Kalendarium szachowe 1989

Wyniki turniejów

1988 | 1989 | 1990

W Polsce Za granicą

VII Memoriał Dzieci Głogowskich, Głogów 28/12/1988-07/01/1989 (kołowy)

  • 1. O.Dancevski (YUG) – 8½/11
  • 2. G.Masternak – 8/11
  • 3. N.Wasiliew (BUL) – 7/11
  • 4. G.Toczek – 6/11
  • open: 1. A.Geczkow (BUL) 9/11, 2. R.Furdzik 8½/11, 3. L.Sopur 8/11

 VII Puchar Wyzwolenia Warszawy, Warszawa 17-28/01/1989 (open)

  • 1. IM H.Grünberg (DDR) – 8½/11
  • 2-3. GM W.Sawon (URS), IM S.Belkhodja (FRA) – 8/11
  • 4-7. IM S.Gross (CZE), IM J.Adamski, A.Bożek, GM R.Chołmow (URS) – 7½/11

VII Puchar Wyzwolenia Katowic, Katowice 01/1989 (open)

Mistrzostwa Polski mężczyzn w szachach błyskawicznych, Miętne 18-20/02/1989 (szachy błyskawiczne, eliminacje, finał–kołowy)

Mistrzostwa Polski kobiet w szachach błyskawicznych, Miętne 18-20/02/1989 (szachy błyskawiczne, eliminacje, finał–kołowy)

Drużynowe Mistrzostwa Polski mężczyzn w szachach błyskawicznych, Miętne 18-20/02/1989 (szachy błyskawiczne, eliminacje, finał–kołowy)

Drużynowe Mistrzostwa Polski kobiet w szachach błyskawicznych, Miętne 18-20/02/1989 (szachy błyskawiczne, kołowy)

XLVI Mistrzostwa Polski mężczyzn, Słupsk 25/02-12/03/1989 (kołowy)

XVI Mistrzostwa Polski kobiet, Poznań 25/02-12/03/1989 (kołowy)

Turniej Kadry Nadziei Olimpijskich, Słupsk 02-12/03/1989 (kołowy)

II Mistrzostwa Polski w szachach aktywnych, Katowice 30/03-02/04/1989 (szachy szybkie, open)

X Memoriał Kazimierza Makarczyka, Łódź 03-15/04/1989 (kołowy)

XXXI Finał Złotej Wieży, Zagórze Śl. 14-22/04/1989 (drużynowy, kołowy)

  • 1. LKS Charzynianka – 25
  • 2. Hetman Klucze – 24
  • 3. Techrol Bożków – 23½

Turniej międzynarodowy „Polonia 1989”, Warszawa 23/04-04/05/1989 (open)

  • 1. S.Kaliniczew (URS) – 8/9
  • 2. IM E.Magerramow (URS) – 7½/9
  • 3-5. B.Złotnik (URS), IM P.Blatny (CSR), IM I.Glek (URS) – 7/9

Mistrzostwa Polski juniorów, Piechowice 05-13/05/1989 (kołowe)

Mistrzostwa Polski juniorek, Piechowice 05-13/05/1989 (kołowe)

Turniej międzynarodowy, Gliwice 17-30/05/1989 (kołowy)

Turniej ogólnopolski, Międzyzdroje 22/05-01/06/1989 (open)

  • 1. W.Mażul – 8½/11
  • 2. K.Knopik – 8/11
  • 3-4. H.Janota, L.Kiersz – 7½/11

Turniej międzynarodowy „Beskidy 1989”, Porąbka-Kozubnik 22/05-02/06/1989 (open)

  • 1. S.Iwanow (URS) – 9½/11
  • 2-3. IM R.Tomaszewski, IM J.Petkēvičs (URS) – 8½/11
  • 4. K.Typek – 8/11

Mistrzostwa Polski dziennikarzy, Jelcz-Laskowice 08-11/06/1989 (open)

  • 1. S.Wach – 8/9
  • 2. FM R.Grünberg (DDR) – 7½/9
  • 3. W.Rudak – 6/9
  • 4. C.Krulisch – 5½/9

XX Festiwal „Puchar Bałtyku”, Mielno 03-15/06/1989 (open)

XXV Turniej międzynarodowy kobiet, Piotrków Tryb. 07-21/06/1989 (kołowy)

  • 1. WIM S.Matwiejewa (URS) – 10/13
  • 2-3. WIM Xie Jun (CHN), WIM K.Kachiani (URS) – 8½/13
  • 4-6. WIM G.Szmacińska, WIM G.Stanciu, WIM B.Burchardt-Hofman (DDR) – 7½/13

VI Mistrzostwa Polski inwalidów, Łagów 11-25/06/1989 (open)

VIII Memoriał Jerzego Dreszera, Gdynia 15-25/06/1989 (open)

Mistrzostwa Polski juniorów młodszych U15, Żychlin 22-30/06/1989 (open)

Mistrzostwa Polski juniorek młodszych U15, Żychlin 22-30/06/1989 (open)

Turniej ogólnopolski, Czerwionka 24/06-01/07/1989 (open)

  • 1. M.Grabarczyk – 8½
  • 2. K.Knopik – 7½
  • 3-4. J.Orzechowski, J.Kornasiewicz – 7

Turniej międzynarodowy, Rybnik 04-12/07/1989 (open)

XXI Mistrzostwa Polski nauczycieli, Nisko 01-13/07/1989 (kołowy)

  • 1. M.Ciszek – 8/11
  • 2. S.Kurpiewski – 7½/11
  • 3-4. FM K.Socha, L.Kowalczyk – 7/11

Międzynarodowe Akademickie Mistrzostwa Polski, Wrocław 10-22/07/1989 (open, odrębna klasyfikacja dla kobiet)

Mistrzostwa Polski juniorów U19, Jędrzejów 14-24/07/1989 (open)

Mistrzostwa Polski juniorek U19, Jędrzejów 14-24/07/1989 (open)

Memoriał Tadeusza Gniota, Police 01-12/08/1989 (open)

XXV Festiwal PKWN, Nałęczów 17-28/07/1989 (open)

XXVII Memoriał Akiby Rubinsteina, Polanica-Zdrój 04-21/08/1989 (kołowy)

  • 1. IM I.Nowikow (URS) – 11/15
  • 2-3. IM S.Dwojris (URS), I.Smirin (URS) – 10½/15
  • 4. IM P.Stempin – 8½/15
  • 5-6. IM H.Grünberg (DDR), IM N.Davies (ENG) – 8/15

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, Leszczyny 17-27/08/1989 (open, odrębna klasyfikacja dla kobiet)

Drużynowe Mistrzostwa Polski juniorów, I liga, Słupsk 18-28/08/1989 (drużynowy, kołowy)

II liga juniorów, grupa A, Myszków 18-28/08/1989 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Almat Szczecin – 40 (4 do ligi seniorów)
  • 2. Maraton Warszawa – 38½ (4 do ligi seniorów)
  • 3. Skra Częstochowa – 37 (3½ do ligi seniorów)

II liga juniorów, grupa B, Biała Podlaska 18-28/08/1989 (drużynowy, kołowy)

  • 1. MKS Gdańsk – 46
  • 2. AZS PW Wrocław – 42½ (4 do ligi seniorów)
  • 3. Igloopol Dębica – 40½ (4 do ligi seniorów)

Turniej międzynarodowy, Białystok 24/08-03/09/1989 (kołowy)

  • 1. IM A.Butnorius (URS) – 7½/10
  • 2-3. IM A.Maciejewski, IM R.Redżepagić (YUG) – 6½/10

XXIX Indywidualne Mistrzostwa Polski mężczyzn w szachach korespondencyjnych, 12/1986-09/1989 (kołowy)

Indywidualne Mistrzostwa Polski kobiet w szachach korespondencyjnych, 1987-1989 (kołowy)

  • 1-2. S.Siwek, Maria Banaszek – 8½/10
  • 3. R.Padewska – 8/10
  • 4. S.Grzegorzewska – 6/10

Turniej ogólnopolski, Zamość 1989 (open)

Mistrzostwa Warszawy, Warszawa 1989 (open)

  • 1-2. Ahmed Negib (EGY), K.Sznapik – 8/10
  • 3-5. IM A.Adamski, T.Kaliszewski, A.Kupiec – 7/10
Mistrzostwa Europy juniorów U20, Arnhem (NLD) 21/12/1988-03/01/1989 (open)

  • 1-2. FM A.Driejew (URS), B.Gelfand (URS) – 10½/13
  • 3. IM R.Lev (ISR) – 8½/13
  • 18. R.Kula – 6½/13

Międzynarodowe Mistrzostwa RFN juniorek, Tybinga (FRG) 27/12/1988-03/01/1989 (open)

Turniej międzynarodowy, Hastings 28/12/1988-06/01/1989 (open)

  • 1. WIM J.Polgar (HUN) – 8/10
  • 2. IM M.Sadler (ENG) – 7½/10
  • 3-7. m.in. A.Wojtkiewicz – 7/10

Turniej międzynarodowy kobiet „Bohemians”, Praga 06-19/01/1989 (kołowy)

Turniej międzynarodowy „Bohemians” (B), Praga 06-19/01/1989 (kołowy)

  • 1. FM G.Laketić (YUG) – 10/13
  • 2-3. IM M.Konopka (CSR), IM P.Spacek (CSR) – 9/13
  • 4. IM K.Żołnierowicz – 8½/13

Turniej międzynarodowy, Göteborg (SWE) 10-19/02/1989

  • 1. IM J.Kristiansen (DEN) – 8½/11
  • 2. B.Svensson – 7½/11
  • 3. IM K.Żołnierowicz – 7/11

Turniej międzynarodowy kobiet, Dortmund (FRG) 14-26/03/1989 (kołowy)

Turniej międzynarodowy, Dortmund (FRG) 14-26/03/1989 (open)

  • 1-7. m.in. IM P.van der Sterren (NLD), GM W.Schmidt, GM N.Padewski (BUL)  – 8½/11

Turniej międzynarodowy, Sala (CSR) 05-15/05/1989 (kołowy)

  • 1. IM A.Lanc (CSR) – 8½/11
  • 2. IM K.Pinkas – 8/11

Turniej międzynarodowy (B), Montpellier (FRA) lipiec 1989 (kołowy)

  • 1. D.Paunović (YUG) – 7/9
  • 2. A.Striković (YUG) – 6/9
  • 3-5. J.Rigo (HUN), G.Łukasiewicz, R.Poulenard – 5½/9

Turniej międzynarodowy, Bagneux (FRA) 08-16/07/1989 (open)

  • 1-5. IM L.Kovacs (HUN), GM T.Ghitescu (ROM), FM J.Woda, D.Chevalier (FRA), J.Tompa (HUN) – 7½/9

Turniej międzynarodowy, Avoine (FRA) 22-30/07/1989 (open)

  • 1-2. IM Z.Ilić (YUG), IM E.Vegh (HUN) – 7½/9
  • 3-9. m.in. IM C.Ionescu (ROM), FM J.Woda, GM B.Abramović (YUG) – 7/9

Mistrzostwa Świata juniorów U10-18, Puerto Rico 28/07-09/08/1989 (openy)

  • U10: 1-2. I.Irmandi (INA), R.Duallibe (BRA) 10½/11, 3. P.Leko (HUN) 9/11, 11. P.Stefanek 5½/11
  • U12: 1. M.Kamiński 8½/11, 2. J.Viloria (USA) 8/11, 3-4. R.Kamath (IND), A.Munteanu (ROM) 7½/11
  • U14: 1. W.Topałow (BUL) 10/11, 2. W.Kramnik (URS) 8½/11, 3. C.Gabriel (FRG) 8/11, 6. P.Jaracz 7/11
  • U16: 1. S.Tiwiakow (URS) 9/11, 2-4. IM M.Sadler (ENG), A.Kogan (IZR), E.Janew (BUL) 8/11, 12. D.Markowski 6½/11
  • U18: IM 1. W.Akopian (URS) 9½/11, FM A.Sherzer (USA) 8/11, 3-4. FM C.Lutz (FRG), FM I.Gurevich (USA) 7½/11, Polak nie startował

Mistrzostwa Świata juniorek U10-18, Aguadilla (PUR) 28/07-09/08/1989 (openy)

  • U10: 1. A.Stefanowa (BUL) 11/11, 2. A.Andriana (ROM) 8/11, 3-5. C.Blanco (VEN), V.Subbaraman (IND), E.Moncayo (ECU) 7½/11, Polska nie startowała
  • U12: 1. D.Darczija (URS) 9½/11, 2. H.Jabłońska 9/11, 3. FM C.Peptan (ROM) 8/11, 4. M.Bobrowska 7½/11
  • U14: 1-2. A.Segal (URS), M.Ratna (INA) 9½/11, 3. O.Bartosik 7½/11, 6. M.Gużkowska 6½/11
  • U16: 1. K.Dąbrowska 10/11, 2-4. T.Lanczawa (URS), M.Koen (BUL), S.Nikoladze (URS) 9/11
  • U18: 1. K.Aładjowa (BUL) 9/11, 2. WFM L.Radu (ROM) 8½/11, 3. A.Hernandez (VEN) 8/11, 7. J.Detko 6½/11

Turniej międzynarodowy, Helsinki (FIN) 08-16/08/1989 (open)

Turniej międzynarodowy, Rostock (DDR) 19-27/08/1989 (open)

  • 1. A.Jarzyński – 7/9
  • 2-4. R.Jaster (DDR), R.Bauer (DDR), P.Welz (DDR) – 6½/9

Mistrzostwa Świata juniorów U20, Tunja (COL) 15-30/08/1989 (open)

  • 1-2. W.Spasow (BUL), IM J.Gdański – 9½/13
  • 3-5. M.Ułybin (URS), R.Wessman (SWE), GM A.Driejew (URS) – 9/13

Mistrzostwa Świata juniorek U20, Tunja (COL) 15-30/08/1989 (open)

  • 1. WIM K.Kachiani (URS) – 11½/13
  • 2. WGM I.Madl (HUN) – 11/13
  • 3. WIM A.Galliamowa (URS) – 9/13
  • 12. D.Kłusek – 6½/13

Turniej międzynarodowy, Aarhus (DEN) 31/08-10/09/1989 (kołowy)

  • 1-2. IM Z.Jaśnikowski, J.Rodgaard (FAI) – 6/9
  • 3. IM E.Pedersen (DEN) – 5½/9

Mistrzostwa Świata kobiet niewidomych, Szczyrk 01-14/10/1989 (open)

Turniej strefowy kobiet, Brno (CSR) 23/09-15/10/1989 (kołowy)

  • 1. WGM M.Wojska (BUL) – 13½/17
  • 2. WGM I.Madl (HUN) – 13/17
  • 8. D.Kłusek – 8½/17
  • 16. WIM B.Kaczorowska – 6½/17
  • 18. J.Detko – 4½/17

Turniej międzynarodowy Politiken Cup, Kopenhaga (DEN) 1989 (open)

  • 1-3. GM L.Karlsson (SWE), IM A.Sznapik, IM J.Kristiansen (DEN) – 7½/10
  • 4-9. m.in. GM A.Groszpeter (HUN), GM B.Lalić (YUG), IM J.Adamski – 7/10

Półfinał XIV Mistrzostw Świata w szachach korespondencyjnych, grupa 3, 1982-1989 (kołowy)

  • 1-2. D.Końca, J.Barlow (ZIM) – 11½/15

 


Tytuły międzynarodowe nadane w 1989

GM Michał Krasenkow (URS)
WIM Barbara Kaczorowska
IM Aleksander Wojtkiewicz, Ryszard Skrobek (szachy korespondencyjne)
FM Adam Cichocki, Marcin Kamiński, Waldemar Mażul, Henryk Seifert, Jacek Woda
WFM Krystyna Dąbrowska, Elżbieta Kowalska, Hanna Wesołowska
IA Tadeusz Popławski

Urodzeni w 1989

Zmarli w 1989

FM Mateusz Bronowicki
FM Daniel Gumuła
WIM Hanna Leks
FM Michał Motyka
GM Michał Olszewski
FM Jacek Szwed
IM Tomasz Warakomski

 

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close