Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach 2011

Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach 2011

2010 | 2011 | 2012
Szachy klasyczne – U18
Murzasichle, 5 – 12 marca 2011 (system szwajcarski, 9 rund)
Sędzia główny: Zenon Chojnicki, ChessArbiter: juniorzy | juniorki
1 k+ Paweł Weichhold 2236 8 1 I++ Monika Głuszko 1990
2 mm Marcel Kanarek 2417 2 mf Katarzyna Adamowicz 2100 7
3 m Oskar Wieczorek 2370 3 I++ Joanna Byrka 1883
4 mf Zbigniew Strzemiecki 2377 4 I++ Dominika Ostrowska 1930
5 mf Daniel Sadzikowski 2366 6 5 k Malvina Chrząszcz 2047 6
6 m Marcin Krzyżanowski 2353 6 6 mf Kinga Zakościelna 2157 6
7 k++ Michał Janczarski 2296 7 k+ Aleksandra Zmarzły 2118
8 I Konrad Kądziela 1893 8 I Maria Warchoł 1794
9 mm Kamil Dragun 2431 9 I++ Sara Kowalska 1876
10 k Michał Obruśnik 2192 10 I++ Anna Krupa 1897 5
11 k Wojciech Wandzik 2242 11 I Martyna Pietrzak 1799 5
12 m Michał Matuszewski 2384 12 I+ Sabina Jabłońska 1953 5
13 I++ Przemysław Święch 2233 13 I Anna Żądło 1853 5
14 I++ Marek Lis 2105 14 I+ Joanna Chmielewska 1675 5
15 k+ Radosław Barski 2311 15 I Katarzyna Sieliwonik 1645 5
16 I Rafał Kowalczyk 2051 5 16 I Małgorzata Jaśnikowska 1763 5
17 I+ Błażej Kaleta 2029 5 17 II+ Dominika Palka 1766
18 I++ Arkadiusz Siwiec 2132 5 18 I Aleksandra Krajewska 1717
19 I++ Bartosz Sowul 2190 5 19 I Marta Skiba 1737
20 I+ Tomasz Klepaczka 2115 5 20 I Daria Wolniaczyk 1669
21 I Mateusz Brzeziński 1997 5 21 II+ Paula Dąbrowska 1506
22 I+ Krystian Jacek 2088 5 22 I Martyna Sowa 1732 4
23 I+ Eneasz Wiewióra 2118 5 23 I Monika Tarczykowska 1667 4
24 I++ Maciej Koziej 2036 24 II Agata Przybylska 1586 4
25 I Miłosz Lorek 1996 25 I Marika Olchówko 1645 4
26 I Adam Grabowski 1940 26 I Natalia Graczyk 1673 4
27 I+ Wojciech Reza 2043 27 I Joanna Dobrzańska 1596 4
28 I++ Michał Solnicki 2126 28 I+ Patrycja Pacak 1734
29 I++ Przemysław Bokiej 2115 29 I Magdalena Łaszewicz 1633
30 I++ Wojciech Zieliński 2118 30 I Joanna Pańczuk 1696
31 I+ Damian Bednarczyk 1993 31 II Paulina Stężycka 1548
32 I Grzegorz Grochulski 2069 32 I Kaja Łukiewicz 1700 3
33 I++ Radosław Szusterowski 2081 4 33 I Magdalena Dobrzańska 1439
34 I Bartłomiej Mondrzycki 2044 4 34 III Martyna Dobroszek 1267 2
35 I Kamil Kubica 1971 4 35 II Monika Pilarska 1471
36 I+ Bartosz Ziębiński 1968 4 36 III Patrycja Potyrała 1382
37 I Marcin Bartoszek 1813
38 I Edgar Wesołowski 1916
39 II Maksymilian Slavov 1732
40 II Aleksander Kumala 1889
41 II+ Dominik Sobaniec 1849
42 II Marcin Somyk 1934
43 I Krzysztof Łuka 1841
44 I Paweł Parol 1869
45 I Maciej Statucki 1836
46 I Piotr Jedras 1946
47 II Krystian Ziaja 1835
48 II Michał Bartoszek 1664 3
49 I Michał Cieślar 1967 3
50 II Kamil Puszkarek 1742 2
51 III Sylwester Bednarczyk 1506 1
Szachy klasyczne – U16
Murzasichle, 5 – 12 marca 2011 (system szwajcarski, 9 rund)
Sędzia główny: Zenon Chojnicki, ChessArbiter: juniorzy | juniorki
1 mf Kacper Drozdowski 2291 7 1 mf Anna Iwanow 2159 8
2 I++ Jan Musiałkiewicz 2106 7 2 kmf Maria Leks 2056
3 I++ Mirosław Lewicki 2138 7 3 k Klaudia Wiśniowska 2011
4 mf Jan-Krzysztof Duda 2300 4 mf Aleksandra Lach 2170
5 I++ Sebastian Malec 2195 5 I+ Dominika Starczewska 1904 6
6 I+ Łukasz Licznerski 2092 6 6 I Urszula Cichocka 1669 6
7 I++ Filip Cukrowski 2079 6 7 II+ Anna Kotłowska 1655 6
8 I++ Grzegorz Nasuta 2209 6 8 I+ Angelika Dziodzio 1906 6
9 I++ Marcin Pietruszewski 2104 9 II+ Monika Rykała 1806 6
10 I Paweł Jarmuła 2031 10 I+ Katarzyna Cyboran 1807 6
11 I+ Maciej Zieliński 2055 11 I+ Urszula Grochocińska 1793
12 I++ Bartosz Nowicki 2128 12 I+ Roksana Jacek 1773
13 I+ Maciej Adamowicz 1992 13 I Aleksandra Tarnowska 1816 5
14 I+ Kamil Tomsia 2105 14 I+ Magdalena Mucha 1851 5
15 I+ Mateusz Łapaj 1998 5 15 I+ Katarzyna Wesołowska 1718 5
16 I++ Maciej Mroziak 2149 5 16 I Emilia Kustal 1636 5
17 I Jakub Suliborski 1876 5 17 II+ Joanna Korpalska 1560 5
18 I++ Paweł Stankiewicz 2075 5 18 I Anna Mazur 1599 5
19 II Jakub Borawski 1867 5 19 II+ Diana Paterek 1486 5
20 I Mateusz Błaszkiewicz 1891 5 20 I Alina Zezulkin 1600 5
21 I Przemysław Szusterowski 1895 5 21 I Anna Delekta 1693
22 I Jan Budziński 1946 5 22 I Dagmara Szurek 1720
23 I Michał Poświatowski 1978 23 I Agata Kowalewska 1658
24 I Grzegorz Zaręba 1800 24 II+ Marcelina Tracz 1690
25 I Michał Kanarkiewicz 1906 25 II+ Karolina Jarmużek 1529
26 I Kacper Żochowski 1942 26 I Agata Żyła 1562
27 II Michał Popiół 1803 27 II+ Karolina Skoczek 1591
28 II Witold Oszczanowski 1746 28 II+ Dominika Gorbacz 1628 4
29 I++ Luiza Tomaszewska 2002 4 29 I Karolina Cheńska 1678 4
30 I+ Damian Lewtak 2113 4 30 I Inga Białowąs 1590 4
31 II+ Jan Góra 1907 4 31 II+ Katarzyna Kaczor 1614 4
32 II+ Mateusz Eggink 1963 4 32 II Alicja Bednarczyk 1511 4
33 I Aleksander Latocha 1932 4 33 II Katarzyna Chłopek 1476 4
33 II+ Marcin Klimek 1809 4 34 II Karolina Szeglowska 1488 4
35 I Mateusz Paszewski 1841 4 35 II Sandra Wieczorek 1470 4
36 II+ Bartosz Prażmowski 1880 4 36 II Dominika Gorol 1528
37 I+ Piotr Renkowski 1950 37 II Katarzyna Różaniecka 1565
38 II+ Mateusz Małaczek 1876 38 II Anna Larysz 1466
39 II+ Marcin Chmiel 1903 39 II Agnieszka Kądziela 1404 3
40 I Jędrzej Adamczewski 1876 40 II Weronika Ostrowska 1478 3
41 II+ Andrzej Knapik 1954 3 41 II Luiza Czerwińska 1493 3
42 II Krzysztof Hanusek 1779 3 42 II+ Justyna Wąsik 1471 3
43 I Tomasz Jaskółka 1954 3 43 II Magdalena Szybka
44 II+ Adrian Grześków 1858 44 III Karolina Dembińska 1361 2
45 II+ Jakub Chmielewski 1765 45 II Patrycja Ner 1361 1
46 II+ Mateusz Grota 1815
47 II Samuel Matysiak 1873
48 II+ Przemysław Kołodziej 1693 1
49 I Konrad Gawiec 1878 1
Szachy klasyczne – U14
Suwałki, 13 – 21 kwietnia 2011 (system szwajcarski, 10 rund)
Sędzia główny: Leszek Zega, ChessArbiter: juniorzy | juniorki
1 I Radosław Gajek 1997 8 1 I++ Kinga Pastuszko 1804
2 II+ Jakub Koitka 1887 2 I Katarzyna Murawko 1777 8
3 I Komil Khamidov 2037 7 3 I Kamila Jaśkiewicz 1587 8
4 I Karol Ulanowski 1919 4 I+ Joanna Maruszczak 1736 7
5 I Dominik Marczuk 1918 5 I Mariola Woźniak 1819
6 I Ryszard Eggink 1914 6 I Paulina Kopica 1669
7 II+ Przemysław Piotrowski 1927 7 II Anna Rudnik 1563
8 I Damian Śliwicki 1864 8 II+ Antonina Góra 1615
9 II+ Piotr Śnihur 1818 6 9 I Ewa Harazińska 1763 6
10 I+ Aleksander Kaczmarek 2036 6 10 II Aleksandra Chmielecka 1440 6
11 II Radosław Świderski 1785 6 11 II+ Radosława Lascar 1551 6
12 II Maksymilian Szymanowicz 1596 6 12 I Paula Szymczak 1723 6
13 II Mariusz Kowalczyk 1765 6 13 I+ Aleksandra Dadełło 1828 6
14 II Dawid Czerw 1761 6 14 II Ewelina Wojna
15 I Patrick Gajdamowicz 1782 15 II Edyta Skrzypczak
16 I Łukasz Jarmuła 1852 16 II Agata Binkowska 1513
17 II+ Piotr Mucha 1707 17 II Oktawia Wilk 1375
18 II Jakub Ogonowski 1690 18 I Klara Czaplewska 1582 5
19 II Dawid Niekraś 1789 19 II Iwona Sybis 1530 5
20 I Andrzej Maciejewski 1721 20 II Aleksandra Kozaczyńska 1452 5
21 II+ Michał Mirski 1776 5 21 II Anna Rolka 1499 5
22 I Szymon Kulaś 1966 5 22 I Judyta Lachowicz 1714 5
23 II+ Maciej Kowalski 1704 5 23 II Gabriela Burakowska 1612 5
24 II Mateusz Kosmala 1719 5 24 II Monika Zygacka 1461 5
25 II Piotr Karpacz 1747 5 25 I Anna Gudełajtis 1499
26 II+ Łukasz Siedlanowski 1727 26 II Katarzyna Jędrocha 1544
27 II Sebastian Fronczak 1712 27 II Joanna Burdzy 1447
28 I Kacper Tomaszewski 1775 28 II Dominika Ociepka 1421
29 II Paweł Beczała 1693 29 II Magdalena Ziemba 1492
30 II Tomasz Żebracki 1798 30 II Kinga Kasperek 1509
31 I Wojciech Śmieszek 1741 31 II Natalia Rogacka 1473
32 II Emil Osiński 1672 32 II Kornelia Sieradzka 1359
33 II Marcin Molenda 1614 33 II Kamila Rylska 1252
34 II+ Dominik Lewtak 1750 34 II Joanna Ostrowska
35 II+ Maciej Chmielarz 1823 35 II Magdalena Kotula 1460 4
36 II Borys Lebiedowicz 1689 4 36 II Matylda Rudol 1466 4
37 II+ Mateusz Szymanowski 1743 4 37 II Iwona Ślęczka 1404
38 II Mikołaj Maciejewski 1622 4 38 II Agata Wicikowska 1439
39 III Stanisław Krawiecki 1520 39 II Anna Prokopowicz
40 II Adam Czajkowski 1802 40 II Milena Barszcz 1329
41 II Marek Chomczyk 1696 41 II Agata Skotny 1581 3
42 II Grzegorz Nun 1705 42 II Agnieszka Bebel 3
43 II Rafał Buraczewski 1631 43 II Natalia Rynkiewicz 3
44 II+ Paweł Głuszak 1528 44 II Żaneta Bednarczyk 1382 3
45 II+ Patryk Mrozowski 1676 45 II Edyta Leszczewska 1423 3
46 II Bartłomiej Mazur 1603 46 II Zuzanna Szcześniak
Szachy klasyczne – U12
Mielno, 19 – 26 marca 2011 (system szwajcarski, 9 rund)
Sędzia główny: Witalis Sapis, ChessArbiter: juniorzy | juniorki
1 I Mikołaj Winiarski 1815 1 I+ Veronika Gažíková (SVK) 1814
2 II Juliusz Pham 1615 7 2 II Martyna Konopacka 1607 7
3 II Michał Wiśniewski 1571 3 mf Oliwia Kiołbasa 1667
4 II Mikołaj Tomczak 4 II+ Julia Murawko 1526
5 II Artur Marchlewicz 1715 5 II+ Emilia Kaniewska 1657
6 II Jakub Szóstko 1546 6 6 kmf Agnieszka Dmochowska 1709 6
7 II Kamil Kozioł 1710 6 7 II Weronika Posuniak 1511 6
8 II Bartłomiej Kurzępa 1662 6 8 I Maria Redmerska 1609 6
9 II Szymon Walter 1552 6 9 I Katarzyna Dwilewicz 1574 6
10 II Wojciech Januszkiewicz 1758 6 10 II+ Anna Marczuk 1635
11 II Adam Śnihur 1437 6 11 II Anna Glapa 1465
12 II Kacper Bilczewski 1481 12 I Karolina Olechnicka 1501
13 II Maciej Oleszek 1574 5 13 II Pola Parol 1526
14 II Maciej Adamczewski 1587 5 14 II Helena Sękowska
15 II+ Paweł Fukowski 1611 5 15 I Anna Kubicka 1661 5
16 II Kacper Grela 1767 5 16 II+ Julia Antolak 1520 5
17 II Dawid Moćkun 1675 5 17 III Kamila Koseska 5
18 II Konrad Drozdowski 1793 5 18 II Marta Sobczak 5
19 II Łukasz Zaleski 1731 5 19 I Karolina Karleszko 1600 5
20 II Aleksander Szmer 1581 5 20 II Wiktoria Cieślak 1382 5
21 II Filip Michalski 1535 5 21 II+ Aleksandra Kozubal 1411
22 II Dawid Klementowski 1644 22 II Magdalena Chądzyńska
23 II Michał Choina 23 II Weronika Momot
24 III Krzysztof Czerniawski 24 II Agata Topolan
25 II Aleksy Kozakow 1455 25 III Zuzanna Mazgaj
26 II Jan Guzik 1615 26 II Agata Stebel 1509
27 II Piotr Lankof 1519 27 II Małgorzata Budzińska
28 III Witold Klepek 1442 4 28 II Martyna Godek 4
29 II Wasyl Badyra 4 29 II Martyna Ziziuk 4
30 II Igor Janik 1635 4 30 II Karolina Kalinowska 4
31 II Krzysztof Tylenda 1394 4 31 II Aleksandra Wierzbowska 1504 4
32 II Kamil Nowak 1777 4 32 II Oliwia Gil 1327 4
33 II Sławomir Fudalej 4 33 II+ Paulina Pędrak 4
34 II Maciej Wącior 1700 34 II Natalia Najuch 1316 4
35 II Adam Woźniak 1494 35 II Weronika Soćko 4
36 III Łukasz Ruttar 36 II Aleksandra Stróżyk 4
37 II Maciej Kaczkowski 1552 37 II Oliwia Skorupa 4
38 II Daniel Pietraś 1417 38 II Katarzyna Bednarczyk 4
39 II Tomasz Smolarczyk 1571 39 II+ Agnieszka Kwiatkowska 4
40 III Wojciech Chmura 1618 40 II Zuzanna Choremska
41 II Beniamin Tyński 1509 3 41 II Zuzanna Jurkiewicz
42 II Damian Koseski 1531 3 42 II Katarzyna Zalewska
43 II Filip Janiszewski 1635 3 43 III Zuzanna Borkowska
44 III Adam Lisowski 1606 3 44 II Aleksandra Żółkiewska 3
45 III Maciej Osiński 45 III Julia Wójcik 3
46 II Dawid Skowronek 46 II Aleksandra Szymańska 3
47 II Jan Madaliński 2 47 II Weronika Górska
48 III Szymon Karwat 1 48 III Greta Stołecka
49 III Wiktoria Tomys 2
Szachy klasyczne – U10
Mielno, 19 – 26 marca 2011 (system szwajcarski, 9 rund)
Sędzia główny: Witalis Sapis, ChessArbiter: juniorzy | juniorki
1 II Igor Szymanowski 1464 7 1 II Zofia Frej 1400 9
2 II Radosław Psyk 7 2 II Alicja Śliwicka
3 II Igor Kowalski 7 3 II+ Agata Dwilewicz 1617
4 II Miłosz Szpar 7 4 II Joanna Święch
5 II Adrian Gajdamowicz 1561 5 II Julia Trusz 6
6 II Franciszek Sernecki 1473 6 II Anna Krzysztyńska 6
7 II Mateusz Mendak 1472 6 7 II Alicja Cebula 6
8 II Krzysztof Raczyński 6 8 II Weronika Łęczek 6
9 II Mateusz Lis 9 II Natalia Madej 6
10 II Dominik Muzyka 1542 10 III Joanna Dixa 6
11 II Maciej Popławski 10 II Anna Kaniowska 6
12 II Mateusz Tustanowski 12 III Agnieszka Buchta
13 II Maciej Pytel 13 III Natalia Guzik
14 II Bartosz Miszkieło 1452 14 II Patrycja Szulc
15 III Jakub Ochowicz 1400 15 III Pola Mościcka
16 II Andrzej Sułkowski 16 II Michalina Rudzińska
17 II Dominik Paliszewski 1490 5 17 II Aleksandra Lewandowska 5
18 II Jakub Garbowski 1583 5 18 II Honorata Kucharska 5
19 III Tomasz Góreczny 5 19 III Julia Jankiewicz 5
20 II Paweł Teclaf 5 20 III Olga Bilczewska 5
21 II Mikołaj Polczyk 5 20 III Małgorzata Wyszomirska 5
22 III Ignacy Leśkiewicz 5 22 II Maria Karłyk 5
23 II Maciej Goździcki 5 23 II Julia Kowalczyk-Kudziarz 5
24 II Paweł Topolan 5 24 III Aleksandra Borsuk 5
25 II Jan Pułtorak 1593 25 II Joanna Delekta
26 III Albert Sobczak 26 III Anna Raducka
27 II Rafał Jobda 27 III Małgorzata Gowin
28 II Michał Wróbel 1412 28 II Maria Elena Lascar
29 III Gracjan Kozakiewicz 1484 4 29 II Aleksandra Trembowiecka
30 III Miłosz Pijewski 4 30 III Dominika Gredka
31 II Bartosz Wyczling 1475 4 31 III Julia Bartosiewicz
32 III Nikodem Piasecki 4 32 II Karolina Witkowska
33 III Nikodem Pabiszczak 4 33 III Emilia Gudell
34 II Maksymilian Bogut 4 34 II Debora Choińska 4
35 II Jakub Grunas 1303 4 35 III Maja Piasecka 4
36 III Maksymilian Roj 4 36 III Zofia Szulc 4
37 II Jan Kokoszczyński 1546 4 37 II Gabriela Rożek 4
38 II Paweł Gadziński 4 38 III Marta Mucha 4
39 III Paweł Węgrzyniak 4 39 III Julia Wolak 4
40 II Krzysztof Łukasiewicz 1657 40 III Marta Tomczak
41 III Makary Bortnowski 41 III Agnieszka Guła
42 III Jakub Piotrowicz 42 III Aleksandra Żukowska
43 III Mateusz Stanowski 43 IV Emilia Szymańska
44 III Maciej Błociński 1276 44 II Weronika Gilarek
45 II Paweł Anzel 45 III Oliwia Pająk
46 III Michał Mroziński 3 46 III Bogumiła Sibilska
47 III Krystian Piersiak 3 47 II Justyna Partyka 3
48 III Maciej Kamiński 3 48 IV Natalia Horoszczak 3
49 III Bartosz Bocian 3 49 II Katarzyna Bochniarz 3
50 III Maciej Rak 3 50 III Aleksandra Michalska 3
51 III Kacper Jarzębowski 1237 3 51 III Hanna Maruszczak 3
52 III Przemysław Laszczak 52 III Agnieszka Samujło 3
53 III Damian Pachocki 53 IV Martyna Maciejewska
54 III Michał Maliszewski 1230 1 54 III Julia Surpeta 2
55 III Ewa Zalewska
Szachy klasyczne – U8
Sielpia Wielka, 27 – 30 kwietnia 2011 (system szwajcarski, 7 rund)
Sędzia główny: Tomasz Stefaniak, ChessArbiter: juniorzy | juniorki
1 II Paweł Teclaf 1 III Magdalena Harazińska 6
2 III Krzysztof Szczurek 2 III Marta Tomczak 6
3 III Adam Kopaczewski 6 3 III Aleksandra Hryń
4 III Daniel Sanz Wawer 4 III Magdalena Budkiewicz
5 III Paweł Kozłowski 5 5 III Marta Mucha 5
6 III Mateusz Mańka 5 6 IV Agata Mycio 5
7 IV Jakub Świątek 5 7 IV Monika Marcińczyk
8 IV Szymon Poziomkowski 5 8 IV Maria Domińczak
9 III Mateusz Bujalski 5 9 IV Patrycja Chrobot
10 III Mateusz Lipiak 5 10 III Zofia Szulc
11 III Dawid Stopa 5 11 IV Ewa Włodarska
12 IV Marcel Gajkowski 5 12 III Kinga Wołągiewicz
13 III Jakub Banaszek 5 13 III Zuzanna Adamczyk 4
14 III Jan Golecki 5 14 IV Aleksandra Czarniecka 4
15 III Mieszko Miś 5 15 IV Natalia Misiewicz 4
16 III Tomasz Żyła 16 IV Aleksandra Tarka 4
17 III Sebastian Żarnowski 17 IV Patrycja Waszczuk 4
18 IV Kacper Tarkowski 18 III Katarzyna Gębal 4
19 III Wiktor Toczyłowski 19 IV Magdalena Płoszczyca 4
20 Oskar Dybowski 20 IV Katarzyna Jurczak 4
21 IV Jakub Suder 4 21 IV Barbara Dadełło
22 IV Oskar Dixa 4 22 IV Florentyna Piotrowska
23 IV Adam Dudziński 4 23 IV Dominika Olszewska
24 IV Maksymilian Żeleźniak 4 24 IV Jagoda Bieńko 3
25 IV Filip Baran 4 25 IV Klara Grochot 3
26 IV Nikodem Bialik 4 26 V Agata Tamoń 3
27 IV Paweł Michalcewicz 4 27 IV Aleksandra Franas 3
28 IV Bartosz Michalski 4 28 IV Malwina Szewczyk 3
29 IV Michał Marcińczyk 4 29 IV Gabriela Pieczewska 3
30 IV Kamil Stankiewicz 4 30 III Oliwia Mirowska 3
31 Mateusz Lisak 4 31 IV Kamila Pawlukiewicz 3
32 IV Miłosz Rogala 4 32 IV Gabriela Szymczyk 3
33 V Michał Moszczyński 4 33 IV Patrycja Andziak
34 IV Paweł Kossowski 4 34 III Julia Młynaryk 2
35 IV Rafał Giędosz 35 IV Amelia Bujalska 2
36 IV Hubert Marczuk 36 Izabela Król 2
37 III Kacper Lewicki 37 IV Natalia Sala 2
38 IV Tomasz Sokalla 38 IV Zuzanna Kogutek 2
39 IV Maksym Łuka 39 IV Aleksandra Bem 2
74 uczestników 40 IV Julia Repeć
41 IV Paulina Penkala

 

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close