Polki na Drużynowych Mistrzostwach Europy w szachach

Polki na Drużynowych Mistrzostwach Europy w szachach

DME Porto Karas 2011 – reprezentantki Polski
wraz z trenerami (fot. Andreas Kontokanis)

Drużynowe Mistrzostwa Europy kobiet w szachach – rozgrywane od 1992 zawody drużynowe, mające na celu wyłonienie najlepszych narodowych kobiecych drużyn w Europie. Od 1997 odbywają się razem z DME mężczyzn co drugi rok, w latach nieolimpijskich. Mistrzostwa rozgrywane są system szwajcarskim, z udziałem kilkudziesięciu zespołów (do 2003 – 2 szachownice + rezerwowa, od 2005 – 4 szachownice + rezerwowa).

Reprezentacja Polski uczestniczy w DME od pierwszej edycji.
W dotychczasowej historii Polki zdobyły 4 medale drużynowe oraz 12 indywidualnych.

W 2013 mistrzostwa rozegrano w Polsce, w Warszawie.

Wyniki i medale reprezentantek Polski
1 1992 Debreczyn (HUN) – 38 drużyn
1. Ukraina – 13½ I am Agnieszka Brustman 2290 8
2. Gruzja – 13 II am Hanna Ereńska-Radzewska 2310 3
3. Azerbejdżan – 12½ III mf Krystyna Dąbrowska 2250 4 7
4. Polska – 11
2 1997 Pula (CRO) – 30 drużyn
1. Gruzja – 13 I am Agnieszka Brustman 2415 3 8
2. Rumunia – 12 II Barbara Grabarska 2135 7 3
3. Anglia – 12 III Monika Aksiuczyc 2165 3
10. Polska – 10
3 1999 Batumi (GEO) – 36 drużyn
1. Słowacja – 12½ I am Iweta Radziewicz 2395 7
2. Jugosławia – 12 II am Joanna Dworakowska 2306 6
3. Rumunia – 12 III mm Barbara Grabarska 2293 2 5
15. Polska – 9
4 2001 León (ESP) – 32 drużyny
1. Francja – 12½ I am Joanna Dworakowska 2358 7
2. Mołdawia – 12 II am Iweta Radziewicz 2387 6
3. Anglia – 12 III am Monika Soćko 2375 5
5. Polska – 11½
5 2003 Płowdiw (BUL) – 31 drużyn
1. Armenia – 14 (13) I am Iweta Radziewicz 2423 5 8
2. Węgrzy – 14 (12½) II am Marta Zielińska 2429 2 4
3. Rosja – 13 (12½) III am Monika Soćko 2395 6
4. Polska – 12 (10½)
6 2005 Göteborg (SWE) – 26 drużyn
1. Polska – 15 (23)
I am Iweta Radziewicz 2447 5 9
2. Gruzja – 14 (21½) II am Monika Soćko 2465 7 9 1
3. Rosja – 12 (22) medal za wynik rankingowy
2
III am Jolanta Zawadzka 2402 5 7
IV am Joanna Dworakowska 2401 3 5
V am Marta Zielińska 2410 3 6
7 2007 Heraklion (GRE) – 30 drużyn
1. Rosja – 15 (25) I am Monika Soćko 2473 6 9
2. Polska – 13 (23½)
II am Iweta Rajlich 2411 9 2
3. Armenia – 13 (21) medal za wynik rankingowy
3
III am Jolanta Zawadzka 2371 5 9
IV am Joanna Dworakowska 2316 5
V mm Marta Przeździecka 2259 4
8 2009 Nowy Sad (SRB) – 28 drużyn
1. Rosja – 16 (26) I am Monika Soćko 2476 4 9
2. Gruzja – 16 (24) II am Iweta Rajlich 2465 5 8
3. Ukraina – 12 (20) III am Jolanta Zawadzka 2414 5
8. Polska – 10 (22½)
IV am Joanna Dworakowska 2345 5 7 2
V am Joanna Majdan 2361 6 7 1
9 2011 Porto Karas (GRE) – 28 drużyn
1. Rosja – 17 (25½) I am Monika Soćko 2479 9
2. Polska – 14 (23)
II am Jolanta Zawadzka 2326 8 2
3. Gruzja – 14 (22½) III am Joanna Majdan-Gajewska 2386 4 7
IV am Karina Szczepkowska-Horowska 2379 6 8 3
V mm Katarzyna Toma 2297 2 4
10 2013 Warszawa (POL) – 32 drużyny, 3 reprezentacje Polski
1. Ukraina – 15 (24) I am Monika Soćko 2431 5 9
2. Rosja – 14 (25) II am Jolanta Zawadzka 2383 8
3. Polska – 14 (21½)
III am Joanna Majdan-Gajewska 2420 6
9. Polska III – 11 (19)
IV am Iweta Rajlich 2404 4
13. Polska II – 10 (18½)
V am Karina Szczepkowska-Horowska 2382 7 9 2
I mm Joanna Worek 2336 9
II am Beata Kądziołka 2327 4
III am Joanna Dworakowska 2326 2 5
IV am Marta Bartel 2308 9
V am Katarzyna Toma 2282 9
I mm Klaudia Kulon 2276 5 8
II mm Anna Iwanow 2206 8
III mf Klaudia Wiśniowska 2153 5 9
IV kmf Mariola Woźniak 2069 2 5
V mf Oliwia Kiołbasa 1982 4 6
11 2015 Reykjavík (ISL) – 30 drużyn
1. Rosja – 17 (26) I am Monika Soćko 2445 9
2. Ukraina – 15 (27½) II am Jolanta Zawadzka 2439 4 8
3. Gruzja – 14 (20½) III am Iweta Rajlich 2389 6
4. Polska – 11 (20½)
IV am Karina Szczepkowska-Horowska 2392 4 6
V am Joanna Majdan-Gajewska 2378 7 1
12 2017 Hersonissos (GRE) – 32 drużyny
1. Rosja – 17 (25½) I am Monika Soćko 2479 8
2. Gruzja – 14 (25½) II am Jolanta Zawadzka 2422 8
3. Ukraina – 13 (23) III am Karina Szczepkowska 2406 8
4. Polska – 12 (20½) IV am Klaudia Kulon 2358 5 8 3
V am Joanna Majdan 2349 3 4
13 2019
Zestawienia drużynowe i indywidualne
Medale
drużynowe
Medale
indywidualne
Razem Udział
 1 Monika Soćko 1 2 1 1 1 6 9
2 Jolanta Zawadzka 1 2 1 1 5 7
3 Iweta Rajlich 1 1 1 1 1 5 8
4 Joanna Dworakowska 1 1 1 3 6
5 Marta Michna 1 1 2
6 Joanna Majdan-Gajewska 1 1 2 4 5
7 Karina Szczepkowska-Horowska 1 1 1 1 4 4
8 Marta Bartel 1 1 2
Katarzyna Toma 1 1 2
10 Barbara Jaracz 1 1 2
Klaudia Kulon 1 1 2
12 Agnieszka Brustman 2
13 Krystyna Dąbrowska 1
Hanna Ereńska-Barlo 1
Anna Kantane 1
Beata Kądziołka 1
Oliwia Kiołbasa 1
Monika Krupa 1
Klaudia Wiśniowska 1
Joanna Worek 1
Mariola Woźniak 1

Razem (21 zawodniczek) 1 2 1 3 5 4
Strony internetowe

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close