Polscy sędziowie szachowi

Polscy sędziowie szachowi

fot. Przemysław Jahr (2016)
Gala 90-lecia PZSzach, wyróżnieni sędziowie (od lewej: A.Irlik, Z.Ryll, U.Jahr, C.Szmigielski, A.Brustman, M.Gnieciak, B.Daniszkowicz i A.Filipowicz, z tyłu: A.Dzwonkowski – Wiceprezes PZSzach.

Lista polskich sędziów szachowych, posiadających klasę międzynarodową – w szachach klasycznych i korespondencyjnych, kompozycji szachowej oraz rozwiązywaniu zadań szachowych. Obejmuje także osoby, które zmieniły obywatelstwo.

W nawiasie podano reprezentowany kraj w roku otrzymania tytułu.

Zobacz też: Ogólnopolskie Konferencje Sędziów Szachowych

Szachy klasyczne

Sędziowie z tytułem International Arbiter   Sędziowie z tytułem FIDE Arbiter

 
1 Leon Radzikowski 1956   1 Leszek Zega 2004
2 Zbigniew Miller 1956   2 Franciszek Jankowski 2005
3 Wiktor Witkowski 1956   3 Waldemar Kopydłowski 2005
4 Stefan Furs 1963   4 Stanisław Kornasiewicz 2005
5 Roman Bąk 1965   5 Bogdan Obrochta 2005
6 Mieczysław Iskierko 1965   6 Paweł Suwarski 2005
7 Kazimierz Kuszewski 1968   7 Rafał Siwik 2005
8 Władysław Litmanowicz 1968   8 Piotr Janik 2006
9 Kazimierz Wasilewski 1968   9 Marcin Janik 2006
10 Franciszek Konarkowski 1973   10 Agnieszka Brustman 2007
11 Tadeusz Pieprzowski 1973   11 Jarosław Pietraszewski 2007
12 Ferdynand Pochowski 1976   12 Zbigniew Pyda 2007
13 Bohdan Daniszkowicz 1978   13 Leszek Bakalarz 2007
14 Ulrich Jahr 1978   14 Marian Bysiewicz 2007
15 Stanisław Skowroński 1978   15 Stanisław Cichorz 2007
16 Jerzy Ożarowski 1979   16 Adam Curyło 2007
17 Zbigniew Mościcki 1980   17 Tomasz Ptaszyński 2007
18 Mirosław Barczyński 1981   18 Jan Świebocki 2007
19 Leon Kłodnicki 1982   19 Aleksander Kusina 2007
20 Wacław Ściślak 1983   20 Stefan Hałubek 2008
21 Miłosław Śpiewak 1983   21 Ryszard Królikowski 2008
22 Andrzej Filipowicz 1984   22 Marek Prus 2008
23 Stanisław Grocholski 1984   23 Mariusz Stanaszek 2008
24 Tadeusz Justyna 1984   24 Ryszard Ewert 2008
25 Mirosław Gnieciak 1985   25 Maria Michalska 2009
26 Marian Bocheński 1986   26 Andrzej Miętkiewicz 2009
27 Zbigniew Czajka 1987   27 Michal Wejsig 2009
28 Emil Olej 1987   28 Marek Matlak 2009
29 Janusz Woda 1987   29 Tadeusz Agaciński 2012
30 Jan Zuzański 1987   30 Aleksander Sokólski 2012
31 Tadeusz Popławski 1989   31 Krzysztof Heba 2013
32 Zygmunt Ryll 1990   32 Paweł Jaroch 2013
33 Regina Paderewska 1994   33 Magdalena Judek 2013
34 Ryszard Więckowski 1994   34 Kazimierz Kozubal 2013
35 Czesław Szmigielski 1997   35 Przemysław Owczarek 2013
36 Kajetan Przysiecki 1997   36 Krzysztof Parol 2013
37 Jacek Matlak 2000   37 Piotr Piwowarczyk 2013
38 Tomasz Delega 2001   38 Zdzisław Polkowski 2013
39 Zenon Chojnicki 2004   39 Tomasz Sowa 2013
40 Andrzej Szewczak 2004   40 Tomasz Stefaniak 2013
41 Witalis Sapis 2005   41 Roman Wasik 2013
42 Andrzej Irlik 2006   42 Łukasz Brożek 2013
43 Rafał Siwik 2007   43 Magdalena Mąka-Polkowska 2014
44 Piotr Janik 2007   44 Katarzyna Walenciak 2014
45 Zbigniew Pyda 2010   45 Maciej Cybulski 2014
46 Agnieszka Brustman 2011   46 Wojciech Krzyżanowski 2015
47 Aleksander Kusina 2011   47 Jerzy Moraś 2017
48 Jarosław Pietraszewski 2011   48 Anna Mrozińska 2017
49 Aleksander Sokólski 2013   49 Andrzej Ciesiński 2017
50 Łukasz Brożek 2014   50 Michał Dzikowski 2017
51 Tadeusz Agaciński 2017   51 Damian Daniel 2018
52 Bogdan Obrochta 2017   52 Grażyna Turzyńska 2018
53 Paweł Jaroch 2017   53 Mariusz Stoppel 2019
54 Maciej Cybulski 2018   54 Paweł Flak 2019
55 Krzysztof Parol 2018   55 Krzysztof Skiba 2019
56 Magdalena Judek 2018   56 Marta Wolska 2019
57 Michał Dzikowski 2018   57 Robert Krasiewicz 2020
58 Paweł Suwarski 2019   58 Dariusz Różycki 2020
59 Michal Wejsig 2019   59 Szymon Banach 2020
60 Damian Daniel 2020   60 Artur Chowaniec 2020
61 Grażyna Turzyńska 2021   61 Arkadiusz Korbal 2020
62 Oskar Rosłon 2022   62 Oskar Rosłon 2020
63 Krzysztof Skiba 2022   63 Michał Paździora 2020
        64 Rafał Kowalczyk 2021
        65 Marcin Orzechowski 2021
        66 Jarosław Wiśniewski 2021
        67 Aleksander Kędzierski 2021
        68 Bartłomiej Macieja 2021
        69 Maciej Skocz 2021
        70 Rafał Faron 2021
        71 Zbigniew Fitt 2022
        72 Przemysław Łukasiewicz 2022
        73 Tomasz Kamieniecki 2022
        74 Jacek Przybylski 2022
        75 Andrzej Koseski 2022

Szachy korespondencyjne

Sędziowie z tytułem International Arbiter    

   
1 Edward Arłamowski 1973        
2 Cyryl Niewiadomski 1973        
3 Henryk Swinarski 1973        
4 Stanisław Kania 1977        
5 Ernest Kocem (FRG) 1977        
6 Witold Bielecki 1978        
7 Jan Danieyko 1978        
8 Tadeusz Peretjatkowicz 1978        
9 Józef Pośpiech 1978        
10 Stanisław Górkiewicz 1979        
11 Andrzej Nowicki 1980        
12 Jerzy Lisak 1992        
13 Andrzej Huchla 1998        
14 Władysław Sapa 1998        
15 Józef Lubas 2005        
16 Mariusz Wojnar 2014        
17 Wojciech Krzyżanowski 2016        
18 Piotr Fałatowicz 2021        

Kompozycja szachowa

Sędziowie z tytułem International Judge    

   
1 Tadeusz Czarnecki 1956        
2 Saturnin Limbach 1956        
3 Marian Wróbel 1956        
4 Jan Rusek 1959        
5 Grzegorz Grzeban 1960        
6 Mieczysław Pfeiffer 1960        
7 Eugeniusz Iwanow 1967        
8 Władysław Rosolak 1971        
9 Leopold Szwedowski 1974        
10 Jan Rusinek 1983        
11 Waldemar Tura 1988        
12 Ryszard Kapica 2000        

Rozwiązywanie zadań szachowych (solving)

Sędziowie z tytułem FIDE Solving Judge    

   
1 Ryszard Królikowski 2013        

Strony internetowe

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close