Polska na Olimpiadzie szachowej 2012

Olimpiada szachowa 2012

2010 | 2012 | 2014
40. Olimpiada szachowa mężczyzn
Stambuł (TUR), 27 sierpnia – 10 września 2012
System szwajcarski, 156 drużyn, 11 rund (mecze na 4 szachownicach)
1  Armenia (3) 19 397 29
2  Rosja (1) 19 388,5 28½
3  Ukraina (2) 18 363 29½
4  Chiny (6) 17 390,5 29½
5  Stany Zjednoczone (5) 17 361 30
6  Holandia (9) 16 329 29
7  Wietnam (27) 16 313,5 29
8  Rumunia (25) 16 310 29
9  Węgry (4) 15 368 28
10  Azerbejdżan (7) 15 344 29
11  Kuba (15) 15 338,5 30½
12  Niemcy (14) 15 334,5 26
13  Polska (16) 15 313,5 27½
14  Serbia (20) 15 307 28½
15  Włochy (22) 15 306 28
16  Szwecja (34) 15 303,5 28
17  Anglia (11) 15 300,5 26
18  Dania (39) 15 270,5 27
19  Mołdawia (23) 14 348,5 29½
20  Bułgaria (10) 14 321,5 28

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1
1 am Radosław Wojtaszek 2717 1 1 0 ½ ½ 1 ½ 1 1 1 10 2
2 am Mateusz Bartel 2654 1 1 ½ 0 0 0 0  7
3 am Bartosz Soćko 2635 1 1 0 ½ 1 ½ 0 0 4  8
4 am Dariusz Świercz 2594 1 1 ½ 1 ½ 0 1 ½ 1 ½ 7 10
rez. am Bartłomiej Macieja 2594 1 1 1 ½ 1 ½ ½ 1 0  9 2
POL (16) 93 77 46 2 29 4 44 19 7 17 5
trener: Michał Krasenkow
kierownik ekipy: Agnieszka Fornal-Urban
MNC CRC CHI UKR ARG HUN MNE CRO AZE CZE USA
4 4 3 1 1 3 2 3
1 runda Polska – Monako
4 : 0
2 runda Kostaryka – Polska
0 : 4
R.Wojtaszek (2717)
M.Bartel (2654)
B.Soćko (2635)
D.Świercz (2594)
I.Jefimow (2416)
P.Villegas (2249)
J-P.Gentilleau (2205)
P.van Hoolandt (2171)
1 – 0
1 – 0
1 – 0
1 – 0
M.Arias Santana (2326)
L.Valdes (2366)
B.Gonzalez (2413)
A.Murillo Tsijli (2278)
M.Bartel (2654)
B.Soćko (2635)
D.Świercz (2594)
B.Macieja (2594)
0 – 1
0 – 1
0 – 1
0 – 1
3 runda Polska – Chile
3 : 1
4 runda Ukraina – Polska
3 : 1
R.Wojtaszek (2717)
M.Bartel (2654)
D.Świercz (2594)
B.Macieja (2594)
I.Morović Fernandez (2575)
R.Vasquez Schroeder (2533)
M.Flores Rios (2498)
P.Salinas Herrera (2417)
1 – 0
remis
remis
1 – 0
W.Iwanczuk (2769)
R.Ponomariow (2734)
A.Wołokitin (2709)
O.Moisejenko (2706)
R.Wojtaszek (2717)
M.Bartel (2654)
B.Soćko (2635)
D.Świercz (2594)
1 – 0
1 – 0
1 – 0
0 – 1
5 runda Polska – Argentyna
2½ : 1½
6 runda Węgry – Polska
3 : 1
R.Wojtaszek (2717)
B.Soćko (2635)
D.Świercz (2594)
B.Macieja (2594)
F.Peralta (2606)
D.Flores (2589)
R.Felgaer (2570)
S.Mareco (2589)
remis
remis
remis
1 – 0
P.Leko (2737)
Z.Almasi (2713)
J.Polgar (2698)
F.Berkes (2685)
R.Wojtaszek (2717)
M.Bartel (2654)
D.Świercz (2594)
B.Macieja (2594)
remis
1 – 0
1 – 0
remis
7 runda Polska – Czarnogóra
3 : 1
8 runda Chorwacja – Polska
1½ : 2½
R.Wojtaszek (2717)
M.Bartel (2654)
B.Soćko (2635)
B.Macieja (2594)
N.Djukić (2523)
D.Blagojević (2510)
M.Draško (2479)
D.Kosić (2526)
1 – 0
0 – 1
1 – 0
1 – 0
I.Sarić (2638)
H.Stević (2614)
A.Brkić (2587)
Z.Kožul (2616)
R.Wojtaszek (2717)
B.Soćko (2635)
D.Świercz (2594)
B.Macieja (2594)
remis
remis
0 – 1
remis
9 runda Polska – Azerbejdżan
2 : 2
10 runda Czechy – Polska
1 : 3
R.Wojtaszek (2717)
B.Soćko (2635)
D.Świercz (2594)
B.Macieja (2594)
T.Radżabow (2788)
S.Mammedjarow (2729)
R.Mamedow (2634)
G.Gusejnow (2613)
1 – 0
0 – 1
remis
remis
V.Laznicka (2683)
D.Navara (2691)
Z.Hracek (2619)
V.Babula (2595)
R.Wojtaszek (2717)
B.Soćko (2635)
D.Świercz (2594)
B.Macieja (2594)
0 – 1
1 – 0
0 – 1
0 – 1
11 runda Polska – Stany Zjednoczone
1½ : 2½
R.Wojtaszek (2717)
M.Bartel (2654)
D.Świercz (2594)
B.Macieja (2594)
H.Nakamura (2794)
G.Kamski (2746)
A.Oniszczuk (2666)
R.Robson (2598)
1 – 0
0 – 1
remis
0 – 1
40. Olimpiada szachowa kobiet
Stambuł (TUR), 27 sierpnia – 10 września 2012
System szwajcarski, 125 drużyn, 11 rund (mecze na 4 szachownicach)
1  Rosja (2) 19 450 33
2  Chiny (1) 19 416 31½
3  Ukraina (4) 18 408,5 30½
4  Indie (6) 17 336 28
5  Rumunia (10) 16 313,5 28½
6  Armenia (8) 16 313 26½
7  Francja (14) 15 347,5 29
8  Gruzja (3) 15 344 28½
9  Iran (26) 15 339 31
10  Stany Zjednoczone (5) 15 326 29½
11  Niemcy (9) 15 316 27
12  Kazachstan (22) 15 309 27
13  Mongolia (21) 15 308 28
14  Białoruś (36) 15 292 28½
15  Polska (7) 14 336,5 27½
16  Bułgaria (13) 14 316,5 27½
17  Węgry (12) 14 303 27½
18  Łotwa (24) 14 296,5 28
19  Kuba (15) 14 286 25½
20  Holandia (17) 14 285,5 27

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1
1 am Monika Soćko 2467 1 1 1 1 ½ 1 ½ 0 ½ ½ 0 7 11
2 am Iweta Rajlich 2412 1 1 ½ ½ ½ 1 ½ 0 ½ 0 0 11
3 am Jolanta Zawadzka 2377 1 1 1 ½ 1 ½ 1 ½ 1 ½ 1 9 11 2
4 am Karina Szczepkowska-Horowska 2375 1 1 ½ ½ 1 0 ½ ½ ½ ½ 6 10
rez. mm Joanna Worek 2287 0 0  1
POL (7) 69 53 12 20 18 19 2 1 13 4 8
trenerzy: Marek Matlak, Aleksander Miśta
kierownik ekipy: Agnieszka Fornal-Urban
DOM VEN POL SVK GRE SRB RUS CHN BUL UKR ARM
4 4 3 2 2 1
1 runda Polska – Dominikana
4 : 0
2 runda Wenezuela – Polska
0 : 4
M.Soćko (2467)
I.Rajlich (2412)
J.Zawadzka (2377)
K.Szczepkowska-Horowska
K.Jose Polanco (1954)
J.Munoz Santana (1933)
O.Aybar Portes (1844)
E.Hazim Gonzalez (1834)
1 – 0
1 – 0
1 – 0
1 – 0
S.Sanchez Castillo (2193)
L.Gutierrez Salazar (2067)
J.Montilla Reyes (2050)
T.Varela La Madrid (2036)
M.Soćko (2467)
I.Rajlich (2412)
J.Zawadzka (2377)
K.Szczepkowska-Horowska
0 – 1
0 – 1
0 – 1
0 – 1
3 runda Polska – Węgry
3 : 1
4 runda Słowacja – Polska
2 : 2
M.Soćko (2467)
I.Rajlich (2412)
J.Zawadzka (2377)
K.Szczepkowska-Horowska
Hoang Thanh Trang (2464)
T.Gara (2385)
A.Rudolf (2289)
P.Papp (2302)
1 – 0
remis
1 – 0
remis
Z.Borosova (2280)
R.Pokorna (2353)
J.Koczetkowa (2305)
V.Machalova (2222)
M.Soćko (2467)
I.Rajlich (2412)
J.Zawadzka (2377)
J.Worek (2287)
0 – 1
remis
remis
1 – 0
5 runda Grecja – Polska
1½ : 2½
6 runda Polska – Serbia
3½ : ½
J.Dembo (2457)
A-M.Botsari (2336)
M.Makropoulou (2256)
E.Pavlidou (2237)
M.Soćko (2467)
I.Rajlich (2412)
J.Zawadzka (2377)
K.Szczepkowska-Horowska
remis
remis
0 – 1
remis
M.Soćko (2467)
I.Rajlich (2412)
J.Zawadzka (2377)
K.Szczepkowska-Horowska
N.Bojković (2392)
M.Manakowa (2304)
A.Stojanović (2277)
A.Benderac (2266)
1 – 0
1 – 0
remis
1 – 0
7 runda Rosja – Polska
2 : 2
8 runda Polska – Chiny
W.Gunina (2507)
N.Kosincewa (2524)
A.Kosteniuk (2489)
N.Pogonina (2448)
M.Soćko (2467)
I.Rajlich (2412)
J.Zawadzka (2377)
K.Szczepkowska-Horowska
remis
remis
0 – 1
1 – 0
M.Soćko (2467)
I.Rajlich (2412)
J.Zawadzka (2377)
K.Szczepkowska-Horowska
Hou Yifan (2599)
Zhao Xue (2549)
Huang Qian (2449)
Ding Yixin (2424)
0 – 1
0 – 1
remis
remis
9 runda Bułgaria – Polska
1½ : 2½
10 runda Ukraina – Polska
2½ : 1½
A.Stefanowa (2502)
I.Widenowa (2317)
A.Nikołowa (2299)
M.Wojska (2281)
M.Soćko (2467)
I.Rajlich (2412)
J.Zawadzka (2377)
K.Szczepkowska-Horowska
remis
remis
0 – 1
remis
K.Łahno (2542)
N.Żukowa (2442)
A.Uszenina (2433)
I.Janowska (2404)
M.Soćko (2467)
I.Rajlich (2412)
J.Zawadzka (2377)
K.Szczepkowska-Horowska
remis
1 – 0
remis
remis
11 runda Polska – Armenia
1½ : 2½
M.Soćko (2467)
I.Rajlich (2412)
J.Zawadzka (2377)
K.Szczepkowska-Horowska
E.Danielian (2476)
L.Mykyrtczian (2454)
L.Galojan (2349)
M.Kursowa (2338)
0 – 1
0 – 1
1 – 0
remis
Puchar Nony Gaprindaszwili
Suma punktów drużyn narodowych w obu olimpiadach
1  Rosja 38 838,5 61½
2  Chiny 36 806,5 61
3  Ukraina 36 771,5 60
4  Armenia 35 710 55½
5  Stany Zjednoczone 32 687 59½
6  Rumunia 32 623,5 57½
7  Niemcy 30 650,5 53
8  Indie 30 645,5 53½
9  Holandia 30 614,5 56
10  Węgry 29 671 55½
11  Francja 29 652,5 55½
12  Polska 29 650 55
13  Kuba 29 624,5 56
14  Wietnam 29 621 56
15  Białoruś 29 581,5 55½
16  Azerbejdżan 28 650 55
17  Gruzja 28 650 55
18  Bułgaria 28 638 55½
19  Serbia 28 597,5 54
20  Łotwa 28 591,5 54

Inni Polacy na olimpiadzie
Piotr Dukaczewski IBCA (mężczyźni) – II szach. (6/9)
Anna Stolarczyk IBCA (kobiety) – II szach. (5½/10)
Teresa Dębowska IBCA (kobiety) – III szach. (4½/10)
Kamil Mitoń trener – Ekwador (mężczyźni)
Ryszard Bernard trener – IBCA (mężczyźni)
Agnieszka Brustman sędzia meczowy (olimpiada kobiet)
Tomasz Sielicki uczestnik Kongresu FIDE
Andrzej Filipowicz uczestnik Kongresu FIDE

Strony internetowe

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close