Waldemar Tura


fot. Przemysław Jahr (2014)

 

Waldemar Tura

 Osiągnięcia

Po raz pierwszy tematyką kompozycji szachowych zajął się w 1956. Autor kilkuset zadań szachowych: dwuchodówek, trzychodówek, samomatów i matów pomocniczych, wiele z nich wyróżnionych zostało w Albumach FIDE. W każdym z tych działów stworzył zadania, które przeszły do historii kompozycji i są publikowane w wielu monografiach. Jeden z atrakcyjnych tematów w trzychodówce nosi jego imię.

Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski. Dwukrotny medalista Drużynowych Mistrzostw Świata w kompozycji szachowej (1984-1988 – srebrny, 1989-1992 – brązowy). Mistrz międzynarodowy w kompozycji szachowej (1969 – jako pierwszy Polak w historii), arcymistrz międzynarodowy w kompozycji szachowej (2004 – jako drugi Polak w historii), arcymistrz krajowy w kompozycji szachowej (2013). Honorowy Członek Polskiego Związku Szachowego (2008). Wieloletni przewodniczący Komisji Kompozycji PZSzach (do 2023).

Utwory Waldemara Tury charakteryzują się oryginalnością, pomysłowością oraz nienaganną konstrukcją.

Oto przykład znakomitego zadania Waldemara Tury.

Leopold Szwedowski

Waldemar Tura
Probleemblad (1963), I nagroda
Album FIDE 1962-64
Mat w 2 posunięciach

 

Na początek zauważmy, że We2 broni pola e8, a Gf3 pola d5. Dlatego narzuca się przesłona Nowotnego na polu e4 (czyli wymuszona ofiarą wzajemna przesłona wieży i gońca). Pierwszą próbą jest 1.Ge4? z podwójną groźbą 2.He8X i 2.H:d5X. Ale ruchem 1.Ge4? Białe przesłaniają gońcem swoją wieżę h4 od pola b4, dzięki czemu czarne mogą też zdjąć kontrolę z tego pola poprzez przesłonę swojego gońca d2 grając 1… Wc3! Druga analogiczna próba 2.We4? przesłania gońca h7 od pola d3, dzięki czemu czarne mogą zdjąć kontrolę z tego pola poprzez przesłonę wieży a3 — 1… Gc3! Mamy więc tu wzajemne przesłony wieży i gońca czarnych (tzw. Grimshaw) na c3 w odpowiedzi na wzajemne przesłony gońca i wieży białych na e4! W rozwiązaniu białe wymuszają wzajemne przesłony na c3 ruchem: 1.Wc3! (Nowotny na nowym polu). Grozi 2.Gd3X i 2.Wb4X. W obronach czarne muszą jednocześnie przesłonić gońca i wieżę, ale wtedy wzajemnie przesłaniają sobie We2 i Gf3 (Grimshaw). 1… Ge4 2.He8X, 1… We4 2.H:d5X.

Reasumując: mamy w złudach czarny Grimshaw na polu c3 w odpowiedzi na próby Nowotnego na e4 będące jednocześnie przesłonami Grimshaw na tym polu, a w rozwiązaniu czarny Grimshaw na e4 w odpowiedzi na przesłonę Nowotnego na c3!

Trudno uwierzyć, że na długości zaledwie 3 półposunięć można zaprezentować taką bogatą treść!

Warto zwrócić uwagę na znakomitą konstrukcję zadania.

Jan Rusinek

 Strony internetowe