Polska na Olimpiadzie szachowej 1990

Olimpiada szachowa 1990

1988 | 1990 | 1992
29. Olimpiada szachowa mężczyzn
Nowy Sad (YUG), 16 listopada – 4 grudnia 1990
System szwajcarski, 108 drużyn, 14 rund (mecze na 4 szachownicach)
1  ZSRR 39 460,5 27
2  Stany Zjednoczone 35½ 452,5 19
3  Anglia 35½ 450,5 22
4  Czechosłowacja 34½ 451 19
5  Jugosławia 33 460 19
6  Chiny 33 444 19
7  Kuba 33 440,5 19
8  Islandia 32½ 452 16
9  RFN 32½ 451 16
10  Indie 32½ 449 15
11  Szwecja 32½ 441,5 18
12  Holandia 32½ 435 16
13  Jugosławia (II) 32½ 433 18
14  Bułgaria 32 451,5 19
15  Francja 32 433 17
16  Izrael 32 431 17
17  Węgry 32 427,5 19
18  Polska 32 421,5 15
19  Meksyk 32 414,5 19
20  Kolumbia 31½ 429,5 16

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
1 mm Aleksander Wojtkiewicz 2515 0 1 1 ½ ½ ½ 0 1 ½ ½ ½ 1 ½ 1 14
2 am Włodzimierz Schmidt 2455 0 ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ 8
3 mm Robert Kuczyński 2480 ½ ½ 1 ½ ½ 0 ½ 1 8
4 mm Aleksander Sznapik 2455 1 1 1 0 ½ ½ 0 0 0 4 9
rez mm Zbigniew Jaśnikowski 2435 1 ½ 0 1 ½ ½ 1 7
rez mm Jacek Gdański 2420 1 1 1 ½ 0 1 ½ ½ ½ 1 7 10
POL (24) 6 78 47 45 4 5 14 46 34 30 29 32 35 38
kapitan: Andrzej Filipowicz SWE MLT TUR BAN YUG NED CHN MGL PHI AUS CHI GRE ARG POR
kierownik ekipy: Mirosław Gnieciak 3 1 2 2 2 4
1 runda Szwecja – Polska
2½ : 1½
2 runda Polska – Malta
3½ : ½
F.Hellers (2520)
P.Cramling (2505)
T.Wedberg (2480)
R.Wessman (2500)
A.Wojtkiewicz (2515)
W.Schmidt (2455)
R.Kuczyński (2480)
A.Sznapik (2455)
1 – 0
1 – 0
remis
0 – 1
A.Wojtkiewicz (2515)
R.Kuczyński (2480)
Z.Jaśnikowski (2435)
J.Gdański (2420)
H.Camilleri (–)
H.Sollars (2235)
V.Cilia Vincenti (2205)
S.Camilleri (–)
1 – 0
remis
1 – 0
1 – 0
3 runda Turcja – Polska
½ : 3½
4 runda Bangladesz – Polska
1 : 3
C.Arduman (2375)
C.Karadag (–)
S.Soylu (2320)
F.Oney (2320)
A.Wojtkiewicz (2515)
A.Sznapik (2455)
Z.Jaśnikowski (2435)
J.Gdański (2420)
0 – 1
0 – 1
remis
0 – 1
N.Murshed (2465)
Z.Rahman (2415)
T.Rahman (2310)
Y.Hasan (2260)
A.Wojtkiewicz (2515)
W.Schmidt (2455)
A.Sznapik (2455)
J.Gdański (2420)
remis
remis
0 – 1
0 – 1
5 runda Polska – Jugosławia
1½ : 2½
6 runda Polska – Holandia
1½ : 2½
A.Wojtkiewicz (2515)
W.Schmidt (2455)
R.Kuczyński (2480)
A.Sznapik (2455)
L.Ljubojević (2600)
P.Nikolić (2600)
Z.Kožul (2560)
K.Hulak (2545)
remis
0 – 1
1 – 0
0 – 1
A.Wojtkiewicz (2515)
A.Sznapik (2455)
Z.Jaśnikowski (2435)
J.Gdański (2420)
J.Timman (2660)
J.van der Wiel (2555)
J.Piket (2495)
P.van der Sterren (2485)
remis
remis
0 – 1
remis
7 runda Chiny – Polska
3 : 1
8 runda Polska – Mongolia
2½ : 1½
Xu Jun (2520)
Ye Jiangchuan (2520)
Lin Ta (2435)
Wang Zili (2520)
A.Wojtkiewicz (2515)
R.Kuczyński (2480)
A.Sznapik (2455)
J.Gdański (2420)
1 – 0
remis
remis
1 – 0
A.Wojtkiewicz (2515)
R.Kuczyński (2480)
A.Sznapik (2455)
J.Gdański (2420)
N.Tumurhuyag (2360)
C.Hurelbaatar (2310)
T.Enhbat (–)
L.Lhagva (2325)
1 – 0
remis
0 – 1
1 – 0
9 runda Filipiny – Polska
2 : 2
10 runda Australia – Polska
1½ : 2½
E.Torre (2530)
R.Antonio (2445)
V.Alaan (2330)
C.Garma (2280)
A.Wojtkiewicz (2515)
W.Schmidt (2455)
A.Sznapik (2455)
J.Gdański (2420)
remis
0 – 1
1 – 0
remis
I.Rogers (2535)
D.Johansen (2445)
S.Solomon (2440)
M.Fuller (2340)
A.Wojtkiewicz (2515)
W.Schmidt (2455)
Z.Jaśnikowski (2435)
J.Gdański (2420)
remis
remis
0 – 1
remis
11 runda Polska – Chile
1½ : 2½
12 runda Polska – Grecja
2 : 2
A.Wojtkiewicz (2515)
W.Schmidt (2455)
R.Kuczyński (2480)
Z.Jaśnikowski (2435)
I.Morovic Fernández (2530)
R.Cifuentes Parada (2480)
R.Vasquez Schroeder (2415)
S.Silva Sanchez (–)
remis
remis
0 – 1
remis
A.Wojtkiewicz (2515)
W.Schmidt (2455)
A.Sznapik (2455)
J.Gdański (2420)
S.Skembris (2455)
E.Grivas (2435)
K.Moutousis (2395)
E.Gavrilakis (2400)
1 – 0
remis
0 – 1
remis
13 runda Polska – Argentyna
2 : 2
14 runda Polska – Portugalia
4 : 0
A.Wojtkiewicz (2515)
W.Schmidt (2455)
R.Kuczyński (2480)
Z.Jaśnikowski (2435)
G.Barbero (2475)
G.Soppe (2390)
J.Gomez Baillo (2435)
M.Cid (2440)
remis
remis
remis
remis
A.Wojtkiewicz (2515)
R.Kuczyński (2480)
Z.Jaśnikowski (2435)
J.Gdański (2420)
A.Fernandes (2445)
R.Damaso (2390)
L.Galego (2360)
C.Santos (2355)
1 – 0
1 – 0
1 – 0
1 – 0
29. Olimpiada szachowa kobiet
Nowy Sad (YUG), 16 listopada – 4 grudnia 1990
System szwajcarski, 66 drużyn, 14 rund (mecze na 3 szachownicach)
1  Węgry 35 344,5 26
2  ZSRR 35 340,5 27
3  Chiny 29 350,5 21
4  Bułgaria 26 352,5 19
5  Jugosławia 25 357 19
6  Stany Zjednoczone 24½ 353,5 19
7  Anglia 24 351,5 16
8  Grecja 24 337 17
9  Rumunia 24 324 15
10  Jugosławia (II) 23½ 342,5 19
11  NRD 23½ 328 16
12  Holandia 23½ 303,5 16
13  Mongolia 23½ 293,5 16
14  Polska 23 347 14
15  Argentyna 23 332 13
16  Kuba 23 329,5 15
17  RFN 23 319,5 17
18  Izrael 23 308,5 15
19  Czechosłowacja 22½ 345,5 14
20  Wietnam 22½ 322 16

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
1 am Agnieszka Brustman 2300 1 ½ 1 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 9 14
2 mm Bożena Sikora-Giżyńska 2250 1 0 0 ½ ½ 1 ½ ½ 0 0 4 10
3 mf Krystyna Dąbrowska 2195 1 1 0 1 0 0 ½ 0 8
rez mf Iwona Świecik 2220 1 1 0 1 0 1 1 0 ½ 1 10
POL (9) 24 42 21 5 12 22 4 7 8 11 10 2 3 13
kapitan: Ryszard Bernard MGL NOR SUI CHN GRE ISR YUG YUG2 BUL DDR CSR URS USA ENG
kierownik ekipy: Mirosław Gnieciak 3 3 ½ 1 3 1 1 2 2 ½
1 runda Polska – Mongolia
3 : 0
2 runda Norwegia – Polska
1½ : 1½
A.Brustman (2300)
B.Sikora-Giżyńska (2250)
K.Dąbrowska (2195)
C.Batceceg (2240)
W.Gerelmaa (2095)
B.Undrahbuyan (–)
1 – 0
1 – 0
1 – 0
I.Dahl (2095)
S.Berntsen (–)
S.Johnsen (–)
A.Brustman (2300)
B.Sikora-Giżyńska (2250)
I.Świecik (2220)
remis
1 – 0
0 – 1
3 runda Polska – Szwajcaria
3 : 0
4 runda Chiny – Polska
2½ : ½
A.Brustman (2300)
K.Dąbrowska (2195)
I.Świecik (2220)
T.Lemaczko (2325)
A.Baumann (2075)
C.Thürig (–)
1 – 0
1 – 0
1 – 0
Xie Jun (2360)
Peng Zhaoqin (2335)
Wang Lei (2130)
A.Brustman (2300)
B.Sikora-Giżyńska (2250)
I.Świecik (2220)
remis
1 – 0
1 – 0
5 runda Grecja – Polska
2 : 1
6 runda Polska – Izrael
3 : 0
M.Makropoulou (2310)
A.Botsari (2255)
E.Kondou (2160)
A.Brustman (2300)
B.Sikora-Giżyńska (2250)
K.Dąbrowska (2195)
remis
remis
1 – 0
A.Brustman (2300)
K.Dąbrowska (2195)
I.Świecik (2220)
L.Kristol (2245)
O.Podrażanskaja (2090)
A.Segal (2060)
1 – 0
1 – 0
1 – 0
7 runda Jugosławia – Polska
2 : 1
8 runda Polska – Jugosławia (II)
1½ : 1½
A.Marić (2305)
V.Basagić (2330)
J.Micić (2250)
A.Brustman (2300)
B.Sikora-Giżyńska (2250)
K.Dąbrowska (2195)
remis
remis
1 – 0
A.Brustman (2300)
B.Sikora-Giżyńska (2250)
I.Świecik (2220)
M.Petrović (2220)
N.Bojković (2235)
Z.Nikolin (2270)
remis
1 – 0
0 – 1
9 runda Bułgaria – Polska
2 : 1
10 runda NRD – Polska
1 : 2
M.Wojska (2350)
P.Angełowa (2185)
R.Goczewa (2190)
A.Brustman (2300)
B.Sikora-Giżyńska (2250)
K.Dąbrowska (2195)
remis
remis
1 – 0
A.Wagner-Michel (2250)
M.Heintze (2250)
I.Starck (2170)
A.Brustman (2300)
K.Dąbrowska (2195)
I.Świecik (2220)
remis
remis
0 – 1
11 runda Polska – Czechosłowacja
2 : 1
12 runda Polska – ZSRR
½ : 2½
A.Brustman (2300)
B.Sikora-Giżyńska (2250)
I.Świecik (2220)
E.Richtrova-Klimova (2340)
J.Maskova (2250)
P.Kisova-Polakova (2160)
remis
remis
1 – 0
A.Brustman (2300)
B.Sikora-Giżyńska (2250)
I.Świecik (2220)
M.Cziburdanidze (2500)
N.Gaprindaszwili (2435)
K.Arachamia (2380)
remis
0 – 1
0 – 1
13 runda Stany Zjednoczone – Polska
1½ : 1½
14 runda Polska – Anglia
1½ : 1½
J.Donaldson (2430)
A.Achszarumowa (2395)
E.Epstein (2245)
A.Brustman (2300)
K.Dąbrowska (2195)
I.Świecik (2220)
0 – 1
1 – 0
remis
A.Brustman (2300)
B.Sikora-Giżyńska (2250)
I.Świecik (2220)
S.Arkell (2270)
J.Bellin (2230)
S.Jackson (2205)
remis
0 – 1
1 – 0
Inni Polacy na olimpiadzie
Andrzej Filipowicz uczestnik Kongresu FIDE
Hanna Ereńska-Radzewska uczestniczka Kongresu FIDE (Komisja Kobieca)
Mirosław Gnieciak uczestnik Kongresu FIDE (Komisja Kwalifikacyjna i CACDEC)

Strony internetowe

 

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close