Memoriał Akiby Rubinsteina

Międzynarodowy Festiwal Szachowy poświęcony pamięci arcymistrza Akiby Rubinsteina, odbywający się od 1963 w Polanicy-Zdroju (jako Memoriał Akiby Rubinsteina oficjalnie od 1965), przez wiele lat był najlepiej obsadzonym turniejem kołowym w Polsce (wśród uczestników byli m.in. mistrzowie i mistrzynie świata: Wasilij Smysłow, Anatolij Karpow, Weselin Topałow, Nona Gaprindaszwili, Maja Cziburdanidze i Zsuzsa Polgár, jak również inni wybitni arcymistrzowie) – najsilniejszy turniej memoriałowy rozegrano w 2000, osiągnął on wówczas rangę XVII kategorii FIDE (średni ranking turnieju wyniósł 2673). W latach 1990 i 2004 turnieje/festiwale memoriałowe nie odbyły się w ogóle, natomiast w latach 1994, 2001–2003, 2005, 2009 – 2010, 2012, 2014 i 2016–2017 w ramach festiwalu nie rozegrano głównych turniejów kołowych, a zwycięzcami memoriałów zostali zwycięzcy turniejów otwartych.

Wśród dotychczasowych zwycięzców memoriałowych turniejów kołowych znajduje się siedmiu polskich szachistów: Andrzej Filipowicz (1964), Włodzimierz Schmidt (dwukrotnie – 1973, 1981), Robert Kempiński (2006), Bartosz Soćko (2007), Aleksander Hnydiuk (2011), Wojciech Moranda (2013) oraz Tomasz Warakomski (2015).

Zwycięzcy Memoriałów (Turniejów głównych i Openów A):

Turnieje kołowe Turnieje Open A
1 1963 1. IM Nikoła Padewski (BUL) –10½/15
2. IM Mosze Czerniak (ISR) – 9½/15
3. IM Milan Matulović (YUG) – 9/15
2 1964 1-2. Andrzej Filipowicz, IM Bruno Parma (YUG) – 9½/15
3. IM Vlastimil Hort (CSR) – 9/15
3 1965 1-2. GM Jewgienij Wasiukow (URS), IM Peter Dely (HUN) – 9½/13
3. IM Milan Matulović (YUG) – 9/13
4 1966 1. GM Wasilij Smysłow (URS) – 11/14
2-3. GM Levente Lengyel (HUN), Heinz Liebert (DDR) – 9/14
5 1967 1. GM Siemion Furman (URS) – 11/15
2-3. GM Vlastimil Hort (CSR), GM Wolfgang Uhlmann (DDR) – 10½/15
6 1968 1. GM Wasilij Smysłow (URS) – 11½/15
2. GM Lubomir Kavalek (CSR) – 10½/15
3-5. IM Zbigniew Doda, GM Nikoła Padewski (BUL), GM Władimir Simagin (URS) – 9/15
7 1969 1. GM Laszlo Barczay (HUN) – 10/15
2-3. GM Nikołaj Krogius (URS), IM Anthony Saidy (USA) – 9½/15
8 1970 1. IM Jan Smejkal (CSR) – 11½/15
2. Igor Zajcew (URS) – 10½/15
3. IM Włodzimierz Schmidt – 9½/15
9 1971 1-2. IM Helmut Pfleger (FRG), IM Nikoła Spiridonow (BUL) – 9½/15
3. IM Lutz Espig (DDR) – 9/13
10 1972 1. GM Jan Smejkal (CSR) – 11/15
2. GM Jewgienij Wasiukow (URS) – 10½/15
3-4. IM Anatolij Łutikow (URS), Jurij Razuwajew (URS) – 9/15
11 1973 1-2. IM Włodzimierz Schmidt, Mark Dworecki (URS) – 8½/13
3-4. IM Josef Pribyl (CSR), Andrzej Filipowicz – 7½/13
12 1974 1. Władimir Karasiew (URS) – 11/15
2. IM Nino Kirow (BUL) – 10½/15
3-4. GM Aleksiej Suetin (URS), IM Silvino Garcia Martinez (CUB) – 10/15
13 1975 1-2. GM Jurij Awerbach (URS), IM Jan Plachetka (CSR) – 10/15
3. IM Zbigniew Doda – 9½/15
14 1976 1. Giennadij Timoszczenko (URS) – 9½/14
2-4. IM Milorad Knezević (YUG), GM Jurij Awerbach (URS), IM Włodzimierz Schmidt – 9/14
15 1977 1. GM Vlastimil Hort (CSR) – 12/17
2. GM Giennadij Kuźmin (URS) – 11/17
3. GM Borys Gulko (URS) – 10½/17
16 1978 1. Mark Cejtlin (URS) – 9½/14
2-4. GM Ulf Andersson (SWE), IM Josif Dorfman (URS), IM Mark Diesen – 9/14
17 1979 1. GM Jurij Razuwajew (URS) – 10/15
2. GM Miroslav Filip (CSR) – 9½/15
3-5. GM Rainer Knaak (DDR), GM Vlastimil Jansa (CSR), GM Ivan Farago (HUN) – 9/15
18 1980 1. GM Ołeh Romanyszyn (URS) – 10/13
2-4. GM Ljuben Spasow (BUL), IM Jerzy Pokojowczyk, GM Laszlo Barczay (HUN) – 7½/13
19 1981 1. GM Włodzimierz Schmidt – 9/13
2. GM Wiktor Kuprejczyk (URS) – 8½/13
3. IM Walerij Czechow (URS) – 8/13
20 1982 1-2. GM Lothar Vogt (DDR), GM Petar Popović (YUG) – 9½/14
3-4. GM Iwan Radułow (BUL), IM Krzysztof Pytel – 8½/14
21 1983 1. IM Wiaczesław Dydyszko (URS) – 10/14
2-3. GM Jiri Lechtynsky (CSR), GM Ivan Farago (HUN) – 9½/14
22 1984 1. IM Giennadij Zajczik (URS) – 11/15
2. GM Giennadij Kuźmin (URS) – 10½/15
3. GM Maja Cziburdanidze (URS) – 10/15
23 1985 1. IM Konstantin Lerner (URS) – 10½/15
2-3. GM Karel Mokry (CSR), IM Carlos Garcia Palermo (ARG) – 9/15
24 1986 1-2. IM Peter Lukacs (HUN), IM Konstantin Lerner (URS) – 8½/12
3-4. IM Ralf Lau (FRG), IM Raj Tischbierek (DDR) – 7½/12
25 1987 1. GM Uwe Bönsch (DDR) – 8/11
2-3. IM Alon Greenfeld (ISR), GM Siergiej Dołmatow (URS) – 7½/11
26 1988 1-2. GM Aleksander Czernin (URS), Aleksander Goldin (URS) – 10½/14
3. IM Milan Draško (YUG) – 8½/14
27 1989 1. IM Igor Nowikow (URS) – 11/15
2-3. IM Siemon Dwojris (URS), Ilja Smirin (URS) – 10½/15
28 1991 1. GM Joël Lautier (FRA) – 7½/11
2-3. IM Robert Kuczyński, GM Ołeh Romanyszyn (UKR) – 7/11
1. IM Vidmantas Mališauskas (LTU) – 8½/9
2. Aleksiej Aleksandrow (BLR) – 7½/9
3. IM Aloyzas Kveinys – 7/9
29 1992 1. GM Ołeh Romanyszyn (UKR) – 8/11
2. GM Wiktor Korcznoj (SUI) – 7½/11
3-4. GM Josif Dorfman (FRA), GM Aleksander Czernin (HUN) – 7/11
1-3. IM Zbigniew Jaśnikowski, GM Aloyzas Kveinys (LTU), Mirosław Grabarczyk – 8/10
30 1993 1-2. GM Giennadij Sosonko (NED), GM Jörg Hickl (GER) – 6½/11
3-5. GM Zoltan Ribli (HUN), GM Ulf Andersson (SWE), GM Ołeh Romanyszyn (UKR) – 6/11
1-2. IM Zbigniew Jaśnikowski, Nikołaj Własow (RUS) – 8½/10
3-6. Władimir Siergiejew (RUS), IM Konstantin Landa (RUS), Jan Pisuliński, FM Mirosław Maciejewski – 7½/10
31 1994 1. IM Jewgienij Moczałow (BLR) – 8/10
2-3. IM Zbigniew Jaśnikowski, IM Igor Dmitriew (RUS) – 7½/10
32 1995 1. GM Weselin Topałow (BUL) – 7½/11
2. GM Michał Krasenkow – 7/11
3. GM Jaan Ehlvest (EST) – 6½/11
1-3. IM Mirosław Grabarczyk, IM Witalis Sapis, FM Bartosz Soćko – 8/10
33 1996 1. GM Aleksander Bielawski (SLO) – 7/11
2-3. GM Siergiej Rublewski (RUS), GM Predrag Nikolić (BIH) – 6½/11
1-2. GM Rusłan Szczerbakow (RUS), Spartak Wysoczyn (UKR) – 8/10
3-6. IM Marek Vokáč (CZE), IM Bartłomiej Macieja, IM Piotr Staniszewski, IM Aleksander Stripunski (UKR) – 7½/10
34 1997 1. GM Siergiej Rublewski (RUS) – 7/9
2. GM Boris Gelfand (ISR) – 6/9
3. GM Jewgienij Bariejew (RUS) – 5/9
1. IM Aleksander Rustemow (RUS) – 8½/10
2-3. IM Andriej Purtow (RUS), IM Maksim Turow (RUS) – 7½/10
35 1998 1. GM Boris Gelfand (ISR) – 6½/9
2. GM Aleksiej Szyrow (ESP) – 5½/9
3-6. GM Michał Krasenkow, GM Wasilij Iwanczuk (UKR), GM Péter Lékó (HUN), GM Siergiej Rublewski (RUS) – 5/9
1-6. GM Wołodymyr Małaniuk (UKR), IM Wadym Małachatko (UKR), GM Rusłan Szczerbakow (RUS), GM Andrij Maksimenko (UKR), IM Jewhen Mirosznyczenko (UKR), GM Aleksander Waulin (RUS) – 7/10
36 1999 1. GM Loek van Wely (NED) – 7/9
2. GM Michaił Gurewicz (BEL) – 6½/9
3. GM Aleksander Oniszczuk (UKR) – 6/9
1-7.  IM Gamil Agamaliew (AZE), IM Wadym Małachatko (UKR), GM Aleksander Waulin (RUS), GM Aleksander Poluljachow (RUS), Leonid Kernazicki (UKR), GM Jewgienij Najer (RUS), GM Wołodymyr Małaniuk (UKR) – 7½/10
37 2000 1. GM Boris Gelfand (ISR) – 6½/9
2-3. GM Aleksiej Szyrow (ESP), GM Loek van Wely (NED) – 6/9
1. IM Paweł Eljanow (UKR) – 8/10
2-8. IM Spartak Wysoczyn (UKR), GM Michaił Brodski (UKR), GM Bartosz Soćko, GM Edvins Kengis (LAT), IM Serhij Fedorczuk (UKR), Nazar Firman (UKR), IM Mirosław Grabarczyk – 7½/10
38 2001 1-3. GM Wołodymyr Bakłan (UKR), GM Robert Kempiński, IM Orest Grycak (UKR) – 8/10
39 2002 1-2. IM Ołeksandr Zubariew (UKR), GM Spartak Wysoczyn (UKR) – 8/10
3-5. GM Paweł Jaracz, GM Serhij Fedorczuk, FM Krzysztof Jakubowski – 7½/10
40 2003 1. GM David Navara (CZE) – 8/10
2. GM Jewhen Mirosznyczenko (UKR) – 7½/10
3-10. m.in. am Robert Kempiński, mm Piotr Staniszewski, mf Patryk Łagowski, mf Wojciech Moranda – 7/10
41 2005 1-3. IM Paweł Czarnota, Grzegorz Gajewski, IM Marcin Dziuba – 7½/10
42 2006 1-3. GM Robert Kempiński, GM Bartosz Soćko, IM Jurij Kryworuczko (UKR) – 6/9 1-2. IM Michał Olszewski, WGM Monika Soćko – 8/10
3-4. Jerzy Owczarzak, Aleksander Dobrowolski – 7/10
43 2007 1-2. GM Bartosz Soćko, GM Jurij Kuzubow (UKR) – 5½/9
3-4. GM Tomasz Markowski, GM Mateusz Bartel – 5/9
1. GM Wołodymyr Małaniuk (UKR) – 8½/10
2. IM Wojciech Moranda – 8/10
3. IM Wadym Szyszkin (UKR) – 7½/10
44 2008 1. GM Ołeksandr Moisejenko (UKR) – 6½/9
2-3. GM Kamil Mitoń, IM Dariusz Świercz – 6/9
1-2. IM Michał Olszewski, GM Aloyzas Kveinys (LTU) – 8/10
3-4. IM Dariusz Szoen, FM Marcel Kanarek – 7½/10
45 2009 1. IM Wojciech Moranda – 8½/10
2-3. IM Tomasz Warakomski, GM Wołodymyr Siergiejew (UKR) – 7½/10
46 2010 1-2. IM Kacper Piorun, FM Zbigniew Strzemiecki – 7½/10
3-4. IM Mateusz Kołosowski, Paweł Łaszewicz – 7/10
47 2011 1. IM Aleksander Hnydiuk – 6½/9
2-4. IM Marcin Tazbir, IM Marcin Sieciechowicz, IM Mateusz Kołosowski – 5½/9
1-3. FM Michał Rudolf, FM Boris Furman (RUS), Piotr Goluch – 7/9
48 2012 1-2. Paweł Kowalczyk, Pall Thorarinsson (ISL) – 7/9
3-9. IM Kamil Stachowiak, Eneasz Wiewióra, Jacek Orzechowski, FM Filip Bargłowski, IM Siergiej Chamicki (BLR), FM Bartosz Koćwin, Mateusz Sypień – 6½/9
49 2013 1-2. GM Wojciech Moranda, GM Aleksander Miśta – 6/9
3-4. GM Robert Kempiński, GM Siergiej Owsiejewicz (UKR) – 5½/9
1. Rafał Kowalczyk – 7/9
2-3. Paweł Kowalczyk, Władysław Tiba (UKR) – 6½/9
50 2014 1-2. GM Wadym Szyszkin (UKR), GM Mirosław Grabarczyk – 7½/9
3-8. GM Michaił Simancew (UKR), FM Bartosz Koćwin, GM Jha Sriram (IND), Maciej Mroziak, Ryszard Eggink, IM Piotr Staniszewski – 6½/9
51 2015 1. IM Tomasz Warakomski – 6/9
2-3. GM Andriej Kowalow (BLR), GM Łukasz Cyborowski – 5½/9
1. Piotr Sabuk – 7½/9
2. GM Wołodymyr Siergiejew (UKR) – 7/9
3-8. GM Wołodymyr Małaniuk (UKR), GM Rafał Antoniewski, FM Grzegorz Nasuta, Michał Wiśniewski, Bartłomiej Różycki, Paweł Stoma – 6½/9
52 2016 1. IM Marcin Szeląg – 7½/9
2-7. GM Wadym Szyszkin (UKR), GM Łukasz Cyborowski, Kamil Nowak, FM Gábor Farkas (SVK), FM Mikołaj Tomczak, GM Wołodymyr Małaniuk (UKR) – 6½/9
53 2017 1. GM Tomasz Warakomski – 8/9
2-3. GM Wadym Szyszkin (UKR), FM Karol Kucza – 7/9
54 2018
1. IM Artur Frołow (UKR) – 7/9
2-7. IM Piotr Sabuk, Radosław Psyk, Damian Lewtak, GM Mikuláš Maník (SVK), IM Kamil Stachowiak, Michał Wiśniewski – 6½/9

Strony internetowe:

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close