Sławomir Kurpiewski

Sławomir Kurpiewski

źródło: archiwum
Sławomira Kurpiewskiego (2014)

 

Sławomir Kurpiewski

  • ur. 19 lipca 1957 w Siedlcach
  • kandydat na mistrza krajowego (1989)
  • działacz i sędzia szachowy

Magister matematyki, nauczyciel i wychowawca, pracownik nadzoru pedagogicznego (1990–1992), od 1 marca 1992 pracownik samorządowy (na stanowiskach Naczelnika Wydziału Oświaty, Wydziału Oświaty i Kultury oraz Wydziału Edukacji). Ukończył studia podyplomowe w zakresie samorządu terytorialnego i rozwoju lokalnego (Uniwersytet Warszawski, 1994).

W szachy zaczął grać w 1971. Jako junior wstąpił do sekcji szachowej klubu Pogoń Siedlce i szybko osiągnął pierwsze sukcesy, dwukrotnie zdobywając tytuły mistrza Mazowsza juniorów (1974, 1975). W latach 1974–1977 czterokrotnie uczestniczył w finałach mistrzostw Polski juniorów (najlepszy wynik: XVIII m. Bolesławiec 1977U20), a w latach 1977 (Słupsk), 1979 (Wrocław), 1981 (Częstochowa) – w półfinałach mistrzostw Polski mężczyzn.

W 1986 zdobył w Nisku tytuł mistrza Polski nauczycieli oraz awansował do półfinału mistrzostw Polski w Żarkach-Letnisko k/Częstochowy. W tym czasie występował w klubie Pogoń Siedlce, który awansował i brał udział w II lidze szachowej (Rowy 1987). W 1987 wystąpił na rozegranej w Siedlcach II Olimpiadzie Esperantystów (II szach., 4/6), zdobywając wspólnie z drużyną srebrny medal. W 1989 odniósł kolejny sukces, zdobywając w Nisku tytuł wicemistrza Polski nauczycieli i tytuł kandydata na mistrza. W kolejnych latach kilkakrotnie był powołany do reprezentacji nauczycieli w meczach z szachistami Wojska Polskiego na szczeblu centralnym.

W drugiej połowie lat 90-tych wstąpił do Podlaskiego Towarzystwa Szachowego w Sokołowie Podlaskim. W niedługim czasie, wspólnie z Włodzimierzem Rybakiem, stworzył silną drużynę, która zaczęła odnosić sukcesy na Mazowszu, a następnie przez kilka sezonów startowała w II lidze. W 2003 został zawodnikiem siedleckiego Skoczka, obejmując funkcję kapitana. Prowadzona przez niego od tego czasu drużyna regularnie uczestniczy w drużynowych mistrzostwach Mazowsza, wyróżniając się w rozgrywkach. W 2014 Skoczek zdobył tytuł drużynowego wicemistrza Mazowsza, a w 2015 – drużynowego mistrza Mazowsza, co upoważniło drużynę do udziału w rozgrywkach II ligi. W tym okresie dość regularnie uczestniczył w wielu turniejach ogólnopolskich, m.in. w memoriałach Tadeusza Gniota w Policach (w 1996 otrzymał nagrodę za najładniejszą partię turnieju).

W Skoczku zajmował się również działalnością organizacyjną i sędziowską. W latach 2008–2016 pełnił funkcję sekretarza klubu. W tym czasie organizował turnieje szachowe na terenie Siedlec, m.in. corocznie cykl turniejów Grand Prix Siedlec, z udziałem wielu szachistów z regionów Mazowsza i Lubelszczyzny, rozgrywany pod patronatem Prezydenta Miasta Siedlce. Obok turniejów cyklicznie organizował zajęcia dla dzieci w Publicznym Gimnazjum Nr 3 w Siedlcach.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje praca i działalność we współorganizowaniu i sędziowaniu Międzynarodowego Turnieju Szachowego „Równych Szans” w Publicznym Gimnazjum Nr 6 im. ks. Stanisława Brzóski (w 2017 odbyła się XV edycja tego turnieju), który do Siedlec przyciąga wielu utytułowanych szachistów polskich i z zagranicznych, mimo swojego czysto amatorskiego charakteru. Zaangażował się także w organizację turniejów szachowych na uczelni Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa.

Za swoją działalność został odznaczony m.in. Złotą Odznaką TWP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2003) oraz Brązowy Krzyżem Zasługi (2010).

Na podstawie informacji nadesłanych przez Sławomira Kurpiewskiego


Ranking FIDE

  • najwyższy ranking w karierze – 2212 (1 lipca 2009)

Strony internetowe: