77. Indywidualne Mistrzostwa Polski Mężczyzn w Szachach |
|
Warszawa, 20 – 28 lipca 2020 |
2019 | 2020 | 2021 |
nie rozegrano półfinału | zobacz też: finał kobiet |
System pucharowy (16 zawodników), klasyfikacja końcowa: | 1 | 2 | 3 | 4 | |||||
1 | am | Kacper Piorun (6) | ▌ | 2601 | 9G (3-1) | 5B (3-1) | 3 (4-3) | 2 (4-3) | |
2 | am | Daniel Sadzikowski (13) | ▌ | 2507 | 9B (1½-½) | 5A (3-1) | 4 (3-1) | 1 (3-4) | |
3 | am | Grzegorz Gajewski (2) | ▌ | 2618 | 9H (2½-1½) | 5C (3-1) | 1 (3-4) | 4 (1½-½) | |
4 | am | Bartłomiej Heberla (8) | ▌ | 2572 | 9C (1½-½) | 5D (1½-½) | 2 (1-3) | 3 (½-1½) | |
5 | am | Jacek Tomczak (4) | ▌ | 5A | 2605 | 9F (2-0) | 2 (1-3) | ||
am | Michał Krasenkow (5) | ▌ | 5B | 2602 | 9E (1½-½) | 1 (1-3) | |||
am | Marcin Dziuba (7) | ▌ | 5C | 2585 | 9D (1½-½) | 3 (1-3) | |||
mm | Paweł Teclaf (16) | ▌ | 5D | 2451 | 9A (2½-1½) | 4 (½-1½) | |||
9 | am | Mateusz Bartel (1) | ▌ | 9A | 2648 | 5D (1½-2½) | |||
am | Bartosz Soćko (3) | ▌ | 9B | 2609 | 2 (½-1½) | ||||
am | Grzegorz Nasuta (9) | ▌ | 9C | 2558 | 4 (½-1½) | ||||
am | Michał Olszewski (10) | ▌ | 9D | 2551 | 5C (½-1½) | ||||
am | Marcin Krzyżanowski (11) | ▌ | 9E | 2521 | 5B (½-1½) | ||||
mm | Szymon Gumularz (12) | ▌ | 9F | 2513 | 5A (0-2) | ||||
am | Zbigniew Pakleza (14) | ▌ | 9G | 2500 | 1 (1-3) | ||||
mm | Igor Janik (15) | ▌ | 9H | 2467 | 3 (1½-2½) |
Uwaga: Zawodnicy odpadający w I i II rundzie zajęli miejsca dzielone. Numeracja miejsc 5-16 (np. 5A, 9B) jest pomocnicza, w celu wskazania przeciwnika. |
▌awans z finału IMP 2019 – 3 (nie wystąpił uprawniony Kamil Dragun) ▌awans z MP U20 2019 – 1 ▌awans z rankingu FIDE 2020 – 5 (nie wystąpili uprawnieni J-K.Duda, R.Wojtaszek, W.Moranda, K.Mitoń, A.Miśta, R.Kempiński, T.Markowski) ▌awans za wyniki rankingowe w 2019 (FIDE Rating performance) – 2 (wszyscy uprawnieni zawodnicy) ▌nominacja PZSzach – 5 |
|
Zobacz: LOTTO IMP 2020 – Lista uprawnionych zawodników | PZSzach |
Każdy mecz składał się z dwóch partii rozgrywanych tempem 90 minut na 40 posunięć plus 30 minut na dokończenie partii, z dodawaniem 30 sekund na każde posunięcie od początku partii. W wypadku remisu w meczu, zostały przeprowadzone dogrywki:
|
1 runda – 1/8 finału |
||||||||||||||||||||
A | Mateusz Bartel (1) | 1½ | ½ | ½ | 0 | ½ | A | Bartłomiej Heberla (8) | 1½ | 1 | ½ | |||||||||
Paweł Teclaf (16) | 2½ | ½ | ½ | 1 | ½ | Grzegorz Nasuta (9) | ½ | 0 | ½ | |||||||||||
B | Szymon Gumularz (12) | 0 | 0 | 0 | B | Bartosz Soćko (3) | ½ | ½ | 0 | |||||||||||
Jacek Tomczak (4) | 2 | 1 | 1 | Daniel Sadzikowski (13) | 1½ | ½ | 1 | |||||||||||||
C | Kacper Piorun (6) | 3 | 1 | 0 | 1 | 1 | C | Marcin Krzyżanowski (11) | ½ | 0 | ½ | |||||||||
Zbigniew Pakleza (14) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | Michał Krasenkow (5) | 1½ | 1 | ½ | |||||||||||
D | Michał Olszewski (10) | ½ | 0 | ½ | D | Grzegorz Gajewski (2) | 2½ | 1 | 0 | 1 | ½ | |||||||||
Marcin Dziuba (7) | 1½ | 1 | ½ | Igor Janik (15) | 1½ | 0 | 1 | 0 | ½ | |||||||||||
2 runda – ćwierćfinały |
||||||||||||||||||||
A | Bartłomiej Heberla (8) | 1½ | 1 | ½ | A | Jacek Tomczak (4) | 1 | ½ | ½ | 0 | 0 | |||||||||
Paweł Teclaf (16) | ½ | 0 | ½ | Daniel Sadzikowski (13) | 3 | ½ | ½ | 1 | 1 | |||||||||||
B | Kacper Piorun (6) | 3 | ½ | ½ | 1 | 1 | B | Grzegorz Gajewski (2) | 3 | ½ | ½ | 1 | 1 | |||||||
Michał Krasenkow (5) | 1 | ½ | ½ | 0 | 0 | Marcin Dziuba (7) | 1 | ½ | ½ | 0 | 0 | |||||||||
3 runda – półfinały |
||||||||||||||||||||
Daniel Sadzikowski (13) | 3 | ½ | ½ | 1 | 1 | Grzegorz Gajewski (2) | 3 | ½ | ½ | ½ | ½ | 0 | 1 | 0 | ||||||
Bartłomiej Heberla (8) | 1 | ½ | ½ | 0 | 0 | Kacper Piorun (6) | 4 | ½ | ½ | ½ | ½ | 1 | 0 | 1 | ||||||
4 runda – finał |
4 runda – mecz o III miejsce |
|||||||||||||||||||
1 | Kacper Piorun (6) | 4 | ½ | ½ | ½ | ½ | 1 | 0 | 1 | 3 | Grzegorz Gajewski (2) | 1½ | ½ | 1 | ||||||
2 | Daniel Sadzikowski (13) | 3 | ½ | ½ | ½ | ½ | 0 | 1 | 0 | 4 | Bartłomiej Heberla (8) | ½ | ½ | 0 |
Osoby funkcyjne
- Sędzia główny: Aleksander Sokólski
- Dyrektor turnieju: Maciej Cybulski