Witalis Sapis

Witalis Sapis

fot. Ulrich Jahr (2015)

 

Witalis Sapis

Osiągnięcia szachowe:

Reprezentant Polski w turniejach drużynowych

  • Drużynowe Mistrzostwa Armii Zaprzyjaźnionych (1 raz)
    • Tbilisi 1986 – III szach. (3½/8)

Indywidualne Mistrzostwa Polski (4 finały w latach 1989–1998)


Drużynowe Mistrzostwa Polski (6 medali)


Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach szybkich (3 medale)


Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych


Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych (6 medali)


Indywidualne Mistrzostwa Wojska Polskiego (2 medale)

  • złoty (Bydgoszcz 1987)
  • srebrny (Kraków 1986)

Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski mężczyzn


Indywidualne Mistrzostwa Polski juniorów (5 finałów w latach 1979–1983, 2 medale)


Drużynowy Turniej o “Złotą Wieżę” (2 medale)

  • złoty (Gniezno 2007)
  • brązowy (Chotowa 2006)

Wybrane sukcesy w innych turniejach

  • 1980 – II m. w Drobeta-Turnu Severin (Międzynarodowy Turniej Młodzików)
  • 1982 – I m. w Pucku (Turniej Kadry Juniorów), II m. w Bielsko-Białej (Turniej o Puchar Prezydenta Miasta), III m. w Tarnowskich Górach
  • 1983 – I m. w Świebodzinie
  • 1984 – I m. w Jeleniej Górze
  • 1985 – II m. w Wijk aan Zee, dz II m. w Mielnie (Puchar Bałtyku)
  • 1986 – II m. w Szczecinie (Turniej Kadry Nadziei Olimpijskich)
  • 1987 – I m. w Piotrkowie Trybunalskim (Turniej Kadry Nadziei Olimpijskich), dz. I m. w Słupsku (Puchar Prezydenta Słupska), II m. w Warszawie (Puchar Syreny)
  • 1988 – dz. II m. w Gołdapi (półfinał MP)
  • 1989 – II m. w Mariańskich Łaźniach
  • 1990 – dz. I m. w Koszalinie (Memoriał Józefa Kochana, szachy szybkie)
  • 1991 – I m. w Koszalinie (Memoriał Józefa Kochana), dz. I m. w Legnicy (750-lecie Wyzwolenia Legnicy), I m. w Poczdamie
  • 1992 – dz. III m. w Legnicy (Puchar Wojewody Legnickiego), II m. w Koszalinie (Memoriał Józefa Kochana), dz. II m. w Soczewce (półfinał MP)
  • 1993 – II m. w Legnicy
  • 1994 – II m. w Legnicy
  • 1995 – II m. w Jarosławcu, dz. I m. w Polanicy-Zdroju (Memoriał Akiby Rubinsteina, open), dz. III m. w Legnicy (Puchar Wojewody Legnickiego)
  • 1996 – dz. II m. w Legnicy (Puchar Wojewody Legnickiego)
  • 1997 – II m. w Oberhofie
  • 1998 – II m. w Rowach
  • 1999 – dz. I m. w Krakowie (Cracovia 1998/99, open A)

Wybrane sukcesy w grze korespondencyjnej

  • 1994-1998 – reprezentant Polski na IV Drużynowych Mistrzostwach Europy (V m., IV szach., 6/11)

Indywidualne Mistrzostwa Polski w solvingu (1 medal)

  • srebrny (Częstochowa 1985)

Najwyższe rankingi w karierze

  • FIDE – 2470 (1 stycznia 1996)
  • ICCF – 2575 (1997)

Wybrane sukcesy jako trener:

  • Od 1997 trener drużyny juniorów Solny Zieleniewo.
  • Wychowankowie (m.in.): Maria Gościniak, Adrian Panocki, Justyna Dutka, Julia Antolak.
  • Od 2016 trener kadry narodowej szachistów niewidomych i słabowidzących.

Wybrane pełnione funkcje jako działacz szachowy:

  • Przewodniczący Kolegium Sędziów Zachodniopomorskiego Związku Szachowego (od lutego 2004 do maja 2016).
  • Przewodniczący Komisji Ewidencji i Rankingu ZZSzach (ok. lat 10, od początku istnienia ZZSzach).
  • Członek Komisji Młodzieżowej PZSzach (od 2000 do 2003).
  • Członek Kolegium Sędziów PZSzach (od 2005 do 2012).
  • Członek od 2009, a później przewodniczący od 2013 do 2016 Komisji Sportowej PZSzach.
  • Przewodniczący Komisji Regulaminowej PZSzach (od 2010 do 2013).

Szachowe relacje rodzinne


Strony internetowe:

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close