Półfinały Mistrzostw Polski w Szachach na 1983

Półfinały Indywidualnych Mistrzostw Polski w Szachach na 1983

1982 | 1983 | 1984
Mężczyźni
Chełm, 7 – 20 listopada 1982 (system mieszany, 13 rund)
7 rund systemem kołowym w 9 grupach 8-osobowych, następnie 6 rund systemem szwajcarskim z udziałem 54 uczestników (6 najlepszych z każdej grupy)
Sędzia główny: Leszek Kępa
Zobacz też: finał Mistrzostw Polski (1983)
1 mf Ryszard Bernard 2340 10 37 k Jerzy Dybowski 2230
2 mf Karol Pinkas 2360 10 38 k Mieczysław Stypka 2245
3 k Jacek Flis 2280 9 39 I+ Leszek Ostrowski 2050 6
4 mm Franciszek Borkowski 2375 9 40 k Witalis Sapis 2285 6
5 k Piotr Staniszewski 2360 9 41 k Dariusz Weider 2230 6
6 m Mirosław Sarwiński 2370 9 42 k Dariusz Drzemicki 2139 6
7 k Jan Kiedrowicz 2345 9 43 mf Stanisław Kostyra 2350 6
8 mm Zbigniew Szymczak 2425 9 44 I+ Stanisław Kamys 2255 6
9 m Tomasz Rakowiecki 2280 9 45 I+ Mieczysław Ciszek 2050
10 mf Roman Tomaszewski 2370 46 k Dariusz Klimaszewski 2280
11 mm Andrzej Sydor 2415 47 I+ Adam Cichocki 2067
12 mf Marek Hawełko 2375 48 I+ Władysław Jakś 2050
13 k Bogusław Sygulski 2250 8 49 I Jerzy Semczuk 2000 5
14 mm Ryszard Skrobek 2410 8 50 I Bogdan Gąsiorowski 2000 5
15 mm Zbigniew Jaśnikowski 2365 8 51 mf Jan Przewoźnik 2375 5
16 m Krzysztof Pańczyk 2380 8 52 I Marek Piórecki 2000
17 k Stefan Dejkało 2270 8 53 I Piotr Owadowicz 2000
18 mm Andrzej Adamski 2355 8 54 I Kajetan Przysiecki 2000
19 k Jerzy Bany 2325 55 m Kazimierz Steczkowski (*) 2370 3
20 k Emil Plinta 2151 56 I+ Robert Maślanka 1996 2½ 
21 m Robert Bugajski 2325 57 k Michał Praszak 2230 2
22 mf Konrad Kojder 2310 k Henryk Kalista 2088 2
23 k Andrzej Szypulski 2112 I+ Piotr Mróz 2067 2
24 m Marian Twardoń 2285 I Andrzej Michalik 2000 2
25 m Waldemar Mażul 2340 7 I Jarosław Sendera 2000 2
26 k Dariusz Radziejewski 2255 7 I M.Stacharski 2000 2
27 I Andrzej Machaj 2000 7 63 k Andrzej Maniocha 2190
28 mf Tadeusz Żółtek 2305 7 I+ Piotr Borowiec 2001
29 k Mirosław Maciejewski 2156 7 I Aleksander Maliszewski 2000
30 mm Włodzimierz Kruszyński 2360 7 I Józef Miniuk 2000
31 k Jan Widera 2178 7 I Jerzy Wypchło 2000
32 k Robert Kuczyński 2235 7 68 k Dionizy Barwiński (*) 2205 1
33 m Józef Gromek 2240 7 k Sławomir Krasowski 2102 1
34 k Ryszard Dudek 2325 7 I Henryk Miłek 2000 1
35 k Roman Hass 2275 7 I Maciej Wojtczak 2000 1
36 k Czesław Socha 2225 72 I+ Jan Przygrodzki 2016 ½
Zawodnicy z miejsc 55–72 wystąpili tylko w pierwszej części turnieju (rozgrywki grupowe, 7 rund).
(*) K.Steczkowski zakwalifikował się do grupy finałowej, ale wycofał się po VII rundzie i jego miejsce zajął P.Owadowicz.
(*) D.Barwiński wycofał się po III rundzie rozgrywek grupowych.

Kobiety
Gołuń, 8 – 20 listopada 1982 (system mieszany, 11 rund, 48 uczestniczek)
5 rund systemem kołowym w 8 grupach 6-osobowych, następnie 6 rund systemem szwajcarskim
Sędzia główny: Kazimierz Sobolewski, dyrektor turnieju: J.Milan
Zobacz też: finał Mistrzostw Polski (1983)
1 m Irena Kasprzyk 1985 11 I++ Bogusława Autowicz 1820 7
2 k Hanna Zboroń 12 m Hanna Grabczyńska 2020 7
3 m Elżbieta Kowalska 2025 8 13 k Zofia Ciechocińska 1905
4 mf Elżbieta Sosnowska 1980 8 14 I++ Krystyna Więckiewicz
5 m Halina Maziarka 2000 8 15 I++ Ewa Kaczmarek 1810
6 k Jolanta Rojek 1940 16 I+ Urszula Nowik
7 I+ Joanna Jagodzińska 1915 17 k Jadwiga Szymańska 1915 6
8 k Lidia Turczynowicz 18 k Wanda Baytel 1855 6
9 I++ Liliana Leszner 1840 7 19 I++ Katarzyna Czarska 1910 6
10 I Halina Filipek 7 20 I Beata Ziętek 6