Polska na Olimpiadzie szachowej 2014

Olimpiada szachowa 2014

2012 | 2014 | 2016
41. Olimpiada szachowa mężczyzn
Tromsø (NOR), 1 – 14 sierpnia 2014
System szwajcarski, 177 drużyn, 11 rund (mecze na 4 szachownicach)
1  Chiny (7) 19 422,5 31½
2  Węgry (5) 17 372 29
3  Indie (19) 17 371,5 30½
4  Rosja (1) 17 352 28½
5  Azerbejdżan (8) 17 345 28
6  Ukraina (2) 16 377,5 29
7  Kuba (13) 16 361 29½
8  Armenia (4) 16 350,5 28½
9  Izrael (9) 16 348 28
10  Hiszpania (17) 16 334,5 28
11  Białoruś (27) 16 304,5 27
12  Holandia (11) 15 367,5 29½
13  Francja (3) 15 357,5 28½
14  Stany Zjednoczone (6) 15 348 28
15  Polska (15) 15 335,5 28½
16  Serbia (29) 15 324 27½
17  Uzbekistan (33) 15 320,5 25½
18  Argentyna (35) 15 316 28
19  Peru (22) 15 313 28
20  Rumunia (32) 15 310 27½

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1
1 am Radosław Wojtaszek 2735 ½ 0 1 ½ 1 ½ 1 0 ½ 5  9
2 am Grzegorz Gajewski 2659 1 ½ ½ 1 ½ ½ 0 1 0 5  9
3 am Jan-Krzysztof Duda 2576 1 1 ½ ½ 1 1 1 ½ 1 1 0 11
4 am Mateusz Bartel 2640 1 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 5  8
rez. am Bartosz Soćko 2612 1 1 ½ 1 ½ ½ ½ 5  7
POL (15) 101 76 13 14 78 22 42 3 51 18 7
trener: Kamil Mitoń
kierownik ekipy: Agnieszka Fornal-Urban
ANG NZL CUB NOR UAE PER BIH FRA SUI BUL CHN
4 3 2 4 3 1
1 runda Angola – Polska
0 : 4
2 runda Polska – Nowa Zelandia
3 : 1
E.Pascoal (2181)
C.Domingos (2280)
A.Agnelo (2225)
J.Simoes (2245)
G.Gajewski (2659)
J-K.Duda (2576)
M.Bartel (2640)
B.Soćko (2612)
0 – 1
0 – 1
0 – 1
0 – 1
G.Gajewski (2659)
J-K.Duda (2576)
M.Bartel (2640)
B.Soćko (2612)
P.Wang (2449)
R.Dive (2318)
Z.Li (2365)
A.Ker (2316)
remis
1 – 0
remis
1 – 0
3 runda Polska – Kuba
2 : 2
4 runda Norwegia – Polska
2½ : 1½
R.Wojtaszek (2735)
J-K.Duda (2576)
M.Bartel (2640)
B.Soćko (2612)
L.Dominguez Perez (2760)
L.Bruzon Batista (2664)
Y.Quesada Perez (2649)
I.Ortiz Suarez (2603)
remis
remis
remis
remis
M.Carlsen (2877)
S.Agdestein (2630)
J.Hammer (2628)
K.Lie (2528)
R.Wojtaszek (2735)
G.Gajewski (2659)
J-K.Duda (2576)
M.Bartel (2640)
1 – 0
remis
remis
remis
5 runda ZEA – Polska
0 : 4
6 runda Polska – Peru
2½ : 1½
S.Salem (2591)
N.Omar (2350)
J.Al-Huwar (2277)
I.Khouri (2225)
R.Wojtaszek (2735)
G.Gajewski (2659)
J-K.Duda (2576)
B.Soćko (2612)
0 – 1
0 – 1
0 – 1
0 – 1
R.Wojtaszek (2735)
G.Gajewski (2659)
J-K.Duda (2576)
M.Bartel (2640)
J.Granda Zuniga (2663)
E.Cordova (2629)
J.Cori (2630)
C.Cruz (2553)
remis
remis
1 – 0
remis
7 runda Polska – Bośnia i Hercegowina
3 : 1
8 runda Francja – Polska
2½ : 1½
R.Wojtaszek (2735)
G.Gajewski (2659)
J-K.Duda (2576)
B.Soćko (2612)
B.Predojević (2604)
E.Dizdarević (2522)
D.Stojanović (2503)
D.Kadrić (2473)
1 – 0
remis
1 – 0
remis
M.Vachier-Lagrave (2768)
E.Bacrot (2720)
R.Edouard (2680)
W.Tkaczew (2624)
R.Wojtaszek (2735)
G.Gajewski (2659)
J-K.Duda (2576)
B.Soćko (2612)
remis
1 – 0
remis
remis
9 runda Polska – Szwajcaria
3½ : ½
10 runda Bułgaria – Polska
1½ : 2½
R.Wojtaszek (2735)
J-K.Duda (2576)
M.Bartel (2640)
B.Soćko (2612)
Y.Pelletier (2578)
J.Gallagher (2473)
N.Georgiadis (2448)
O.Kurmann (2423)
1 – 0
1 – 0
1 – 0
remis
W.Topalow (2772)
I.Czeparinow (2681)
W.Jotow (2553)
R.Dimitrow (2461)
R.Wojtaszek (2735)
G.Gajewski (2659)
J-K.Duda (2576)
M.Bartel (2640)
1 – 0
0 – 1
0 – 1
remis
11 runda Polska – Chiny
1 : 3
R.Wojtaszek (2735)
G.Gajewski (2659)
J-K.Duda (2576)
M.Bartel (2640)
Wang Yue (2718)
Ding Liren (2742)
Yu Yangyi (2668)
Ni Hua (2666)
remis
0 – 1
0 – 1
remis
41. Olimpiada szachowa kobiet
Tromsø (NOR), 1 – 14 sierpnia 2014
System szwajcarski, 136 drużyn, 11 rund (mecze na 4 szachownicach)
1  Rosja (2) 20 420,5 32
2  Chiny (1) 18 406 32½
3  Ukraina (3) 18 383 28½
4  Gruzja (4) 17 390 32
5  Armenia (10) 17 350,5 29
6  Kazachstan (17) 17 320 27
7  Polska (8) 16 362 26½
8  Stany Zjednoczone (7) 16 339,5 29½
9  Niemcy (12) 16 304 26½
10  Indie (5) 15 380 30½
11  Rumunia (6) 15 353,5 27½
12  Francja (9) 15 351,5 27½
13  Hiszpania (11) 15 346,5 28
14  Bułgaria (14) 15 334,5 30
15  Holandia (16) 15 311 27
16  Mongolia (28) 15 307 29
17  Słowacja (18) 15 302,5 27½
18  Litwa (36) 15 291 27½
19  Wietnam (20) 14 339,5 28
20  Iran (21) 14 328 30

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1
1 am Monika Soćko 2470 1 1 ½ 0 ½ 1 0 0 0 0 1 5 11
2 am Jolanta Zawadzka 2398 1 ½ 1 ½ 1 ½ 1 0 ½ 6  9
3 am Karina Szczepkowska–Horowska 2380 1 ½ 0 1 0 ½ 1 ½ 1  9
4 am Marta Bartel 2359 ½ 1 ½ 1 1 ½ ½ ½ 1  9 2
rez. mm Klaudia Kulon 2301 1 0 1 1 ½ 0  6
POL (8) 77 27 43 14 17 16 9 1 28 4 22
trener: Marek Matlak
kierownik ekipy: Agnieszka Fornal-Urban
ALG CZE PHI BUL KAZ NED FRA CHN MGL GEO AZE
2 3 3 2 1 1
1 runda Polska – Algieria
3½ : ½
2 runda Czechy – Polska
1½ : 2½
M.Soćko (2470)
K.Szczepkowska-Horowska
M.Bartel (2359)
K.Kulon (2301)
L.Meghara (1811)
A.Mezioud (2052)
S.Latreche (1972)
H.Toubal (1938)
1 – 0
1 – 0
remis
1 – 0
K.Havlikova (2215)
K.Olsarova (2237)
O.Sikorova (2289)
T.Olsarova (2271)
M.Soćko (2470)
J.Zawadzka (2398)
K.Szczepkowska-Horowska
K.Kulon (2301)
0 – 1
0 – 1
remis
1 – 0
3 runda Polska – Filipiny
2 : 2
4 runda Bułgaria – Polska
1½ : 2½
M.Soćko (2470)
J.Zawadzka (2398)
K.Szczepkowska-Horowska
M.Bartel (2359)
C.Camacho (2214)
J.Frayna (2205)
J.Fronda (2098)
C.Perena (2165)
remis
remis
0 – 1
1 – 0
A.Stefanowa (2505)
I.Widenowa (2342)
A.Nikołowa (2325)
E.Dżingarowa (2303)
M.Soćko (2470)
J.Zawadzka (2398)
M.Bartel (2359)
K.Kulon (2301)
1 – 0
0 – 1
remis
0 – 1
5 runda Polska – Kazachstan
3 : 1
6 runda Holandia – Polska
1 : 3
M.Soćko (2470)
J.Zawadzka (2398)
K.Szczepkowska-Horowska
K.Kulon (2301)
G.Nachbajewa (2336)
D.Sadwakasowa (2375)
Ż.Abdumalik (2333)
M.Dawletbajewa (2289)
remis
remis
1 – 0
1 – 0
A.Haast (2324)
L.Schut (2317)
B.Muhren (2314)
T.Łanczawa (2276)
M.Soćko (2470)
J.Zawadzka (2398)
K.Szczepkowska-Horowska
M.Bartel (2359)
0 – 1
0 – 1
1 – 0
0 – 1
7 runda Polska – Francja
2 : 2
8 runda Chiny Polska
3 : 1
M.Soćko (2470)
K.Szczepkowska-Horowska
M.Bartel (2359)
K.Kulon (2301)
M.Sebag (2480)
S.Milliet (2385)
P.Guichard (2375)
S.Collas (2316)
0 – 1
remis
1 – 0
remis
Hou Yifan (2661)
Ju Wenjun (2559)
Zhao Xue (2508)
Guo Qi (2453)
M.Soćko (2470)
J.Zawadzka (2398)
M.Bartel (2359)
K.Kulon (2301)
1 – 0
remis
remis
1 – 0
9 runda Polska – Mongolia
2½ : 1½
10 runda Gruzja – Polska
3 : 1
M.Soćko (2470)
J.Zawadzka (2398)
K.Szczepkowska-Horowska
M.Bartel (2359)
B.Munguntuul (2410)
T.Batchimeg (2346)
B.Bayarmaa (2109)
B.Ankhchimeg (2123)
0 – 1
1 – 0
1 – 0
remis
N.Dżagnidze (2550)
B.Chotenaszwili (2494)
S.Melia (2475)
N.Baciaszwili (2435)
M.Soćko (2470)
J.Zawadzka (2398)
K.Szczepkowska-Horowska
M.Bartel (2359)
1 – 0
1 – 0
remis
remis
11 runda Azerbejdżan – Polska
½ : 3½
Z.Mammedjarowa (2229)
G.Mammadowa (2334)
K.Abdulla (2286)
T.Mammedjarowa (2274)
M.Soćko (2470)
J.Zawadzka (2398)
K.Szczepkowska-Horowska
M.Bartel (2359)
0 – 1
remis
0 – 1
0 – 1
Puchar Nony Gaprindaszwili
Suma punktów drużyn narodowych w obu olimpiadach
1  Chiny 37 828,5 64
2  Rosja 37 772,5 60½
3  Ukraina 34 760,5 57½
4  Armenia 33 701 57½
5  Indie 32 751,5 61
6  Polska 31 697,5 55
7  Stany Zjednoczone 31 687,5 57½
8  Hiszpania 31 681 56
9  Azerbejdżan 31 636,5 54½
10  Francja 30 709 56
11  Holandia 30 678,5 56½
12  Rumunia 30 663,5 55
13  Gruzja 30 662 56½
14  Izrael 30 658,5 58
15  Niemcy 30 608,5 53
16  Kazachstan 30 595,5 51
17  Bułgaria 29 670 56½
18  Węgry 29 661 54
19  Kuba 29 648,5 55
20  Białoruś 29 604,5 54

Inni Polacy na olimpiadzie
Piotr Dukaczewski IBCA (mężczyźni) – II szach. (6/11)
Jacek Stachańczyk IBCA (mężczyźni) – IV szach. (6/11)
Anna Stolarczyk IBCA (kobiety) – II szach. (5½/11)
Teresa Dębowska IBCA (kobiety) – III szach. (4½/9)
Katarzyna Toma trener – RPA (kobiety)
Bartłomiej Macieja trener – Meksyk (mężczyźni)
Bartłomiej Heberla trener – Malta (mężczyźni)
Tomasz Delega sędzia meczowy (olimpiada mężczyzn)
Tomasz Sielicki uczestnik Kongresu FIDE
Adam Dzwonkowski uczestnik Kongresu FIDE
Andrzej Filipowicz uczestnik Kongresu FIDE

Strony internetowe

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close