Kalendarium szachowe 1988

Wyniki turniejów

1987 | 1988 | 1989

W Polsce Za granicą

VI Memoriał Dzieci Głogowskich, Głogów 28/12/1987-07/01/1988 (kołowy)

  • 1. N.Wasiliew (BUL) – 9/11
  • 2. A.Chochulski – 8/11
  • 3. Z.Pyda – 7½/11
  • turniej otwarty: 1. P.Skalik – 8½/11, B.Bzowski – 8/11

Puchar Wyzwolenia Warszawy, Warszawa 11-24/01/1988 (kołowy)

Turniej międzynarodowy kobiet, Warszawa 05-18/02/1988 (kołowy)

Mistrzostwa Polski mężczyzn w szachach błyskawicznych, Katowice 20-22/02/1988 (szachy błyskawiczne, eliminacje, finał–kołowy)

Mistrzostwa Polski kobiet w szachach błyskawicznych, Katowice 20-22/02/1988 (szachy błyskawiczne, eliminacje, finał–kołowy)

Drużynowe Mistrzostwa Polski mężczyzn w szachach błyskawicznych, Katowice 20-22/02/1988 (szachy błyskawiczne, eliminacje, finał–kołowy)

Drużynowe Mistrzostwa Polski kobiet w szachach błyskawicznych, Katowice 20-22/02/1988 (szachy błyskawiczne, kołowy)

XXV Mistrzostwa Wojska Polskiego, luty-marzec 1988 (open)

VIII Turniej Kadry Nadziei Olimpijskich, Piotrków Tryb. 23/02-04/03/1988 (kołowy)

XLV Mistrzostwa Polski mężczyzn, Lublin 27/02-13/03/1988 (kołowy)

XL Mistrzostwa Polski kobiet, Bielsko-Biała 07-23/03/1988 (kołowy)

Turniej ogólnopolski, Chorzów 19-27/03/1988 (open)

I Mistrzostwa Polski w szachach aktywnych, Bydgoszcz 07-10/04/1988 (szachy szybkie, open)

Finał Mistrzostw Polski w rozwiązywaniu zadań szachowych, Lubliniec 16-17/04/1988

IX Memoriał Kazimierza Makarczyka, Łódź 16-28/04/1988 (kołowy)

  • 1-3. K.Volke (DDR), A.Rosiak, FM V.Bogdanovski (YUG) – 8½/13

Międzynarodowy turniej „Beskidy 1988”, Bielsko-Biała 18/04-02/05/1988 (kołowy)

Międzynarodowy turniej „Beskidy 1988” open, Bielsko-Biała 18/04-02/05/1988 (open)

XIV Puchar Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności, Warszawa 23/04-03/05/1988 (open)

Turnieje eliminacyjne do Mistrzostw Świata juniorów, Piechowice 30/04-08/05/1988 (kołowe)

XLV Mistrzostwa Polski mężczyzn – baraż, Słupsk 14-19/05/1988 (dwukołowy)

Mistrzostwa Polski kolejarzy, Firlej 16-21/05/1988 (open)

Turniej międzynarodowy, Dębica 15-28/05/1988 (kołowy)

Turniej międzynarodowy, Gorzów Wlkp. 16-30/05/1988 (kołowy)

  • 1-2. P.David (CSR), FM B.Takacs (ROM) – 9½/12
  • 3. J.Flis – 8½/12

Turniej międzynarodowy, Jastrzębia Góra 21-31/05/1988 (open)

Mistrzostwa Polski inwalidów, Ełk 01-12/06/1988 (open)

  • 1. B.Bieluczyk – 9½/11
  • 2. J.Drożdż – 9/11
  • 3. M.Pieślak – 8/11

XXIV Turniej międzynarodowy kobiet, Piotrków Tryb. 08-22/06/1988 (kołowy)

  • 1. WGM L.Zajcewa (URS) – 9/13
  • 2-4. WIM I.Czeluszkina (URS), WGM Z.Lelczuk (URS), IM S.Sawowa (BUL) – 8½/13
  • 5. WGM A.Brustman – 7½/13

Turniej międzynarodowy, Bytom 11-22/06/1988 (kołowy)

Memoriał Jerzego Dreszera, Gdynia 12-26/06/1988 (kołowy)

  • 1. J.Kocovski (YUG) – 8½/13
  • 2. M.Maciejewski – 8/13
  • 3-5. J.Petkēvičs (URS), L.Stratil (CSR), T.Juroszek – 7½/13

IV Międzynarodowe Mistrzostwa LZS, Miętne 20-28/06/1988

  • mężczyźni: 1. A.Gusejnow (URS) 8½/11, 2-4. M.Morchat, I.Łada, L.Kiersz 7½/11 (open)
  • kobiety: 1. G.Strutinska (URS) 6/10, 2. A.Jabłońska 5½/10, 3. A.Litwińska 5/10 (dwukołowy)

Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych (U15), Wrocław 26/06-04/07/1988 (open)

Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych (U15), Wrocław 26/06-04/07/1988 (open)

Turniej międzynarodowy, Włocławek 02-12/07/1988 (kołowy)

Turniej międzynarodowy kobiet, Grudziądz 03-13/07/1988 (kołowy)

XX Indywidualne Mistrzostwa Polski nauczycieli, Nisko 01-14/07/1988 (open)

VII Akademickie Mistrzostwa Polski, Wrocław 07-18/07/1988 (open k+m)

Festiwal PKWN, turniej męski, Nałęczów 15-28/07/1988 (kołowy)

Festiwal PKWN, turniej kobiecy, Nałęczów 17-28/07/1988 (kołowy)

  • 1. T.Kasoszwili (URS) – 9½/11
  • 2. WGM I.Lewitina (URS) – 8½/11
  • 3. WFM I.Świecik – 7/11

Festiwal PKWN, open, Nałęczów 17-28/07/1988 (open)

  • 1. G.Giorgadze (SUN) – 9/11
  • 2-3. FM H.Teske (DDR), J.Raszka – 8½/11
  • 4.  Z.Pyda – 8/11

Mistrzostwa Polski juniorów starszych (U19), Wągrowiec 20-30/07/1988 (open)

Mistrzostwa Polski juniorek starszych (U19), Wągrowiec 20-30/07/1988 (open)

Turniej międzynarodowy o Puchar Prezydenta Słupska, Słupsk 04-15/08/1988 (open)

XXVI Memoriał Akiby Rubinsteina, Polanica-Zdrój 04-21/08/1988 (kołowy)

  • 1-2. GM A.Czernin (URS), A.Goldin (URS) – 10½/14
  • 3. IM M.Draśko (YUG) – 8½/14
  • 4-6. IM J.Levitt (ENG), GM M.Cejtlin (URS), M.Matlak – 7½/14

Drużynowe Mistrzostwa Polski juniorów, I liga, Bydgoszcz 17-27/08/1988 (drużynowy, kołowy)

Drużynowe Mistrzostwa Polski juniorów, II liga, grupa A, Suwałki 17-27/08/1988 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Kolejarz Katowice – 40½
  • 2. Kolejarz Kielce – 39½
  • 3. Almat Szczecin – 38½

Drużynowe Mistrzostwa Polski juniorów, II liga, grupa B, Puck 17-27/08/1988 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Piast Słupsk – 46
  • 2. Miedź Legnica – 40½
  • 3. Apator Toruń – 39

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski kobiet (do 23 lat), Nowy Sącz 17-27/08/1988 (kołowy)

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski mężczyzn (do 23 lat), Kielce 22/08-01/09/1988 (open)

1-5. J.Woda, J.Sendera, A.Czerwoński, L.Węglarz, J.Siekański – 7½/11

Turniej międzynarodowy, Myślenice 08-20/09/1988 (kołowy)

Drużynowe Mistrzostwa Polski, II liga, grupa A, Jastrzębia Góra 20/09-01/10/1988 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Maraton Wrocław – 46
  • 2. Piast Gliwice – 45
  • 3. Miedź Legnica –43½

Drużynowe Mistrzostwa Polski, II liga, grupa B, Wigry 20/09-01/10/1988 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Piast Słupsk – 50
  • 2. Start Lublin – 40½
  • 3. KKSz Kraków – 38

Drużynowe Mistrzostwa Polski, I liga, Krynica 01-12/10/1988 (drużynowy, kołowy)

Turniej międzynarodowy „Puchar Legnicy”, Legnica 10-23/10/1988 (kołowy)

Turniej międzynarodowy „Puchar Legnicy”, turniej B, Legnica 10-23/10/1988 (kołowy)

Turniej ogólnopolski, Jedlnia-Letnisko 04-13/11/1988 (open)

Półfinał Mistrzostw Polski kobiet, Jachranka 04-15/11/1988 (open)

Półfinał Mistrzostw Polski mężczyzn, Gołdap 14-24/11/1988 (open)

VII Memoriał Stanisława Gawlikowskiego, Warszawa 19-20/11/1988 (open, szachy szybkie)

XII Mistrzostwa Polski dziennikarzy, Białystok 23-25/11/1988 (open, P-30)

Turniej międzynarodowy, Łańcut 29/11-12/12/1988 (kołowy)

Turniej międzynarodowy, Czerwionka-Leszczyny 08-18/12/1988 (open)

Indywidualne Mistrzostwa Łodzi, Łódź 1988

Indywidualne Mistrzostwa Warszawy, Warszawa 1988 (open)

XIX Turniej międzynarodowy, Mielno 1988 (open)

XIX Festiwal szachowy „Korona”, Kraków 1988 (open)

Turniej międzynarodowy, Myślenice 1988 (kołowy)

Mistrzostwa Europy juniorów do 20 lat, Groningen (NED) 19/12/1987-02/01/1988 (open)

  • 1. IM. B.Gelfand (URS) – 11½/13
  • 2. IM W.Iwanczuk (URS) – 11/13
  • 3. IM J.Brenninkmeijer (NED) – 8½/13
  • 4. J.Gdański – 8/13
  • 11. A.Pieniążek – 7/13

Mistrzostwa Europy juniorów do 16 lat, Sztokholm (SWE) 27/12/1987-06/01/1988 (open)

  • 1-2. T.Arnason (ISL), J.Degraeve (FRA) – 6½/9
  • 9-12. m.in. G.Zieliński – 4½/9

Mistrzostwa Europy juniorek do 16 lat, Sztokholm (SWE) 27/12/1987-06/01/1988 (open)

  • 1. N.Bojković (YUG) – 8½/9
  • 2. S.Fruteau (FRA) – 6½/9
  • 5-7. m.in. J.Śmiechowska – 4½/9

Turniej miedzynarodowy kobiet „Bohemians”, Praga (CZE) 08-21/01/1988 (kołowy)

Turniej pretendentek, Cchałtubo (URS) 28/01-17/02/1988 (dwukołowy)

  • 1-2. WGM N.Ioseliani (URS), WGM J.Achmyłowska (URS) – 10/14
  • 6. WGM A.Brustman – 5½/14

VIII Olimpiada Niewidomych, Zalaegerszeg (HUN) 18-29/04/1988 (drużynowy, eliminacje+finał kołowy)

Turniej międzynarodowy, Primorsko (BUL) 20-30/05/1988 (kołowy)

  • 1. IM K.Ninow (BUL) – 8½/11
  • 2-3. FM M.Schlosser (AUT), R.Hass – 7/11

I Mistrzostwa Europy w szachach aktywnych, Gijon (ESP) 31/05-04/06/1988 (szachy szybkie, open)

  • 1-2. GM A.Karpow (URS), GM W.Tukmakow (URS) – 10/13
  • 3. GM W.Gawrikow (URS) – 9½/13
  • 39-49. m.in. IM M.Sarwiński – 7/13

Turniej międzynarodowy, Satu Mare (ROM) 16-29/06/1988 (kołowy)

  • 1. P.Schlosser (DEU) – 8½/12
  • 2-3. S.Vratonjic (YUG), IM Marasescu (ROM) – 8/12
  • 4. W.Janocha – 7½/12

Turniej międzynarodowy, Karwina (CSR) 24/06-06/07/1988 (kołowy)

  • 1. IM L.Dobrovolsky (CSR) – 9/13
  • 2-3. J.Gdański, I.Naumkin (URS) – 8½/13

Turniej międzynarodowy, Bagneux (FRA) 04-15/07/1988

  • 1. IM I.Armas (ROM) – 8½/9
  • 2. IM J.Tompa (HUN) – 8/9
  • 3-6. m.in. IM.P.Stempin, WGM Zs.Polgar (HUN) – 7½/9

Turniej międzynarodowy (The North Sea Cup, turniej B), Esbjerg (DEN) 03-16/07/1988 (kołowy)

Turniej międzynarodowy „Białe noce”, Leningrad (URS) 16/07-03/08/1988 (kołowy)

  • 1. WGM I.Lewitina (URS) – 9½/13
  • 2. WGM J.Achmyłowska (URS) – 9/13
  • 3-7. m.in. WGM H.Ereńska-Radzewska, WGM M.Makropoulou (GRE), WGM T.Rubcowa (URS) – 7½/13

Mistrzostwa Świata juniorów U10-U16, Timișoara 24/07-07/08/1988 (openy)

  • juniorki U10: 1. C.Peptan (ROM) 10½/11, 2. M.Bobrowska 8½/11, 3. E.Lendvai (HUN) 8/11
  • juniorki U12: 1. Zhu Chen (CHN) 9½/11, 2. M.Grabics (HUN) 9/11, 3. O.Bartosik 9/11
  • juniorki U14: 1. T.Łanczawa (URS) 9/11, 2. E.Repkova (CSR) 7½/11, 3. E.Balint (ROM) 7½/11, 10. M.Gużkowska 6/11
  • juniorki U16: 1. A.Galliamowa (URS) 10/11, 2. L.Radu (ROM) 9/11, 3. A.Botsari (GRE) 7½/11, 5. K.Dąbrowska 6½/11
  • juniorzy U10: 1. J.Viloria (USA) 9/11, J.Hasbun (HON) 9/11, 3. F.Nemeth (ROM) 8/11, 7. T.Jakubowski 6½/11
  • juniorzy U12: 1. J.Polgar (HUN) 9/11, 2. G.Schwartzman (ROM) 8/11, 3. D.Tzifroni (ISR) 7½/11, 4. M.Kamiński 7½/11
  • juniorzy U14: 1. E.Liss (ISR) 9/11, G.Kamski (URS) 8½/11, 3. A.Istratescu (ROM) 8½/11, 4. P.Jaracz 7½/11
  • juniorzy U16: 1. A.Szyrow (URS) 10/11, 2. I.Gurewicz (USA) 8½/11, 3. J.Lautier (FRA) 7½/11, 22. D.Lewiński 6/11

Międzynarodowy turniej juniorów, Espoo (FIN) 24/07-02/08/1988 (open)

  • 1. FM B.Takacs (ROM) – 7/9
  • 2-3. J.Sorensen (DEN), A.Pieniążek – 6½/9

Berliner Sommer, Berlin Zachodni 08-18/08/1988 (open)

  • 1-11. m.in. GM J.Bałaszow (URS), GM A.Wajser (URS), GM F.Gheorghiu (ROM), am. L.Gutman (ISR), M.Hawełko – 7/9

Turniej międzynarodowy, Rostock (DDR) 13-20/08/1988 (kołowy)

Turniej międzynarodowy, turniej B, Rostock (DDR) 13-20/08/1988 (kołowy)

  • 1. C.Syre (DDR) – 7½/9
  • 2. R.Schöne (DDR) – 6½/9
  • 3. M.Maćkowiak – 5½/9

Turniej międzynarodowy, Malmö (SWE) 08/1988 (kołowy)

  • 1. S.Brynell (SWE) – 7½/9
  • 2. R.Wessmann (SWE) – 7/9
  • 3. IM J.Bednarski – 5½/9

Turniej międzynarodowy, Tbilisi (URS) 08-22/09/1988 (kołowy)

  • 1-2. IM E.Ubiława (URS), IM W.Łukow (BUL) – 6½/10
  • 3. IM A.Sznapik – 6/10

Mistrzostwa świata juniorów U20, Adelajda (AUS) 24/09-10/10/1988 (open)

  • 1-4. J.Lautier (FRA), IM W.Iwanczuk (URS), G.Serper (URS), IM B.Gelfand (URS) – 9/13
  • 15. J.Gdański – 7½/13

Mistrzostwa świata juniorek U20, Adelajda (AUS) 24/09-10/10/1988 (open)

  • 1. WFM A.Galliamowa (URS) – 10/13
  • 2-4. WGM K.Arachamija (URS), J.Zajac (URS), Xie Jun (CHN) – 9½/13
  • 15. K.Dąbrowska – 6½/13

Turniej międzynarodowy kobiet, Pernik (BUL) 01-12/10/1988 (kołowy)

  • 1. WIM W.Szikowa (BUL) – 8/11
  • 2-5. m.in. WIM J.Jagodzińska – 7/11

Międzynarodowe młodzieżowe mistrzostwa Holandii, Arnhem (NLD) 16-23/10/1988 (open)

  • 1-2. J.Bosch (NLD), M.Hug (NLD) – 7/9
  • 3-9. m.in. P.Delekta – 6½/9

XXVIII Olimpiada szachowa, Saloniki (GRE) 12-30/11/1988 (drużynowy, open)

XXVIII Olimpiada szachowa kobiet, Saloniki (GRE) 12-30/11/1988 (drużynowy, open)

Turniej międzynarodowy, Salamanka (ESP) 06-17/12/1988 (kołowy)

  • 1. IM G.Garcia (ESP) – 8½/11
  • 2. IM A.Sznapik – 7½/11

Turniej międzynarodowy, Bethune (FRA) 26-30/12/1988 (open)

  • 1. IM P.Orlov (YUG) – 6½/7
  • 2-4. IM D.Roos (FRA), IM D.Werner (FRG), M.Ziembiński – 6/7

Turniej międzynarodowy juniorów, Rathenov (DDR) 27-30/12/1988 (open)

  • 1. S.Rawski – 6½/7
  • 2-3. T.Jens (DDR), L.Jens (DDR) – 5½/7

Mistrzostwa Europy juniorów U16 [ECU], Saltsjöbaden ?-31/12/1988 (open)

  • 1. A.Payen (FRA) – 6/7
  • 2-5. C.Gabriel (FRG), O.Worsfold (ENG), A.Jakubiec, T.Necev (YUG) – 4½/7

Mistrzostwa Europy juniorek U16 [ECU], Saltsjöbaden ?-31/12/1988 (open)

  • 1. K.Dąbrowska – 6½/7
  • 2. J.Paasikangas (FIN) – 6/7
  • 3. C.Hagendorfer (AUT), H.Vogel (FRG) – 4/7

Turniej międzynarodowy, Biel (SUI) 1988 (open)

  • 1-2. GM G.Kuźmin (URS), IM J.Klinger (AUT) – 9/11
  • 3-8. m.in. GM M.Vukić (YUG), IM R.Kuczyński, GM L.Gutman (IRS) – 8/11

Turniej międzynarodowy kobiet, Biel (SUI) 1988 (open)

  • 1-3. WGM A.Brustman, WFM A.Dahlgrun (FRG), WGM E.Klimova (CSR) – 6½/9

Turniej międzynarodowy, Litomierzyce (CSR) 1988 (kołowy)

  • 1. FM M.Godena (ITA) – 8½/11
  • 2. M.Pastircak (CSR) – 7½/11
  • 3-4. M.Zurek (CSR), IM R.Skrobek – 6½/11

Inne wydarzenia w 1988

Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów PZSzach, Warszawa 10/12/1988 (48 delegatów)
Wybory na Prezesa: Jacek Żemantowski (51 głosów), Stanisław Kania (16)
Wybory na członków Zarządu: Ulrich Jahr (48), Mirosław Gnieciak (45), Jan Rusinek (44), Andrzej Filipowicz (42), Janusz Woda (42), Hanna Ereńska-Radzewska (40), Krzysztof Kulesza (39), Kazimierz Wasilewski (39), Stefan Witkowski (39), Wincenty Łada (32), Ryszard Więckowski (31), Ludwik Frey (29)
Uchwały Zjazdu: tytuł Honorowych Członków PZSzach otrzymali: Stanisław Gabrielski, Jerzy Giżycki, Stanisław Kania, Czesław Krulisch, Bogdan Śliwa, Czesław Wiśniewski

Tytuły międzynarodowe nadane w 1988

IM Jacek Gdański, Marek Matlak, Bogusław Sygulski, Andrzej Szypulski, Krzysztof Żołnierowicz, Piotr Ruszczyński (kompozycja)
FM Zygmunt Bojczuk, Jacek Flis, Józef Krasoń, Leszek Ostrowski

Urodzeni w 1988

Zmarli w 1988

WFM Beata Andrejczuk
IM Łukasz Butkiewicz
GM Paweł Czarnota
WIM Anna Gasik
WIM Magdalena Kozak
FM Robert Krzesaj
IM Rafał Lubczyński
IM Michał Luch
FM Jakub Maciejczak
WGM Joanna Majdan-Gajewska
GM Wojciech Moranda
WFM Ewa Przeździecka
WGM Marta Przeździecka
FM Arkadiusz Skawiński
WCM Anna Stolarczyk
GM Marcin Tazbir

 

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close