Polska na Olimpiadzie szachowej 1994

Olimpiada szachowa 1994

1992 | 1994 | 1996
31. Olimpiada szachowa mężczyzn
Moskwa (RUS), 1 – 15 grudnia 1994
System szwajcarski, 124 drużyny, 14 rund (mecze na 4 szachownicach)
1  Rosja 37½ 455,5 23
2  Bośnia i Hercegowina 35 456 21
3  Rosja (II) 34½ 457,5 20
4  Anglia 34½ 450 18
5  Bułgaria 34 453 18
6  Holandia 34 450,5 17
7  Stany Zjednoczone 34 432,5 19
8  Węgry 33½ 449,5 19
9  Ukraina 33½ 448,5 19
10  Gruzja 33½ 446,5 19
11  Chiny 33½ 443,5 17
12  Białoruś 33½ 434 18
13  Armenia 33 442,5 18
14  Izrael 33 438 20
15  Jugosławia 32½ 453 17
16  Niemcy 32½ 452 21
17  Estonia 32½ 449,5 18
18  Hiszpania 32½ 440 18
19  Łotwa 32 437 18
20  Kuba 32 433 18
27  Polska (36) 31½ 427,5 16

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
1 am Robert Kuczyński 2515 1 ½ ½ 0 ½ ½ 0 ½ 0 0 10
2 am Włodzimierz Schmidt 2460 0 ½ 1 ½ ½ 0 0 1 8
3 mm Jacek Gdański 2505 1 0 ½ ½ 1 0 ½ 1 1 ½ 1 7 11
4 mm Marek Matlak 2490 1 ½ 1 ½ ½ 0 1 1 ½ ½ 10
rez mm Tomasz Markowski 2475 1 ½ 0 1 ½ ½ ½ 4 7
rez mm Marcin Kamiński 2440 1 1 ½ ½ 1 1 1 1 0 0 7 10
POL (36) 97 3 89 52 51 14 24 21 6 56 28 32 19 47
kapitan: Stefan Witkowski CYP HUN AZE MEX KGZ BLR CZE CHN ISR URU BRA GRE YUG MKD
kierownik ekipy: Ryszard Więckowski 4 2 3 1 2 3 1
Uwaga: w wyniku pomyłki sędziów, Marcinowi Kamińskiemu przyznano na zakończeniu olimpiady medal brązowy za uzyskany wynik indywidualny (zostało to również potwierdzone w relacji Stefana Witkowskiego w “Szachiście” nr 2/95). Wynik ten został później zweryfikowany i oficjalnie Marcin Kamiński zajął V miejsce na swojej szachownicy (relacja Marka Matlaka).
1 runda Polska – Cypr
4 : 0
2 runda Polska – Węgry
1½ : 2½
J.Gdański (2505)
M.Matlak (2490)
T.Markowski (2475)
M.Kamiński (2440)
A.Georghiou (–)
R.Melas (–)
P.Savva (2210)
A.Antoniou (2210)
1 – 0
1 – 0
1 – 0
1 – 0
R.Kuczyński (2515)
W.Schmidt (2460)
J.Gdański (2505)
T.Markowski (2475)
J.Polgar (2630)
L.Portisch (2610)
Z.Almasi (2620)
Z.Ribli (2605)
1 – 0
0 – 1
0 – 1
remis
3 runda Azerbejdżan – Polska
2 : 2
4 runda Polska – Meksyk
3 : 1
S.Guliew (2490)
R.Gadjilu (2260)
N.Guliew (2255)
J.Bajarany (2230)
R.Kuczyński (2515)
M.Matlak (2490)
T.Markowski (2475)
M.Kamiński (2440)
remis
remis
1 – 0
0 – 1
W.Schmidt (2460)
M.Matlak (2490)
T.Markowski (2475)
M.Kamiński (2440)
G.Hernandez (2510)
R.Espinosa (2410)
G.Russek (2340)
F.Palacios (2310)
remis
1 – 0
1 – 0
remis
5 runda Kirgistan – Polska
1½ : 2½
6 runda Białoruś – Polska
2½ : 1½
L.Jurtajew (2530)
T.Imanaliew (2385)
N.Zilberman (2410)
W.Iliński (2355)
R.Kuczyński (2515)
W.Schmidt (2460)
J.Gdański (2505)
T.Markowski (2475)
remis
0 – 1
remis
remis
B.Gelfand (2680)
J.Szulman (2435)
W.Dydyszko (2510)
A.Fiodorow (2500)
R.Kuczyński (2515)
W.Schmidt (2460)
J.Gdański (2505)
M.Matlak (2490)
1 – 0
remis
remis
remis
7 runda Polska – Czechy
2½ : 1½
8 runda Polska  Chiny
1½ : 2½
R.Kuczyński (2515)
W.Schmidt (2460)
J.Gdański (2505)
M.Matlak (2490)
Z.Hracek (2530)
K.Mokry (2530)
P.Blatny (2485)
V.Babula (2515)
remis
remis
1 – 0
remis
R.Kuczyński (2515)
J.Gdański (2505)
T.Markowski (2475)
M.Kamiński (2440)
Ye Jiangchuan (2575)
Xu Jun (2560)
Wang Zili (2505)
Peng Xiaomin (2480)
remis
0 – 1
remis
remis
9 runda Izrael – Polska
3 : 1
10 runda Polska – Urugwaj
2 : 2
I.Smirin (2615)
A.Greenfeld (2600)
B.Alterman (2585)
W.Miłow (2590)
R.Kuczyński (2515)
W.Schmidt (2460)
M.Matlak (2490)
M.Kamiński (2440)
1 – 0
1 – 0
1 – 0
0 – 1
W.Schmidt (2460)
J.Gdański (2505)
T.Markowski (2475)
M.Kamiński (2440)
A.Rodriguez (2430)
D.Rivera (2380)
B.Roselli (2425)
D.Perchman (2315)
0 – 1
remis
remis
1 – 0
11 runda Brazylia – Polska
½ : 3½
12 runda Grecja – Polska
1 : 3
G.Milos (2575)
G.Vescovi (2455)
H.van Riemsdijk (2420)
R.da Silva (2395)
R.Kuczyński (2515)
J.Gdański (2505)
M.Matlak (2490)
M.Kamiński (2440)
remis
0 – 1
0 – 1
0 – 1
S.Skembris (2525)
V.Kotronias (2545)
I.Nikolaidis (2460)
E.Grivas (2475)
R.Kuczyński (2515)
J.Gdański (2505)
M.Matlak (2490)
M.Kamiński (2440)
1 – 0
0 – 1
0 – 1
0 – 1
13 runda Jugosławia – Polska
3 : 1
14 runda Polska – Macedonia
2½ : 1½
L.Ljubojević (2580)
B.Damljanović (2505)
P.Popović (2530)
I.Miladinović (2500)
R.Kuczyński (2515)
J.Gdański (2505)
M.Matlak (2490)
M.Kamiński (2440)
1 – 0
remis
remis
1 – 0
W.Schmidt (2460)
J.Gdański (2505)
M.Matlak (2490)
M.Kamiński (2440)
N.Mitkow (2495)
W.Bogdanowski (2465)
R.Kutirow (2330)
Z.Stanojoski (2400)
1 – 0
1 – 0
remis
0 – 1
31. Olimpiada szachowa kobiet
Moskwa (RUS), 1 – 15 grudnia 1994
System szwajcarski, 81 drużyn, 14 rund (mecze na 3 szachownicach)
1  Gruzja 32 339,5 25
2  Węgry 31 344,5 23
3  Chiny 27 351 22
4  Rumunia 27 346 20
5  Ukraina 25 349,5 20
6  Estonia 24½ 336,5 17
7  Niemcy 24½ 326 18
8  Anglia 24½ 320,5 17
9  Izrael 24 346 16
10  Rosja 24 342 17
11  Kazachstan 24 338 17
12  Rosja (II) 24 337,5 17
13  Bułgaria 24 328 17
14  Wietnam 24 324,5 17
15  Białoruś 24 322,5 17
16  Grecja 24 314 16
17  Jugosławia 23½ 332,5 17
18  Azerbejdżan 23½ 329,5 16
19  Chorwacja 23½ 324,5 18
20  Polska (12) 23½ 309 15

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
1 am Agnieszka Brustman 2375 1 1 0 0 1 ½ 1 0 1 ½ 0 ½ 1 13
2 mm Krystyna Dąbrowska 2255 1 ½ 0 0 1 0 1 0 1 9
3 mm Monika Bobrowska 2265 1 ½ 0 0 0 1 1 1 0 9
rez Magdalena Gużkowska 2165 1 1 ½ 1 1 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 7 11
POL (12) 51 31 26 5 32 34 50 10 27 56 7 13 18 37
kapitan: Ryszard Bernard COL IND ARM YUG INA SWE IBC LAT CUB KGZ AZE USA CRO SVK
kierownik ekipy: Ryszard Więckowski 3 0 ½ 2 1 3 1 1
1 runda Kolumbia – Polska
0 : 3
2 runda Polska – Indie
2½: ½
A.Salazar (2110)
E.Gomez (–)
N.Rua (–)
A.Brustman (2375)
M.Bobrowska (2265)
M.Gużkowska (2165)
0 – 1
0 – 1
0 – 1
A.Brustman (2375)
K.Dąbrowska (2255)
M.Bobrowska (2265)
B.Thipsay (2210)
S.Dhar (2190)
M.Kunte (2135)
1 – 0
1 – 0
remis
3 runda Polska – Armenia
1½ : 1½
4 runda Jugosławia – Polska
3 : 0
A.Brustman (2375)
K.Dąbrowska (2255)
M.Gużkowska (2165)
E.Danielian (2320)
L.Aslanian (2230)
A.Grigorian (–)
0 – 1
remis
1 – 0
A.Marić (2400)
N.Bojković (2440)
M.Marić (2255)
A.Brustman (2375)
K.Dąbrowska (2255)
M.Bobrowska (2265)
1 – 0
1 – 0
1 – 0
5 runda Polska – Indonezja
½ : 2½
6 runda Polska – Szwecja
2 : 1
K.Dąbrowska (2255)
M.Bobrowska (2265)
M.Gużkowska (2165)
D.Tamin (2140)
M.Ratna Lucia (2190)
J.Lindri (2170)
0 – 1
0 – 1
remis
A.Brustman (2375)
M.Bobrowska (2265)
M.Gużkowska (2165)
E.Jiretorn (2240)
B.Borisowa (2155)
S.Berg (2080)
1 – 0
0 – 1
1 – 0
7 runda IBCA – Polska
½ : 2½
8 runda Polska – Łotwa
1½ : 1½
T.Bondar (2145)
T.Dębowska (–)
S.Rasilla (–)
A.Brustman (2375)
K.Dąbrowska (2255)
M.Gużkowska (2165)
remis
0 – 1
0 – 1
A.Brustman (2375)
K.Dąbrowska (2255)
M.Gużkowska (2165)
A.Safranska (2305)
O.Rause (2360)
I.Erneste (2285)
1 – 0
0 – 1
remis
9 runda Kuba – Polska
2 : 1
10 runda Polska – Kirgistan
3 : 0
 M.Arribas (2200)
Z.Frometa (2180)
T.Hernandez (2200)
A.Brustman (2375)
M.Bobrowska (2265)
M.Gużkowska (2165)
1 – 0
0 – 1
1 – 0
A.Brustman (2375)
K.Dąbrowska (2255)
M.Bobrowska (2265)
I.Ostrij (2235)
S.Sabirowa (2090)
B.Tilenbajewa (–)
1 – 0
1 – 0
1 – 0
11 runda Azerbejdżan – Polska
2 : 1
12 runda Stany Zjednoczone – Polska
1½ : 1½
A.Sofiewa (2385)
F.Welichanli (2315)
I.Kadimowa (2355)
A.Brustman (2375)
K.Dąbrowska (2255)
M.Gużkowska (2165)
remis
1 – 0
remis
J.Donaldson (2410)
J.Cwierskaja (2155)
B.Marinello (2220)
A.Brustman (2375)
M.Bobrowska (2265)
M.Gużkowska (2165)
1 – 0
0 – 1
remis
13 runda Polska – Chorwacja
1 : 2
14 runda Polska – Słowacja
2½ : ½
A.Brustman (2375)
M.Bobrowska (2265)
M.Gużkowska (2165)
M.Petek (2320)
V.Macek (2225)
T.Belamarić (2170)
remis
0 – 1
remis
A.Brustman (2375)
K.Dąbrowska (2255)
M.Gużkowska (2165)
E.Repkova (2265)
Z.Hagarova (2170)
A.Ciganikova (–)
1 – 0
1 – 0
remis
Inni Polacy na olimpiadzie
Piotr Dukaczewski IBCA (mężczyźni) – II szach. (7½/14)
Teresa Dębowska IBCA (kobiety) – III szach. (4/12)
Stefan Witkowski uczestnik Kongresu FIDE

Strony internetowe

 

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close