Puchar Wojewody Dolnośląskiego

Puchar Wojewody Dolnośląskiego (do 1998 Puchar Wojewody Legnickiego) – międzynarodowy turniej szachowy, organizowany corocznie od 1985 w Legnicy (I edycja odbyła się w obsadzie krajowej). Turnieje rozgrywane są systemem kołowym z udziałem utytułowanych zawodni- ków z różnych krajów, co umożliwia zdobywanie norm na tytuły międzynarodowe. W niektórych latach rozgrywane były również turnieje B.

Uwaga: w 1997 turniej nie został rozegrany, ale zachowano ciągłość numeracji (czyli w rzeczywistości XIII edycja w ogóle się nie odbyła).

Zwycięzcy Turniejów A:

1 1985 1-4. FM Andrzej Maciejewski, Mirosław Maciejewski, Konrad Typek, Adam Cybulak – 6½/11
2 1986 1-2. Dragan Ilić (YUG), FM Andrzej Maciejewski – 9/13
3. Wiesław Janocha – 8½/13
3 1987 1-2. IM Artur Sygulski, Dragiša Blagojević (YUG) – 7½/12
3. Konrad Typek – 7/12
4 1988 1-2. M.Konopka (CSR), Wiesław Janocha – 8½/13
3. IM Andrzej Maciejewski – 8/13
5 1989 1-2. IM Krzysztof Żołnierowicz, IM Andrzej Maciejewski – 10/15
3-5. FM Saudin Robović (YUG), FM Peter Meister (FRG), Krzysztof Strzelecki – 9/15
6 1990 1-2. FM Srdjan Panzalović (YUG), Nanko Dobrew (BUL) – 8½/12
3. IM Andrzej Maciejewski – 8/12
7 1991 1. IM Vidmantas Mališauskas (LTU) – 8½/11
2-3. Mariusz Buś, Adam Cybulak – 7/11
8 1992 1-2. Konrad Typek, IM Franciszek Borkowski – 6/9
3-4. IM Witalis Sapis, Wiesław Janocha – 5½/9
9 1993 1. IM Jurij Zezulkin (BLR) – 8½/11
2. IM Zbigniew Szymczak – 8/11
3-4. FM Grzegorz Łukasiewicz, FM Wolfgang Vandrey (GER) – 7½/11
10 1994 1. GM Robert Kuczyński – 6½/9
2. Wiesław Janocha – 6/9
3-5. Jacek Dubiel, GM Włodzimierz Schmidt, IM Tomasz Markowski – 5½/9
11 1995 1-2. IM Mariusz Buś, Wiktor Janow (UKR) – 6/9
3-6. IM Witalis Sapis, WIM Natalia Kiselewa (UKR), Serhij Szyłow (UKR), Tomasz Jakubowski – 5/9
12 1996 1. IM Oleg Kalinin (UKR) – 7/9
2-3. IM Witalis Sapis, Łukasz Cyborowski – 6/9
13 1997 nie odbył się
14 1998 1. IM Witalij Koziak (UKR) – 7/9
2-3. IM Oleg Kalinin (UKR), WIM Marta Zielińska – 6/9
15 1999 1. IM Jurij Zezulkin (BLR) – 6½/9
2-3. Michał Sośnicki, IM Witalij Koziak (UKR) – 6/9
16 2000 1. IM Paweł Blehm – 7½/9
2. GM Lubomir Michalec (UKR) – 7/9
3-4. GM Jurij Zezulkin (BLR), GM Siergiej Kaliniczew (GER) – 5½/9
17 2001 1. IM Mateusz Bartel – 6/9
2-3. GM Lubomir Michalec (UKR), IM Piotr Murdzia – 5½/9
18 2002 1-2. Stanisław Zawadzki, GM Andrij Maksimenko (UKR) – 6/9
3. IM Piotr Murdzia – 5½/9
19 2003 1. IM Piotr Murdzia – 7/9
2. GM Łukasz Cyborowski – 6½/9
3. GM Jiří Lechtýnský (CZE) – 5½/9
20 2004 1-2. GM Zigurds Lanka (LAT), Jacek Stopa – 6/9
3. Jakub Czakon – 5½/9
21 2005 1-2. GM Łukasz Cyborowski, GM Aleksander Rustemow (RUS) – 5½/9
3-7. GM Andrij Maksimenko (UKR), GM Jiří Lechtýnský (CZE), IM Grzegorz Gajewski, IM Bartłomiej Heberla, Jacek Stopa – 5/9
22 2006 1-2. GM Stanisław Sawczenko (UKR), GM Serhij Owsiejewicz (UKR) – 6½/9
3. IM Vladimir Talla (CZE) – 5½/9
23 2007 1. GM Wołodymyr Siergiejew (UKR) – 6/9
2-3. IM Witalij Koziak (UKR), GM Stanisław Sawczenko (UKR) – 5½/9
24 2008 1. IM Michał Olszewski – 7/9
2. GM Dawid Arutinian (GEO) – 6/9
3. GM Ołeksandr Sułypa (UKR) – 5½/9
25 2009 1-4. GM Łukasz Cyborowski, IM Vladimir Talla (CZE), GM Martyn Krawciw (UKR), GM Ołeksandr Sułypa (UKR) – 6/9
26 2010 1. IM Panayappan Sethuraman (IND) – 7/9
2. GM Wołodymyr Siergiejew (UKR) – 6/9
3. IM Marcin Sieciechowicz – 5½/9
27 2011 1-2. IM Marcin Sieciechowicz, GM Ołeksandr Sułypa (UKR) – 6/9
3. IM Jacek Tomczak – 5½/9
28 2012 1-4. IM Pavel Simacek (CZE), GM Ołeh Romanyszyn (UKR), IM Kamil Dragun, IM Aleksander Miśta – 5½/9
29 2013 1-2. GM Andrij Maksimenko (UKR), GM Wołodymyr Małaniuk (UKR) – 6/9
3. IM Pavel Simacek (CZE) – 5½/9
30 2014 1. GM Tomáš Oral (CZE) – 6/9
2. GM Łukasz Cyborowski – 5½/9
3-6. GM Paweł Czarnota, GM Ołeksand Nosenko (UKR), IM Kamil Stachowiak, IM Marcin Sieciechowicz – 5/9
31 2015 1. GM Aleksander Donczenko (GER) – 7/9
2. IM Marcel Kanarek – 6/9
3. IM Tomasz Warakomski – 5½/9
32 2016 1-3. GM Paweł Czarnota, IM Pavel Simacek (CZE), IM Tomasz Warakomski – 6½/9
33 2017 1. GM Paweł Czarnota – 6½/9
2-3. GM Michaił Simancew (UKR), IM Pavel Simacek (CZE) – 5½/9
34 2018 1. IM Oskar Wieczorek – 6½/9
2. GM Grzegorz Nasuta – 6/9
3. IM Tadeas Kriebel (CZE) – 5½/9
35 2019 1-2. IM Petro Hołubka (UKR), IM Marcin Sieciechowicz – 5½/9
3. GM Jurij Sołodowniczenko (UKR) – 4½/9
36 2022 1. GM Titas Stremavicius (LTU) – 7½/9
2. IM Piotr Dobrowolski – 6/9
3. GM Łukasz Cyborowski – 5/9
37 2023 1. FM Jan Klimkowski – 6½/9
2. FM Łukasz Nowak – 5½/9
3-4. IM Egor Bogdanow (UKR), GM Łukasz Jarmuła – 5/9

Strony internetowe: