Paweł Flis


źródło: Facebook (2022)

 

Paweł Flis

  • ur. 20 sierpnia 1962
  • kandydat na mistrza FIDE (2021)
  • instruktor szachowy (2015)
  • sędzia szachowy (2003)
  • działacz szachowy

Zobacz: wybrane partie Pawła Flisa

 Szachowa biografia

Paweł Flis o sobie:

Najwyższy ranking jaki miałem w swojej karierze to 2225 (1 stycznia 1989).

Występuję jako zawodnik rezerwowy i kierownik tej sympatycznej „ekipy” (RPW Okucia Budowlane Łódź), która reprezentuje miasto Łódź i nasze województwo łódzkie w rozgrywkach centralnych – w I lidze. Jestem zupełnym amatorem w szachach, bardziej organizatorem imprez szachowych.

Kiedyś w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku więcej grywałem w szachy klasyczne i miałem nawet kilka sukcesów np. III miejsce w „kołówce” w Gorzowie Wielkopolskim, III miejsce w Międzynarodowym Memoriale Makarczyka w Łodzi (turniej B), III miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Szachowym w Rowach (turniej B), III miejsce w Ogólnopolskim Turnieju w Koszalinie oraz dz. III m. w Pucharze Zamku Malborskiego (szachy szybkie, 2011). W 2022 r. zająłem VI m. na Mistrzostwach Świata Amatorów w Zagrzebiu (w grupie U-2000).

Byłem też dwukrotnie mistrzem Łodzi w szachach szybkich w kołówkach, w których grała większość łódzkich mistrzów. Jak kiedyś powiedział mój kolega FM Waldemar Świć przez ponad 20 lat „udało” mi się wraz z grupą entuzjastów szachistów „podtrzymać akcję serca” podupadającego łódzkiego środowiska szachowego, choć nie byłem działaczem , tylko miłośnikiem szachów. Cel dalekosiężny został zrealizowany dzisiaj „szachowa Łódź „płynie we właściwym kierunku”.

Organizowaliśmy bardzo duże turnieje szachowe w Łodzi, np. Puchar Ambasadora Szwajcarii Andree von Grafenrieda, który osobiście zaszczycił nas swoja obecnością. Szwajcar przyjechał do Łodzi, bo przecież motywem przewodnim zawodów był turniej systemem szwajcarskim, i taki był pomysł, żeby Ambasada Szwajcarii została jednym ze sponsorów tej imprezy. W trzech turniejach startowało ok. 500 osób. Zwycięzcą został znany arcymistrz, trener i komentator Marcin Tazbir. Grał również w naszych turniejach mistrz świata w solvingu, reprezentant Polski na Olimpiadzie Szachowej w Baku 2016, brązowy medalista Drużynowych Mistrzostw Świata 2017, uczestnik Pucharu Świata 2017 – arcymistrz Kacper Piorun. To był rok 2004. Obaj zresztą byli szkoleni przez wspomnianego wyżej Waldemara Świcia – bardzo dobrego trenera Młodzieżowej Akademii Szachowej, działającej przy Polskim Związku Szachowym, i wychowawcę młodzieży. Zaprosiliśmy też mistrza Europy z 2002 roku – arcymistrza Bartłomieja Macieję, który dał seans gry jednoczesnej na 30 szachownicach. Ta impreza była rozgrywana w Centrum Handlowym M1.

Organizowaliśmy wielokrotnie Drużynowe Rozgrywki Łódzkiej Ligi Szachowej, turnieje klasyfikacyjne i wiele innych. Była też gra największymi szachami świata w Centrum Handlowym M1 w Łodzi (król miał wysokość 4,06 m). Były Grand Prix Łodzi i Puchar Łodzi w szachach błyskawicznych – organizowane również przez nas. W poprzednich latach sponsorowaliśmy też mistrzostwa Europy w szachach. Pod koniec 2016 roku zorganizowaliśmy w Łodzi dwa Festiwale Szachowe.

Byłem pomysłodawcą i prekursorem I Mistrzostw Polski Branży Okiennej w szachach. Od 2017 roku jestem członkiem Komisji Szachów Branżowych przy PZSzach. W 2019 otrzymałem Złotą Odznakę Honorową PZSzach. W 2023 zostałem laureatem “Hetmana” za całokształt działalności.

Na podstawie informacji nadesłanych przez Pawła Flisa

 Szachy klasyczne

Reprezentant Polski w turniejach drużynowych

  • Drużynowe Mistrzostwa świata seniorów 50+ (1 raz)
 Ranking FIDE

Najwyższe rankingi w karierze (aktualizacja 2023-09)

  • szachy klasyczne – 2225 (1989-01)
  • szachy szybkie – 2054 (2013-01)
  • szachy błyskawiczne – 2017 (2013-06)
 Strony internetowe