Olimpiada szachowa 2018 |
2016 | 2018 | 2022 |
43. Olimpiada szachowa mężczyzn |
||||||||||
Batumi (GEO), 23 września – 6 października 2018 System szwajcarski, 184 drużyny, 11 rund (mecze na 4 szachownicach) |
1 | Chiny (3) | 18 | 372,5 | 28½ |
2 | Stany Zjednoczone (1) | 18 | 360,5 | 29 |
3 | Rosja (2) | 18 | 354,5 | 29 |
4 | Polska (11) | 17 | 390 | 28 |
5 | Anglia (9) | 17 | 340 | 27½ |
6 | Indie (5) | 16 | 388 | 29 |
7 | Wietnam (27) | 16 | 379,5 | 30½ |
8 | Armenia (8) | 16 | 371 | 27½ |
9 | Francja (7) | 16 | 366 | 28½ |
10 | Ukraina (6) | 16 | 337 | 26 |
11 | Szwecja (32) | 16 | 333 | 29 |
12 | Czechy (15) | 16 | 331,5 | 27½ |
13 | Niemcy (16) | 16 | 317,5 | 27 |
14 | Austria (35) | 16 | 300,5 | 27 |
15 | Azerbejdżan (4) | 15 | 402,5 | 29½ |
16 | Uzbekistan (36) | 15 | 341 | 30½ |
17 | Iran (23) | 15 | 337 | 28½ |
18 | Węgry (12) | 15 | 321 | 26½ |
19 | Egipt (40) | 15 | 298,5 | 26 |
20 | Grecja (25) | 15 | 295 | 26½ |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | ||||||
1 | am | Jan-Krzysztof Duda | 2739 | 1 | 0 | ½ | 0 | 1 | ½ | ½ | ½ | 0 | ½ | 4½ | 10 | |
2 | am | Radosław Wojtaszek | 2727 | 1 | 1 | 0 | 1 | ½ | ½ | ½ | ½ | ½ | ½ | 6 | 10 | |
3 | am | Kacper Piorun | 2612 | 1 | 1 | ½ | 1 | ½ | ½ | 1 | ½ | ½ | 6½ | 9 | ||
4 | am | Jacek Tomczak | 2614 | 1 | 1 | 1 | 1 | ½ | ½ | ½ | 5½ | 7 | ||||
rez. | am | Kamil Dragun | 2568 | 1 | 1 | 1 | 1 | ½ | ½ | ½ | 0 | 5½ | 8 | |||
POL | (11) | 100 | 69 | 63 | 2 | 7 | 6 | 4 | 8 | 1 | 3 | 5 | ||||
kapitan: Bartosz Soćko, trenerzy: K.Mitoń, D.Sadzikowski | GUA | INA | POR | RUS | FRA | UKR | AZE | ARM | USA | CHN | IND | |||||
kierownik ekipy: Łukasz Turlej | 4 | 4 | 2½ | 2½ | 3 | 2½ | 2 | 2 | 2½ | 1 | 2 | |||||
1 runda | Polska – Gwatemala 4 : 0 |
2 runda | Indonezja – Polska 0 : 4 |
|||
◽J-K.Duda (2739) ◾K.Piorun (2612) ◽J.Tomczak (2614) ◾K.Dragun (2568) |
◾C.Reyes Najera (2149) ◽W.Cu Hor (2319) ◾J.Ortiz (2207) ◽W.Lorenzana (2292) |
1 – 0 1 – 0 1 – 0 1 – 0 |
◽N.Priasmoro (2498) ◾S.Cuhendi (2441) ◽A.Setyaki (2316) ◾P.Andyka (2274) |
◾R.Wojtaszek (2727) ◽K.Piorun (2612) ◾J.Tomczak (2614) ◽K.Dragun (2568) |
0 – 1 0 – 1 0 – 1 0 – 1 |
|
3 runda | Portugalia – Polska 1½ : 2½ |
4 runda | Polska – Rosja 2½ : 1½ |
|||
◽L.Galego (2471) ◾A.Fernandes (2389) ◽R.Damaso (2440) ◾A.Sousa (2365) |
◾J-K.Duda (2739) ◽R.Wojtaszek (2727) ◾K.Piorun (2612) ◽K.Dragun (2568) |
1 – 0 0 – 1 remis 0 – 1 |
◽J-K.Duda (2739) ◾R.Wojtaszek (2727) ◽J.Tomczak (2614) ◾K.Dragun (2568) |
◾S.Karjakin (2760) ◽J.Niepomniaszczij (2768) ◾W.Kramnik (2779) ◽D.Jakowienko (2747) |
remis 0 – 1 1 – 0 1 – 0 |
|
5 runda | Francja – Polska 1 : 3 |
6 runda | Polska– Ukraina 2½ : 1½ |
|||
◽M.Vachier-Lagrave (2780) ◾E.Bacrot (2678) ◽L.Fressinet (2649) ◾C.Bauer (2629) |
◾J-K.Duda (2739) ◽R.Wojtaszek (2727) ◾K.Piorun (2612) ◽J.Tomczak (2614) |
1 – 0 0 – 1 0 – 1 0 – 1 |
◽J-K.Duda (2739) ◾R.Wojtaszek (2727) ◽K.Piorun (2612) ◾K.Dragun (2568) |
◾W.Iwanczuk (2710) ◽P.Eljanow (2703) ◾J.Kryworuczko (2695) ◽A.Korobow (2685) |
1 – 0 remis remis remis |
|
7 runda | Polska – Azerbejdżan 2 : 2 |
8 runda | Armenia – Polska 2 : 2 |
|||
◽J-K.Duda (2739) ◾R.Wojtaszek (2727) ◽J.Tomczak (2614) ◾K.Dragun (2568) |
◾S.Mammedjarow (2820) ◽T.Radżabow (2751) ◾A.Naiditsch (2721) ◽E.Safarli (2676) |
remis remis remis remis |
◽L.Aronian (2780) ◾G.Sargissian (2691) ◽H.Melkumian (2660) ◾R.Hovhannisian (2621) |
◾J-K.Duda (2739) ◽R.Wojtaszek (2727) ◾K.Piorun (2612) ◽K.Dragun (2568) |
remis remis remis remis |
|
9 runda | Polska – Stany Zjednoczone 2½ : 1½ |
10 runda | Chiny – Polska 3 : 1 |
|||
◽J-K.Duda (2739) ◾R.Wojtaszek (2727) ◽K.Piorun (2612) ◾J.Tomczak (2614) |
◾F.Caruana (2827) ◽W.So (2776) ◾H.Nakamura (2763) ◽S.Shankland (2722) |
remis remis 1 – 0 remis |
◽Ding Liren (2804) ◾Yu Yangyi (2765) ◽Bu Xiangzhi (2712) ◾Li Chao (2708) |
◾J-K.Duda (2739) ◽R.Wojtaszek (2727) ◾K.Piorun (2612) ◽K.Dragun (2568) |
1 – 0 remis remis 1 – 0 |
|
11 runda | Indie – Polska 2 : 2 |
|||||
◽V.Anand (2771) ◾P.Harikrishna (2743) ◽S.Vidit (2711) ◾B.Adhiban (2668) |
◾J-K.Duda (2739) ◽R.Wojtaszek (2727) ◾K.Piorun (2612) ◽J.Tomczak (2614) |
remis remis remis remis |
||||
43. Olimpiada szachowa kobiet |
||||||||||
Batumi (GEO), 23 września – 6 października 2018 System szwajcarski, 150 drużyn, 11 rund (mecze na 4 szachownicach) |
1 | Chiny (3) | 18 | 407 | 30½ |
2 | Ukraina (2) | 18 | 395,5 | 30 |
3 | Gruzja (4) | 17 | 375 | 28 |
4 | Rosja (1) | 16 | 379,5 | 30½ |
5 | Węgry (13) | 16 | 372 | 29½ |
6 | Armenia (12) | 16 | 366 | 27 |
7 | Stany Zjednoczone (10) | 16 | 359,5 | 27½ |
8 | Indie (5) | 16 | 352,5 | 29½ |
9 | Gruzja (II) (14) | 16 | 351,5 | 28½ |
10 | Azerbejdżan (11) | 16 | 347,5 | 28½ |
11 | Kazachstan (8) | 16 | 346,5 | 28½ |
12 | Francja (6) | 16 | 315,5 | 29 |
13 | Hiszpania (15) | 15 | 343,5 | 27½ |
14 | Iran (28) | 15 | 340 | 28 |
15 | Wietnam (19) | 15 | 338,5 | 30½ |
16 | Polska (7) | 15 | 324,5 | 29 |
17 | Uzbekistan (31) | 15 | 316,5 | 26½ |
18 | Białoruś (36) | 15 | 308 | 28½ |
19 | Słowacja (29) | 15 | 283 | 28 |
20 | Mongolia (17) | 14 | 332 | 27 |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | ||||||
1 | am | Monika Soćko | 2446 | ½ | ½ | 1 | 1 | 1 | 0 | ½ | 1 | 1 | 6½ | 9 | ||
2 | am | Jolanta Zawadzka | 2424 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | ½ | 1 | 0 | 5½ | 10 | |
3 | am | Karina Szczepkowska | 2407 | 1 | 1 | ½ | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 8½ | 10 | |
4 | am | Klaudia Kulon | 2347 | 1 | 1 | ½ | 0 | 1 | 1 | 0 | ½ | 0 | 5 | 9 | ||
rez. | mm | Anna Warakomska | 2305 | 0 | 1 | 1 | ½ | 0 | 1 | 3½ | 6 | |||||
POL | (7) | 80 | 50 | 24 | 5 | 38 | 54 | 79 | 17 | 34 | 44 | 15 | ||||
kapitan: Marek Matlak, trener: Bartłomiej Heberla | GUA | ECU | TUR | IND | AUT | TKM | ALB | MGL | LTU | CRO | ESP | |||||
kierownik ekipy: Agnieszka Fornal-Urban | 3 | 3½ | 2 | 1 | 2 | 4 | 4 | 1 | 3 | 3½ | 2 | |||||
1 runda | Gwatemala – Polska 1 : 3 |
2 runda | Polska – Ekwador 3½ : ½ |
|||
◽M.Mencos Castillo (1888) ◾K.Cruz Lima (1626) ◽C.Mencos (1996) ◾S.Mazariegos (1922) |
◾J.Zawadzka (2424) ◽K.Szczepkowska (2407) ◾K.Kulon (2347) ◽A.Warakomska (2305) |
0 – 1 0 – 1 0 – 1 1 – 0 |
◽M.Soćko (2446) ◾K.Szczepkowska (2407) ◽K.Kulon (2347) ◾A.Warakomska (2305) |
◾C.Heredia Serrano (2159) ◽A.Ortiz Verdesoto (1954) ◾A.Romero Echeverria (2034) ◽P.Sarmiento Robles (1750) |
remis 1 – 0 1 – 0 1 – 0 |
|
3 runda | Turcja – Polska 2 : 2 |
4 runda | Indie – Polska 3 : 1 |
|||
◽E.Atalik (2447) ◾K.Ozturk (2345) ◽B.Yildiz Kadioglu (2287) ◾C.Arda (2096) |
◾J.Zawadzka (2424) ◽K.Szczepkowska (2407) ◾K.Kulon (2347) ◽A.Warakomska (2305) |
1 – 0 remis remis 0 – 1 |
◽H.Koneru (2557) ◾H.Dronovalli (2500) ◽T.Sachdev (2400) ◾E.Karavade (2374) |
◾M.Soćko (2446) ◽J.Zawadzka (2424) ◾K.Kulon (2347) ◽A.Warakomska (2305) |
remis 1 – 0 1 – 0 remis |
|
5 runda | Polska – Austria 2 : 2 |
6 runda | Polska – Turkmenistan 4 : 0 |
|||
◽M.Soćko (2446) ◾J.Zawadzka (2424) ◽K.Szczepkowska (2407) ◾A.Warakomska (2305) |
◾V.Exler (2267) ◽B.Teuschler (2172) ◾A.Froewis (2113) ◽D.Trippold (2146) |
1 – 0 1 – 0 0 – 1 0 – 1 |
◽M.Soćko (2446) ◾J.Zawadzka (2424) ◽K.Szczepkowska (2407) ◾K.Kulon (2347) |
◾M.Geldijewa (2139) ◽B.Chalajewa (2098) ◾L.Szochradowa (1950) ◽M.Jalkanowa (1909) |
1 – 0 1 – 0 1 – 0 1 – 0 |
|
7 runda | Albania – Polska 0 : 4 |
8 runda | Polska – Mongolia 1 : 3 |
|||
◽E.Shabanaj (1953) ◾A.Shabanaj (1853) ◽B.Tuzi (1813) ◾S,Kerciku (1573) |
◾M.Soćko (2446) ◽J.Zawadzka (2424) ◾K.Szczepkowska (2407) ◽K.Kulon (2347) |
0 – 1 0 – 1 0 – 1 0 – 1 |
◽M.Soćko (2446) ◾J.Zawadzka (2424) ◽K.Szczepkowska (2407) ◾K.Kulon (2347) |
◾B.Munguntuul (2422) ◽D.Nomin-Erdene (2377) ◾T.Munkhzul (2149) ◽T.Batchimeg (2367) |
0 – 1 0 – 1 1 – 0 0 – 1 |
|
9 runda | Litwa – Polska 1 : 3 |
10 runda | Chorwacja – Polska ½ : 3½ |
|||
◽D.Cornette (2462) ◾S.Zaksaite (2278) ◽M.Sibajeva (1980) ◾G.Perminaite (1840) |
◾M.Soćko (2446) ◽J.Zawadzka (2424) ◾K.Szczepkowska (2407) ◽A.Warakomska (2305) |
remis remis 0 – 1 0 – 1 |
◽W.Gołubienko (2254) ◾M.Medić (2167) ◽T.Iveković (2114) ◾E.Cvitan (2009) |
◾M.Soćko (2446) ◽J.Zawadzka (2424) ◾K.Szczepkowska (2407) ◽K.Kulon (2347) |
0 – 1 0 – 1 0 – 1 remis |
|
11 runda | Polska – Hiszpania 2 : 2 |
|||||
◽M.Soćko (2446) ◾J.Zawadzka (2424) ◽K.Szczepkowska (2407) ◾K.Kulon (2347) |
◾S.Vega Gutierrez (2404) ◽M.Garcia Martin (2329) ◾A.Matnadze (2362) ◽Y.Hernandez Estevez (2192) |
1 – 0 0 – 1 1 – 0 0 – 1 |
||||
Puchar Nony Gaprindaszwili |
||||||||||
Suma miejsc oraz punktów drużyn narodowych w obu olimpiadach |
1 | Chiny | 2 | 36 | 779,5 | 59 |
2 | Rosja | 7 | 34 | 734 | 59½ |
3 | Stany Zjednoczone | 9 | 34 | 720 | 56½ |
4 | Ukraina | 12 | 34 | 732,5 | 56 |
5 | Indie | 14 | 32 | 740,5 | 58½ |
6 | Armenia | 14 | 32 | 737 | 54½ |
7 | Polska | 20 | 32 | 714,5 | 57 |
8 | Francja | 21 | 32 | 681,5 | 57½ |
9 | Wietnam | 22 | 31 | 718 | 61 |
10 | Węgry | 23 | 31 | 693 | 56 |
11 | Azerbejdżan | 25 | 31 | 750 | 58 |
12 | Gruzja | 31 | 31 | 695 | 54½ |
13 | Iran | 31 | 30 | 677 | 56½ |
14 | Kazachstan | 32 | 31 | 635,5 | 54½ |
15 | Czechy | 33 | 30 | 658 | 56½ |
16 | Uzbekistan | 33 | 30 | 657,5 | 57 |
17 | Anglia | 34 | 31 | 619 | 54 |
18 | Hiszpania | 38 | 29 | 680 | 56½ |
19 | Niemcy | 41 | 30 | 603,5 | 54 |
20 | Mongolia | 42 | 29 | 611 | 54 |
Inni Polacy na olimpiadzie
Piotr Dukaczewski | IBCA (mężczyźni) – IV szach. (3½/8) |
Anna Stolarczyk | IBCA (kobiety) – II szach. (5/9) |
Teresa Dębowska | IBCA (kobiety) – III szach. (2½/9) |
Joanna Worek | Czechy (kobiety) – II szach. (6½/9) |
Grażyna Bakalarz | Luksemburg (kobiety) – IV szach. (3½/8) |
Michał Krasenkow | trener – Turcja (mężczyźni) |
Agnieszka Brustman | sędzia meczowy (olimpiada kobiet) |
Krzysztof Parol | sędzia meczowy (olimpiada kobiet) |
Tomasz Delega | uczestnik Kongresu FIDE |
Andrzej Filipowicz | uczestnik Kongresu FIDE |