)

Mistrzostwa Warszawy, Warszawa maj-czerwiec 1984 (open)

XV Festiwal  o Puchar Bałtyku, Mielno 03-14/06/1984 (open)

VIII Mistrzostwa Polski dziennikarzy, Szczecin 22-24/06/1984 (szachy szybkie, open)

XX Międzynarodowy Turniej kobiet, Piotrków Tryb. 19/06-01/07/1984 (kołowy)

III Akademickie Mistrzostwa Polski, Wrocław 27/06-08/07/1984 (open)

  • kobiety:
  • 1. B.Dziedzic 6/8, B.Turczyńska 5/8, J.Palak 4/8
  • mężczyźni:
  • 1-2. D.Drzemicki, A.Jarzyński 8½/11, 3.J.Rogowski 8/11

XI Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży, Poznań 06-16/07/1984 (open)

XX Festiwal im. PKWN, turniej mężczyzn, Nałęczów 15-29/07/1984 (kołowy)

  • 1. W.Gawrikow (URS) – 9½/13
  • 2-4. IM A.Sokołow (URS), FM A.Sygulski, GM P.Popović (YUG) – 8/13
  • 5-7. m.in. GM W.Schmidt – 7/13

XX Festiwal im. PKWN, turniej kobiet, Nałęczów 15-29/07/1984 (kołowy)

  • 1. WGM I.Lewitina (URS) – 7½/10
  • 2. A.Grinfeld (URS) – 6½/10
  • 3. WFM E.Nagrocka – 6/10

Turniej Kadry Nadziei Olimpijskich, Szczecin 20-30/07/1984 (kołowy)

III Międzynarodowy Turniej „Lwy Gdańskie”, Gdańsk 29/07-11/08/1984 (kołowy)

XXII Memoriał Akiby Rubinsteina, Polanica-Zdrój 04-21/08/1984 (kołowy)

  • 1. IM G.Zajczik (URS) – 11/15
  • 2. GM G.Kuźmin (URS) – 10½/15
  • 3. GM M.Cziburdanidze (URS) – 10/15
  • 7-8. m.in IM M.Hawełko – 8/15

Turniej ogólnopolski, Olkusz 17-26/08/1984 (open)

I liga juniorów, Andrychów 18-28/08/1984 (drużynowy, kołowy)

II liga juniorów, grupa A, Gdynia 18-28/08/1984 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Piast Słupsk – 46½ (M.Czarski, M.Spólnik, J.Gdański, L.Mettel, M.Szulnis, D.Peters, P.Gdański)
  • 2. Lech Poznań – 45
  • 3. Hutnik Kraków – 40

II liga juniorów, grupa B, Cisów 18-28/08/1984 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Górnik Czerwionka – 41
  • 2. BBTS Bielsko-Biała – 39
  • 3. Start Katowice – 36½

Turniej Kadry Nadziei Olimpijskich, Warszawa 20-30/08/1984 (kołowy)

XXV Mistrzostwa Polski w szachach korespondencyjnych, 01/1983-09/1984 (kołowy)

XIV Turniej o Puchar Wrocławia, Wrocław 29/08-11/09/1984 (kołowy)

VI Turniej ogólnopolski, Ustrzyki Dolne 15-26/09/1984 (open)

VIII Międzynarodowy Turniej Juniorów, Strzybnica 18-28/09/1984 (kołowy)

  • 1-2. J.Woda, P.Peelen (NLD) – 8/11
  • 3. Rasmussen (DEN) – 7½/11

VI Mistrzostwa Europy juniorek U20, Katowice 17-29/09/1984 (open)

  • 1. I.Madl (HUN) – 9/11
  • 2. G.Olarasu (ROM) – 8½/11
  • 3-4. Erneste (URS), Puljek (YUG) – 7½/11
  • 5.  J.Jagodzińska – 7/11
  • 6. A.Lissowska – 6½/11

IX Międzynarodowy Turniej „Puchar Warty”, Gorzów Wlkp. 17-29/09/1984 (kołowy)

Turniej międzynarodowy, Częstochowa 27/09-08/10/1984 (kołowy)

II Międzynarodowy Turniej o Puchar Poznania, Poznań 12-23/09/1984 (kołowy)

VII Międzynarodowy Turniej kobiet (Szachowe Dni Bydgoszczy), Bydgoszcz 15-29/09/1984 (kołowy)

  • 1-4. J.Hajkova (CSR), WIM M.Heintze (DDR), WIM S.Sawowa (BUL), B.Sathe (IND) – 7/11
  • 5. J.Rojek – 6½/11
  • mistrzostwa okręgu mężczyzn: 1. W.Kozłowski
  • mistrzostwa okręgu kobiet: 1. D.Konieczka

Turniej międzynarodowy, Rzeszów 01-12/10/1984 (kołowy)

  • 1-4. FM M.Hawełko, P.Blatny (CSR), IM G.Möhring (DDR), IM P.Stefanov (ROM) – 6½/11

I liga seniorów, Jaszowiec 20-31/10/1984 (drużynowy, kołowy)

II liga seniorów, grupa A, Gdynia 20-31/10/1984 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Lech Poznań – 58½ (awans)
  • 2. Kolejarz Katowice – 53½
  • 3. Piast Słupsk – 47

II liga seniorów, grupa B, Augustów 20-31/10/1984 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Polonia Warszawa – 55½ (awans)
  • 2. Hutnik Warszawa – 50½
  • 3. Hańcza Suwałki – 47½

Półfinał Mistrzostw Polski mężczyzn, Gołuń 20/11-03/12/1984 (open)

Półfinał Mistrzostw Polski kobiet, Rzeszów 21/11-02/12/1984 (open)

Turniej otwarty, Leszczyny 1984 (open)

XXX Międzynarodowy Festiwal Szachowy, Białystok 1984 (open)

Turniej międzynarodowy, Katowice 1984 (open)

Finał Mistrzostw Wybrzeża, Gdańsk 1984 (kołowy)

I Puchar Wyzwolenia Słupska, Słupsk 1984

Mistrzostwa Łodzi, Łódź 1984

III Gorzowska Wiosna Szachowa, Lubniewice 1984

Mistrzostwa Rzeszowa, Rzeszów 1984 (kołowy)

Turniej ogólnopolski „Roztocze’84”, Zamość 1984 (open)

Mistrzostwa Europy juniorów U20, Groningen 20/12/1983-03/01/1984 (open)

  • 1. W.Sałow (URS) – 10½/13
  • 2. S.Agdestein (NOR) – 10/13
  • 3. J.Howell (ENG) – 9½/13
  • 9-14. P.Staniszewski – 7/13

XIX Turniej juniorów, Hallsberg (SWE) 28/12/83-05/01/1984 (open)

  • 1-2. J.Hickl (FRG), J.Woda – 7/9

Turniej międzynarodowy, Calimanesti (ROM) 07-19/01/1984 (kołowy)

  • 1. IM R.Tischbierek (DDR) – 6/9
  • 2. GM R.Knaak (DDR) – 5½/9
  • 3-4. IM G.Markopoulos (GRE), Z.Księski – 5/9

Turniej międzynarodowy kobiet, Jajce (YUG) 07-26/01/1984 (kołowy)

  • 1. WGM Z.Veroci-Petronić (HUN) – 9/13
  • 2-3. WGM N.Gaprindaszwili (URS), WGM N.Aleksandrija (URS) – 8½/13
  • 4. WGM H.Ereńska-Radzewska – 8/13

Mistrzostwa Świata juniorów U16, Champigny 02-14/04/1984 (open)

  • 1. A.Driejew (URS) – 8½/11
  • 2-4. J.Piket (NED), V.Anand (IND), W.Iwanczuk (URS) – 8/11
  • 17. J.Gdański – 6/11

Mistrzostwa Świata juniorek U16, Champigny 02-14/04/1984 (open)

  • 1-3. I.Madl (HUN), M.Stroe (ROM), M.Marić (YUG) – 8/11
  • 6. J.Strzałka – 6½/11

Mecz kobiet Rumunia-Polska, Eforie-Nord 27/05-02/06/1984 (drużynowy)

Turniej międzynarodowy, Belgrad (YUG) 25/05-10/06/1984 (kołowy)

  • 1. IM B.Abramović (YUG) – 9½/13
  • 2. GM M.Suba (ROM) – 8/13
  • 3. IM A.Sznapik – 7½/13

Politiken Cup, Kopenhaga 24/06-04/07/1984 (open)

  • 1-2. IM A.Sznapik, IM N.de Firmian (USA) – 7½/11

Turniej międzynarodowy, Hamburg (FRG) 19-29/07/1984 (open)

  • 1-3. GM J.Nunn (ENG), IM A.Haik (FRA), FM T.Ernst (SWE) – 8/11
  • 4-10. m.in. GM F.Gheorghiu (ROM), GM A.Kuligowski – 7½/11

Turniej międzynarodowy, Brno (CSR) 20-29/07/1984 (kołowy)

Turniej międzynarodowy, Ostrawa (CSR) 03-15/08/1984 (kołowy)

  • 1. M.Bakalarz – 9/13
  • 2. IM R.Akesson (SWE) – 8½/13

Turniej międzynarodowy juniorów, Galat (ROM) 04-15/08/1984

Mistrzostwa Świata juniorów U20, Kiljava (FIN) 02-17/08/1984 (open)

  • 1. C.Hansen (DEN) – 10½/13
  • 2. A.Driejew (URS) – 10/13
  • 3. Ki.Georgiew (BUL), T.Thornsteins (ISL) – 9/13
  • 16-25. m.in. M.Matlak – 7/13

Międzynarodowy turniej juniorów U20, Sas van Gent (NED) 09-18/08/1984 (open)

  • 1-2. B.Belotti (ITA), S.Zakić (YUG) – 7/9
  • 3. A.Pieniążek – 6/9

Turniej międzynarodowy „National Resistance”, Ateny 11-20/08/1984 (open)

  • 1-2. V.Kotronias (GRE), IM J.Adamski – 6/9
  • 3-6. GM A.Suetin (URS), GM M.Matulović (YUG), FM E.Grivas (GRE), GM W.Schmidt – 5½/9

Turniej międzynarodowy „Acropolis”, Ateny 22/08-03/09/1984 (open)

  • 1-2. IM S.Velicković (YUG), IM A.Sznapik – 7½/11
  • 3-7. IM J.Adamski, GM W.Schmidt, IM V.Stoica (ROM), V.Kotronias (GRE), IM B.Damljanović (YUG) – 4/11

Turniej międzynarodowy kobiet „Acropolis”, Ateny 22/08-03/09/1984 (open)

Turniej międzynarodowy, Subotica (YUG) październik 1984 (kołowy)

  • 1. IM Karolyi (HUN) – 10/13
  • 2. GM Raicević (YUG) – 9/13
  • 3. IM Z.Jaśnikowski – 8½/13
  • 4-5. IM H.Dobosz, IM Eperjesi (HUN) – 8/13

X Mistrzostwa Armii Zaprzyjaźnionych, Sofia (BUL) 12-20/10/1984 (drużynowy, kołowy)

XXVI Olimpiada szachowa mężczyzn, Saloniki (GRE) 18/11-05/12/1984 (drużynowy, open)

XXVI Olimpiada szachowa kobiet, Saloniki (GRE) 18/11-05/12/1984 (drużynowy, open)

Turniej międzynarodowy, Plewen (BUL) grudzień 1984 (kołowy)

  • 1. Garkow (BUL) – 9½/14
  • 2. Z.Księski – 9/14
  • 3-5. IM J.Bany, IM S.Danaiłow (BUL), GM N.Spiridonow (BUL) – 8½/14

Turniej międzynarodowy, Bethune (FRA) 26-30/12/1984 (open)

  • 1-4. FM Lamorelle (FRA), FM Goormachtigh (BEL), WIM A.Brustman, van Heirzeele (BEL) – 6/7

Turniej międzynarodowy, Poczdam (DDR) 26-30/12/1984 (kołowy)

Turniej międzynarodowy, Tecklenburg (FRG) 1984 (kołowy)

  • 1. GM Y.Gruenfeld (ISR) – 8½/11
  • 2. IM J.Bednarski – 7½/11
  • 3. IM Ungureanu (ROM) – 6½/11
  • 4-5. IM W.Kruszyński, Wiemer (FRG) – 6/11

Turniej międzynarodowy juniorek, Drobeta Turnu Severin (ROM) 1984

Turniej międzynarodowy juniorów, Drobeta Turnu Severin (ROM) 1984

  • 1. P.Gdański – 10/12
  • 2-3. Zamfirescu (ROM), Pastor (ROM) – 8½/12

Turniej międzynarodowy, Rouen (FRA) 1984 (open)

  • 1. Boudre – 6½/7
  • 2-6. m.in. IM K.Pytel – 6/7

Turniej międzynarodowy, Kecskemet (HUN) 1984 (kołowy)

  • 1. J.Bany –7½/10
  • 2. Brandics (HUN) – 7/10
  • 3. IM J.Ambroz (CSR) – 6½/10

Turniej międzynarodowy „Elekes”, Budapeszt (HUN) 1984 (open)

  • 1. L.Roos (FRA) – 9½/11
  • 2. Perenyi (HUN) – 8/11
  • 3-5. Knezević (YUG), Rajna (HUN), W.Kruszyński – 7/11

Turniej międzynarodowy, Eger (HUN) 1984 (open)


Tytuły międzynarodowe nadane w 1984

HWGM Krystyna Radzikowska
IM Marek Hawełko, Konrad Kojder, Krzysztof Pańczyk, Kazimierz Steczkowski, Paweł Stempin, Artur Sygulski, Roman Tomaszewski, Jan Rusinek (kompozycja szachowa), Zygmunt Pioch (szachy korespondencyjne), Adam Zmokły (szachy korespondencyjne)
FM Wojciech Ehrenfeucht, Józef Gromek, Stanisław Kornasiewicz, Władysław Pojedziniec
WFM
IA Stanisław Grocholski, Tadeusz Justyna, Andrzej Filipowicz

Urodzeni w 1984

Zmarli w 1984

FM Piotr Dudziński
FM Marcin Jakubowski
IM Patryk Łagowski
GM Kamil Mitoń
FM Jerzy Owczarzak
WIM Maria Szymańska
FM Rafał Tomczak
IM Stanisław Zawadzki

 

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close