Kalendarium szachowe 1982

Wyniki turniejów

1981 | 1982 | 1983

W Polsce Za granicą

Turniej Wyzwolenia Warszawy, Warszawa styczeń-luty 1982 (kołowy)

XXXIX Mistrzostwa Polski mężczyzn, Zielona Góra 13-28/02/1982 (kołowy)

XXXIV Mistrzostwa Polski kobiet, Warszawa 15-28/02/1982 (kołowy)

Turniej ogólnopolski, Białystok marzec 1982 (kołowy)

Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych mężczyzn, Katowice 27-29/03/1982 (szachy błyskawiczne, eliminacje, finał–kołowy)

Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych kobiet, Katowice 27-29/03/1982 (szachy błyskawiczne, eliminacje, finał–kołowy)

Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych mężczyzn, Katowice 27-29/03/1982 (szachy błyskawiczne, drużynowy, eliminacje, finał–kołowy)

Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych kobiet, Katowice 27-29/03/1982 (szachy błyskawiczne, drużynowy, dwukołowy)

Turniej ogólnopolski, Pruszcz Gdański kwiecień 1982 (kołowy)

Turniej młodzieżowy, Gliwice kwiecień/maj 1982 (kołowy)

II Festiwal Ziemi Szczecińskiej, Szczecin maj 1982 (open)

Turniej ogólnopolski, Pilzno maj 1982 (open)

Turniej międzynarodowy inwalidów, Białystok maj 1982 (open)

Mecz o Mistrzostwo Polski mężczyzn (dogrywka), Częstochowa 06-09/05/1982 (mecz)

XVII Turniej międzynarodowy kobiet, Piotrków Trybunalski 13/06-05/07/1982 (kołowy)

XVIII Turniej im. PKWN (mężczyżni), Nałęczów 10-22/07/1982 (kołowy)

Turniej ogólnopolski, Puck 06-16/06/1982 (open)

Turniej kadry młodzieżowej “A”, Szczecin lipiec 1982 (kołowy)

XVIII Turniej im. PKWN (kobiety), Nałęczów 10-22/07/1982 (kołowy)

XVIII Turniej im. PKWN (open), Nałęczów 10-22/07/1982 (open)

Turniej ogólnopolski, Augustów 30/07-11/08/1982 (open)

I Akademickie Mistrzostwa Polski, Wrocław sierpień 1982

Turniej ogólnopolski, Słupsk 02-12/08/1982 (open)

XX Memoriał Akiby Rubinsteina, Polanica-Zdrój 11-27/08/1982 (kołowy)

  • 1-2. GM L.Vogt (DDR), GM P.Popović (YUG) – 9½/14
  • 3-4. GM I.Radułow (BUL), IM K.Pytel – 8½/14
  • 5-7. IM A.Sznapik, IM J.Bielczyk, O.Foisor (ROM) – 7½/14

Turniej o Puchar Ziemi Kaliskiej, Półwiosek Stary sierpień-wrzesień 1982 (open)

Turniej międzynarodowy, Piekary Śląskie sierpień-wrzesień 1982 (open)

Międzynarodowy turniej juniorek, Katowice 16-28/09/1982 (kołowy)

  • 1. A.Lissowska – 10/13
  • 2. B.Krutsch (NRD) – 9½/13
  • 3. M.Badici (ROM) – 9/13
  • 4-5. I.Madl (HUN), L.Leszner – 8/13

VI Międzynarodowy turniej juniorów, Tarnowskie Góry 18-28/09/1982 (kołowy)

Mecz Polska-NRD, Słupsk 25-30/09/1982 (drużynowy)

Turniej międzynarodowy (“Wawrzyn Srebrnych Hełmów”), Wrocław 09-20/10/1982 (kołowy)

Półfinał Mistrzostw Polski mężczyzn, Chełm Lubelski 07-20/11/1982 (open)

Półfinał Mistrzostw Polski kobiet, Gołuń 08-20/11/1982 (open)

I Memoriał Stanisława Gawlikowskiego, Warszawa 20/11/1982 (szachy szybkie, open)

Mecz juniorów Polska-Jugosławia, Warszawa 26-29/11/1982 (drużynowy)

XXXVI Drużynowe Mistrzostwa Polski, I liga seniorów, Gdynia 03-12/12/1982 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Avia Świdnik – 47 (8 z ligi juniorów)
  • 2. Start Lublin – 45 (10½ z ligi juniorów)
  • 3. Chemik Bydgoszcz – 44 (9½ z ligi juniorów)

II liga seniorów, Lubniewice 03-12/12/1982 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Start Łódź – 52
  • 2. Lech Poznań – 49½
  • 3. Chemik Police – 45½

II liga seniorów, Gdynia 03-12/12/1982 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Kolejarz Katowice – 50
  • 2. LZS Pilzno – 49½
  • 3. Gedania Gdańsk – 47

VI Mistrzostwa Polski dziennikarzy, Warszawa 18-19/12/1982 (open, szachy szybkie)

III Memoriał Emila Sojki, Katowice 1982 (kołowy)

XIII Turniej o Puchar Wrocławia, Wrocław 1982 (kołowy)

Turniej ogólnopolski, Otomin/Gdańska 1982 (open)

Indywidualne Mistrzostwa Łodzi, Łódź 1982 (kołowy)

Indywidualne Mistrzostwa Śląska, Zawoja 1982 (open)

I Turniej „Lwy Gdańskie”, Gdańsk 1982 (kołowy)

IV Festiwal Szachowy im L.Zamenhofa, Białystok 1982 (kołowy)

Drużynowe Mistrzostwa Polski niewidomych, Lublin 1982 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Warszawa – 26½
  • 2. Lublin – 21½
  • 3. Gdańsk – 19½

V Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach korespondencyjnych, 1980-1982 (drużynowy, kołowy)

Turniej strefowy, Baile Herculane (ROM) 09/01-03/02/1982 (kołowy)

  • 1. GM Z.Ribli (HUN) – 15½/21
  • 2-3. GM M.Suba (ROM), GM G.Sax (HUN) – 13½/21
  • 4-7. IM A.Sznapik, IM P.Lukacs (HUN), GM F.Gheorghiu (ROM), IM J.Pinter (HUN) – 12/21
  • 16. GM W.Schmidt – 9½/21

Turniej międzynarodowy, Budapeszt (HUN) 24/02-12/03/1982 (kołowy+open)

  • 1.F.Kallai (HUN) – 10½
  • 2-6. m.in. FM W.Kruszyński, IM D.Gliksman (YUG), I.Armas (ROM) – 8½

Dogrywka turnieju strefowego, Budapeszt (HUN) 27/03-03/04/1982 (dwukołowy)

  • 1-2. F.Gheorghiu (ROM), IM J.Pinter (HUN) – 3½/6 (obaj awans)
  • 3. IM A.Sznapik – 3/6
  • 4. IM P.Lukacs (HUN) – 2/6

Turniej międzynarodowy, Tapolca (YUG) kwiecień 1982 (kołowy)

  • 1. M.Hresc (YUG) – 10½/16
  • 2. IM Bukal (YUG) – 10/16
  • 3-4. Sinkovics (HUN), IM Z.Jaśnikowski – 9/16

Puchar Świata juniorek U20 (nieoficjalne MŚ), Senta (YUG) 25/04-07/05/1982 (open)

  • 1.WIM A.Brustman – 8½/11
  • 2. T.Rubcowa (URS) – 8/11
  • 3. M.Kovacs (HUN) – 7½/11

Mecz kobiet Rumunia-Polska, Baile Herculane maj 1982 (drużynowy)

Turniej międzynarodowy, Limhamn (SWE) maj 1982 (open)

  • 1. P.Cramling (SWE) – 6½
  • 2. IM T.Wedberg (SWE) – 6
  • 3-10. m.in. GM W.Schmidt, B.Pietrusiak, IM J.Tompa (HUN), T.Ernst (SWE) – 5½

Turniej międzynarodowy, Děčín (CSR) maj/czerwiec 1982 (kołowy)

  • 1-2. IM M.Orso (HUN), IM L.Dobrovolsky (CZE) – 7½/11
  • 3. FM B.Lengyel (HUN) – 6½/11
  • 4-5. IM J.Bielczyk, IM J.Augustyn (CZE) – 6/11

Turniej międzynarodowy kobiet, Děčín (CSR) maj/czerwiec 1982 (kołowy)

  • 1. WIM E.Klimova (CZE) – 9½/13
  • 2-3. L.Mucznik, IM G.Szmacińska – 8½/13

Turniej międzynarodowy, Kikinda (YUG) maj/czerwiec 1982 (kołowy)

  • 1-2. IM P.Pejew (BUL), P.Spacek (CSR) – 9½/13
  • 3-5. IM Z.Doda, FM S.Popov (YUG), Telecki (YUG) – 8½/13

Turniej międzynarodowy, Courrieres (FRA) lipiec 1982 (open)

  • 1-3. IM K.Pytel, R.Weill (FRA), P.Dussol (FRA) – 7½/9

Turniej międzystrefowy kobiet, Bad Kissingen (FRG) 09/07-01/08/1982 (kołowy)

  • 1. WGM N.Gaprindaszwili (URS) – 12/15
  • 2. WIM L.Siemonowa (URS) – 11½/15
  • 3. WGM T.Lemaczko (BUL) – 11/15
  • 14. WGM H.Ereńska-Radzewska – 4/15

VI Mistrzostwa Świata w rozwiązywaniu kompozycji szachowych, Warna (BUL) 10-11/09/1982

Trójmecz młodzieżowy U26, Praga (CSR) 28/09-03/10/1982 (drużynowy)

Turniej międzynarodowy, Tourcoing (FRA) 26/10-01/11/1982 (open)

  • 1-3. K.Pytel, M.Basman (ENG), U.Zack (ISR) – 6/7

Turniej międzynarodowy, Romans (FRA) 11-14/11/1982 (open)

  • 1-5. K.Pytel, Sahović (YUG), Andersson (SWE), Zack (ISR), Vincent (FRA) – 6/7

XXV Olimpiada szachowa, Lucerna (SUI) 30/10-16/11/1982 (drużynowy, open)

X Olimpiada szachowa kobiet, Lucerna (SUI) 30/10-16/11/1982 (drużynowy, open)

Turniej międzynarodowy, Poczdam (DDR) grudzień 1982 (kołowy)

  • 1. FM T.Pahtz (DDR) – 5/7
  • 2. G.Gauglitz (DDR) – 4½/7
  • 3-5. m.in. FM A.Maciejewski – 4/7

Turniej międzynarodowy, Hyeres (FRA) 1982 (open)

  • 1. WIM E.Polihroniade (ROM) – 9/11
  • 2. WIM M.Garcia Nieves (ESP) – 8/11
  • 3. WIM L.Kristol (ISR) – 7½/11
  • 4-6. WIM S.Makai (HUN), WIM Liu She Lan (CHN), WIM M.Wiese – 7/11

Turniej międzynarodowy, Kikinda (YUG) 1982 (kołowy)

  • 1. FM Foisor (ROM) – 9/13
  • 2. V.Petrović (YUG) – 8/13
  • 3-5. IM Vaisman (ROM), IM Szmetan (ARG), IM J.Bielczyk – 7½/13

Turniej międzynarodowy, Val Thorens (FRA) 1982 (open)

  • 1-2. GM L.Lengyel (HUN), IM M.Todorcević (YUG) – 8/9
  • 3-4. IM K.Pytel, Seret (FRA) – 7½/9

Turniej międzynarodowy, Metz (FRA) 1982 (open)

  • 1. Janssen (NED) – 6½/7
  • 2-3. IM A.Sydor, G.Andersson (SWE) – 6/7

Finał VIII Olimpiady korespondencyjnej, 1977-1982 (drużynowy, kołowy)

Półfinał Mistrzostw Europy w szachach korespondencyjnych (EU/M/GT/123), 1977-1982 (kołowy)

  • 1-3. B.Zając, D.Barwiński, M.Marcinković (YUG) – 11/14

Półfinał Mistrzostw Europy w szachach korespondencyjnych (EU/M/445), 1977-1982 (kołowy)

  • 1. F.Adolph – 4½/6

Tytuły międzynarodowe nadane w 1982

IM Włodzimierz Kruszyński
WIM Agnieszka Brustman
FM Jerzy Kubień, Marek Hawełko, Artur Sygulski
WFM
IA Leon Kłodnicki

Urodzeni w 1982

Zmarli w 1982

FM Michał Fudalej
FM Krzysztof Gratka
FM Krzysztof Jasik
GM Radosław Jedynak
WFM Magdalena Łysiak
WIM Agnieszka Matras
IM Dominik Orzech
FM Michał Tworuszka
FM Adrian Wiśniewski
WFM Joanna Zimny

 

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close