Polacy na Olimpiadach szachowych niewidomych i słabowidzących

Olimpiady szachowe niewidomych i słabowidzących – rozgrywane są od 1961. Polska w rozgrywkach uczestniczy od drugiej edycji. W latach 1961–1988 w olimpiadach stosowano system kołowy, eliminacji + finałów lub system szwajcarski, natomiast od 1992 – wyłącznie szwajcarski. Od 1980 drużyny składają się z 5 zawodników (w tym rezerwowy), wcześniej nie było zawodników rezerwowych.

W dotychczasowej historii Polacy zdobyli 4 medale drużynowe: złoty (2004), srebrny (2000), dwa brązowe (1985, 2017) oraz 10 medali za wyniki indywidualne na szachownicach. Medale (bądź nagrody) za wyniki indywidualne po raz pierwszy zostały przyznane prawdopodobnie w 1992.

W latach 1988–2012 trenerem-kapitanem reprezentacji Polski był Ryszard Bernard, a w 2017 – Witalis Sapis,.

W 2000 olimpiadę niewidomych i słabowidzących  rozegrano w Polsce, w Zakopanem.

Wyniki i medale reprezentantów Polski
                   
1 1961 Meschede (FRG) – 8 drużyn (system kołowy) [bez udziału Polski]
  1. Jugosławia – 22  
2. RFN – 19
3. Austria – 16
2 1964 Kühlungsborn (DDR) – 9 drużyn (system kołowy)
  1. Jugosławia – 30½ I   Zygmunt Bajduszewski   8  
2. Węgry – 20½ II   Roman Krzemień   4 8  
3. NRD – 18 III   Ryszard Kuśnierz   8  
7. Polska – 12½ IV   Aleksander Bogus   8  
3 1968 Weymouth (ENG) – 20 drużyn (system szwajcarski, 11 rund)
  1. ZSRR – 35 I   Kazimierz Krajewski        
2. Jugosławia – 33 II   Zygmunt Bajduszewski        
3. Rumunia – 31½ III   Jerzy Brycki   7 11  
12. Polska – 21½ IV   Aleksander Bogus        
4 1972 Pula (YUG) – 22 drużyny (eliminacje w 4 grupach, finały A i B – po 8 drużyn, C – 6 drużyn [Polska – 2. miejsce w finale B])
  1. ZSRR – 21 I   Tadeusz Traczyk   6 11  
2. Jugosławia – 20½ II   Kazimierz Krajewski   7 11  
3. Rumunia – 15½ III   Ryszard Kuśnierz   5 11  
10. Polska – 17½ (B) IV   Zdzisław Misiejuk   8 11 2
5 1976 Kuortane (FIN) – 21 drużyn (system szwajcarski, 11 rund)
  1. ZSRR – 34½ I   Roman Walisiak   10  
2. Jugosławia – 34½ II   Jerzy Brycki   10  
3. NRD – 27½ III   Zdzisław Misiejuk   4 10  
11. Polska – 20½ IV   Jerzy Januszewski   10  
6 1980 Noordwijkerhout (NED) – 23 drużyny (eliminacje w 4 grupach, finały A i B – po 8 drużyn, C – 7 drużyn [Polska – 7. miejsce w finale A])
  1. ZSRR – 22½ I   Roman Walisiak   4 10  
2. Jugosławia – 17½ II   Reinhold Pietrowski   4 8  
3. NRD – 16½ III   Jan Tatarczak   5 10  
11. Polska – 10½ IV   Jerzy Januszewski   9  
  rez.   Marian Kowalczyk   1 3  
7 1985 Benidorm (ESP) – 20 drużyn (eliminacje w 4 grupach, finały A i B – po 8 drużyn, C – 4 drużyny [Polska – 3. miejsce w finale A])
  1. ZSRR – 24 I   Piotr Dukaczewski   11  
2. Jugosławia – 20½ II   Roman Walisiak   7 11  
3. Polska – 15½ III   Jerzy Januszewski   11  
  IV   Jan Tatarczak   11 2
rez.          
8 1988 Zalaegerszeg (HUN) – 23 drużyny (eliminacje w 4 grupach, finały A i B – po 8 drużyn, C – 7 drużyn [Polska – 6. miejsce w finale A])
  1. ZSRR – 22 I mm Piotr Dukaczewski 2205 5 11  
2. Jugosławia – 17½ II   Józef Puchała   11  
3. NRD – 15½ III   Jan Tatarczak   7 11  
6. Polska – 12½ IV   Roman Walisiak   8 11 2
  rez.          
9 1992 Ca’n Picafort (ESP) – 33 drużyny (system szwajcarski, 11 rund)
  1. Rosja – 34½ I   Ryszard Suder 2255 7 10  
2. Jugosławia – 31½ II mm Piotr Dukaczewski 2230 10 1
3. Ukraina – 31 III   Jan Tatarczak   6 10  
4. Polska – 29½ IV   Zygmunt Siluk   2 6  
  rez.   Jacek Ruszczycki   6 8 1
10 1996 Laguna (BRA) – 30 drużyn (system szwajcarski, 9 rund)
  1. Rosja – 28 I mf Tadeusz Żółtek 2290 9  
2. Ukraina – 24½ II   Ryszard Suder 2255 4 9  
3. Białoruś – 22½ III mm Piotr Dukaczewski 2190 9  
4. Polska – 22½ IV   Jan Tatarczak   9 1
  rez.   Władysław Kardasz    
11 2000 Zakopane (POL) – 30 drużyn (system szwajcarski, 9 rund)
  1. Rosja – 25½ I mm Piotr Dukaczewski 2292 5 9  
2. Polska – 24½ II mf Tadeusz Żółtek 2302 6 9  
3. Ukraina – 24½ III   Ryszard Suder 2224 7 9 2
9. Polska (II) – 19½ IV   Rafał Gunajew 2160 9 1
  rez.   Piotr Kulpiński (*)    
 
I   Jan Tatarczak 2081 9  
II   Zdzisław Wojcieszyn 2153 9  
III   Włodzimierz Sajdych 2026 5 8  
IV   Andrzej Sargalski 2034 2 4  
rez.   Jacek Ruszczycki 2084 6  
12 2004 Tarragona (ESP) – 33 drużyny (system szwajcarski, 9 rund)
  1. Polska – 28½ I mm Piotr Dukaczewski 2366 9 1
2. Rosja – 28½ II mf Tadeusz Żółtek 2313 6 8  
3. Ukraina – 22 III   Ryszard Suder 2242 9 2
  IV   Rafał Gunajew 2274 5 7  
rez.   Tomasz Wolak 2195 3  
13 2008 Heraklion (GRE) – 34 drużyny (system szwajcarski, 9 rund)
  1. Rosja – 17 (274) I mm Piotr Dukaczewski 2338 9  
2. Ukraina – 13 (238,5) II   Rafał Gunajew 2233 6 9  
3. Hiszpania – 13 (194,5) III mf Tadeusz Żółtek 2227 6  
4. Polska – 12 (223,5) IV   Ryszard Suder 2174 7 9  
  rez.   Marcin Chojnowski 2182 1 3  
14 2012 Madras (IND) – 25 drużyn (system szwajcarski, 9 rund)
  1. Rosja – 15 (25) I mm Piotr Dukaczewski 2228 5 9  
2. Ukraina – 14 (23½) II   Jacek Stachańczyk 2256 6 9  
3. Hiszpania – 14 (23) III mf Rafał Gunajew 2260 9 2
6. Polska – 10 (23½) IV mf Tadeusz Żółtek 2191 3  
  rez.   Marek Maćkowiak 2165 6  
15 2017 Ochryda (MKD) – 27 drużyn (system szwajcarski, 9 rund)
  1. Rosja – 16 (281,5) I am Marcin Tazbir 2514 9 2
2. Ukraina – 13 (246,5) II   Adam Czajkowski 2204 7 9 2
3. Polska – 13 (219,5)
III   Marcin Chojnowski 2077 9  
  IV kmf Anna Stolarczyk 2022 0 1  
rez.   Ryszard Suder 2095 4 8 3
                   
 
Zestawienia drużynowe i indywidualne
                     
  Medale
drużynowe
  Medale
indywidualne
Razem Udział
1 Piotr Dukaczewski 1 1 1   2     5 8
2 Ryszard Suder 1 1 1     2 1 6 6
3 Rafał Gunajew 1 1     1 1   4 4
4 Tadeusz Żółtek 1 1           2 5
5 Tomasz Wolak 1             1 1
6 Piotr Kulpiński (*)   1           1
7 Jan Tatarczak     1   1     2 6
8 Adam Czajkowski     1     1   2 1
  Marcin Tazbir     1     1   2 1
10 Roman Walisiak     1         1 4
11 Jerzy Januszewski     1         1 3
12 Marcin Chojnowski     1         1 2
13 Anna Stolarczyk     1         1 1
14 Jacek Ruszczycki         1     1 2
15 Zygmunt Bajduszewski                 2
  Aleksander Bogus                 2
  Jerzy Brycki                 2
  Kazimierz Krajewski                 2
  Ryszard Kuśnierz                 2
  Zdzisław Misiejuk                 2
21 Marian Kowalczyk                 1
  Roman Krzemień                 1
  Marek Maćkowiak                 1
  Reinhold Pietrowski                 1
  Józef Puchała                 1
  Włodzimierz Sajdych                 1
  Andrzej Sargalski                 1
  Zygmunt Siluk                 1
  Jacek Stachańczyk                 1
  Tadeusz Traczyk                 1
  Zdzisław Wojcieszyn                 1

  Razem (31 zawodników) 1 1 2   4 5 1  
 
Uwaga: Piotr Kulpinski otrzymał w 2000 w Zakopanem medal srebrny, chociaż nie rozegrał żadnej partii (był zawodnikiem rezerwowym).

Strony internetowe

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close