Józef Kochan


źródło: archiwum
mf Ryszarda Bernarda (1967)

 

Józef Kochan

  • ur. 1 września 1923 w Karniowicach
  • zm. 25 lipca 1989 w Koszalinie
  • sędzia szachowy klasy państwowej (1978)
  • I kategoria szachowa (1961)
  • działacz szachowy
 Wspomnienie

W czasie II wojny światowej został wywieziony na roboty przymusowe. Po wyzwoleniu powrócił do kraju i na początku lat 50-tych XX wieku przeprowadził się na Pomorze Środkowe i z tym rejonem związał się aż do śmierci. Szybko dał się poznać jako pracowity, ofiarny i oddany działacz szachowy. Był współorganizatorem koszalińskiego okręgowego związku szachowego, którego kilkadziesiąt lat był sekretarzem. W czasie swojej działalności prowadził klub „Hetman” przy Wojewódzkim Domu Kultury w Koszalinie, był również kierownikiem i instruktorem w sekcji szachowej KS „Budowlani”.

Do jego największych sukcesów szachowych należały dwukrotne zdobycie tytułu mistrza województwa koszalińskiego (1967, 1976) oraz mistrza Koszalina (1978, 1981). Poza grą w turniejach, udzielał się również jako sędzia (posiadał klasę państwową) i szkoleniowiec oraz przede wszystkim jako organizator. Był twórcą ogólnopolskiego festiwalu szachowego w Mielnie, na turnieju tym pełniąc przez dwadzieścia lat funkcję kierownika.

W uznaniu zasług odznaczony został Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej. Otrzymał również złotą i srebrną odznakę Polskiego Związku Szachowego oraz Medalem 60-lecia PZSzach.

Od 1990 w Koszalinie corocznie rozgrywany jest międzynarodowy festiwal szachowy poświęcony pamięci Józefa Kochana.

Źródło: „Szachy” nr 9/1989, str. 240