Sotero Wismont


źródło: www.szept.postomino.pl (1985)

 

Sotero Wismont

  • ur. 4 maja 1923 w Telszach (Litwa)
  • zm. 12 czerwca 2000 w Rowach
  • I kategoria szachowa
  • działacz szachowy
 Wspomnienie

Pochodził z rodziny inteligenckiej. Ojciec (Franciszek) – farmaceuta. Mama (Helena) z domu Pietraszewicz. Po ukończeniu szkoły podstawowej od 1936 uczęszczał do Państwowego  Gimnazjum w Rosiejniach, w którym w 1943 zdał przed Komisją Egzaminacyjną egzamin dojrzałości. Jesienią tego samego roku wstąpił na Uniwersytet w Kownie na Fakultet Techniki, który w krótkim czasie został przez Niemców zamknięty. Od listopada 1943 do stycznia 1944 udzielał prywatnie korepetycji z matematyki. Od lutego do kwietnia 1944, z powodu braku dyplomowanych nauczycieli, pracował nieoficjalnie w tym samym Gimnazjum w Rosiejniach, jako nauczyciel matematyki. W maju 1944 został przymusowo wywieziony na roboty do Niemiec. Po zakończeniu działań wojennych osiedlił się na terenie Polski. Przez dwa lata ukrywał się w Warszawie. Groziła mu zsyłka (prawdopodobnie na Syberię). W 1947 otrzymał obywatelstwo polskie.

Grać w szachy nauczył Go ojciec. Sotero Wismont brał czynny udział w życiu szachowym. Reprezentował szkołę na licznych olimpiadach szachowych. Szybko zdobył I kategorię.

Po wojnie był jedną z najbarwniejszych postaci szachowych w Polsce. Już w 1947 zdobył tytuł mistrza Gdańska. Wówczas tę wiadomość, ku Jego zaskoczeniu, podało nawet radio moskiewskie. W 1948 wystąpił w reprezentacji Gdańska na rozegranych we Wrocławiu Drużynowych Mistrzostwach Polski (VII m., 3/11 na V szachownicy). Od 1948 do 1956 reprezentował KKS Kolejarz Słupsk. W tym czasie trzykrotnie zdobył mistrzostwo okręgu. Rok później przeszedł do ówcześnie najsilniejszego klubu na Pomorzu – Czarnych Słupsk. Był jednym z najważniejszych zawodników w tym klubie. Największy sukces osiągnął wraz z MLKS Piast Słupsk. W 1970 w Kętrzynie zawodnicy tego klubu zdobyli „Złotą Wieżę” i Puchar Zarządu Głównego Związku Młodzieży Wiejskiej. Drużyna Piasta uzyskała 19½ pkt, a Sotero Wismont na I szachownicy zdobył 6 punktów, uzyskując tym samym tytuł najlepszego zawodnika turnieju. Swoją wielkość udowadniał jeszcze wielokrotnie.

Przez dziesięciolecia związany ze słupskim środowiskiem szachowym, odnosił wiele sukcesów sportowych. Stanowił też wzór człowieka i sportowca – szachisty do naśladowania. Po drodze reprezentował barwy Przełomu Pieńkowo, a w ostatnich latach swojego życia – KS Zryw Słupsk. Będąc pracownikiem organizował życie szachowe w Zakładzie Urządzeń Okrętowych „SEZAMOR”. Między innymi stworzył zakładowy klub szachowy. Wielokrotnie reprezentował jego barwy w rozgrywkach ligi zakładowej. Brał udział w wielu turniejach. W tym poświęconych pamięci Józefa Kochana, który był Jego bardzo dobrym kolegą. Był historią słupskich szachów. Nie ma w regionie szachisty, któremu Nestor słupskich szachów nie napsułby krwi przy szachownicy. Nigdy nie uznawał remisów nawet za cenę porażki, przez co walka z Nim była bardzo trudna. Grał do końca z zachowaniem wszystkich zasad fair play. Bardzo kochał szachy. Mawiał, że szachy dają Mu życie. Jego koledzy zgodnie twierdzą, że takich miłośników szachów jak Wismont już nie ma.

Zginął tragicznie w wypadku samochodowym 12 czerwca 2000 roku jadąc na trzecią rundę IX Międzynarodowego Festiwalu Szachowego „Jantar Bałtyku” w Rowach. Pochowany został na słupskim „Starym Cmentarzu” przy ulicy Kaszubskiej (kwatera 1A, rząd 2, miejsce 7A).

Źródło: VIII Memoriał Szachowy im. Sotero Wismonta

 Memoriały Sotero Wismonta

Zwycięzcy Memoriałów Sotero Wismonta w Słupsku (szachy szybkie):

  1. 2000 – Witalis Sapis
  2. 2001 – Marcin Kolago
  3. 2002 – Joanna Majdan
  4. 2003 – Krzysztof Żołnierowicz
  5. 2004 – Piotr Mickiewicz
  6. 2005 – Michał Szczepiński
  7. 2006 – Piotr Mickiewicz
  8. 2007 – Michał Skalski
  9. 2008 – Michał Motyka
  10. 2009 – Kiriłł Stupak (BLR)
  11. 2010 – Kiriłł Stupak (BLR)
  12. 2011Michał Olszewski
  13. 2012Aleksander Miśta
  14. 2022Grzegorz Hilarecki
  15. 2023 – Dawid Jaroszewicz
 Szachy klasyczne

Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach


Drużynowy Turniej o „Złotą Wieżę” (1 medal)

  • złoty (Kętrzyn 1970)

Wybrane sukcesy w innych turniejach

  • Trzykrotny mistrz województwa słupskiego.
  • Pięciokrotny uczestnik półfinałów Indywidualnych Mistrzostw Polski:
 Szachowe relacje rodzinne
 Strony internetowe