Kalendarium szachowe 1983

Wyniki turniejów

1982 | 1983 | 1984

W Polsce Za granicą

I Memoriał Dzieci Głogowskich, Głogów grudzień 1982-styczeń 1983 (kołowy)

  • 1. A.Constantin (ROM) – 10/13
  • 2. A.Stempin – 8½/13
  • 3. I.Balinow (BUL) – 7½/13

Otwarte Mistrzostwa Lublina, Lublin styczeń 1983 (open)

Puchar Wyzwolenia Katowic, Katowice styczeń 1983 (kołowy)

Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych mężczyzn, Warszawa 22-24/01/1983 (szachy błyskawiczne, eliminacje, finał–kołowy)

Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych kobiet, Warszawa 22-24/01/1983 (szachy błyskawiczne, eliminacje, finał–kołowy)

Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych mężczyzn, Warszawa 22-24/01/1983 (szachy błyskawiczne, drużynowy, eliminacje, finał–kołowy)

Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych kobiet, Warszawa 22-24/01/1983 (szachy błyskawiczne, drużynowy, kołowy)

XXXV Mistrzostwa Polski kobiet, Tarnów 13-26/02/1983 (kołowy)

XL Mistrzostwa Polski mężczyzn, Piotrków Tryb. 12-27/02/1983 (kołowy)

Międzynarodowy Festiwal Szachowy, Białystok 12-25/03/1983 (kołowy)

Turniej ogólnopolski, Świeradów-Zdrój 20-24/04/1983 (open, P-60)

IV Memoriał Kazimierza Makarczyka, Łódź 14-25/04/1983 (kołowy)

IX Puchar Ministra Komunikacji, Warszawa maj 1983 (open)

III Memoriał Dawida Przepiórki, Warszawa 03-18/05/1983 (kołowy)

  • 1. GM J.Dorfman (URS) – 10/14
  • 2. GM L.Spasow (BUL) – 8½/14
  • 3-5. IM J.Adamski, IM S.Kindermann, GM W.Uhlmann – 8/14

XIV Festiwal Szachowy, Mielno 02-13/06/1983 (open)

II Turniej „Lwy Gdańskie”, Sopot 05-17/06/1983 (kołowy)

XIX Międzynarodowy Turniej kobiet, Piotrków Tryb. 18/06-03/07/1983 (kołowy)

Turniej ogólnopolski „Roztocze 83”, Biłgoraj lipiec 1983 (open)

Turniej ogólnopolski „Rybnik 83”, Rybnik lipiec 1983 (open)

Mecz kobiet Polska-Rumunia, Warszawa 01-07/06/1983 (drużynowy)

II Akademickie Mistrzostwa Polski, Wrocław lipiec 1983 (open)

VI Memoriał mjr Henryka Sucharskiego, Prabuty 02-10/07/1983 (open)

XXI Memoriał Akiby Rubinsteina, Polanica-Zdrój 03-20/07/1983 (kołowy)

  • 1. IM W. Dydyszko (URS) – 10/14
  • 2-3. GM J.Lechtynsky (CSR), GM I.Farago (HUN) – 9½/14
  • 4. GM R.Hernandez (CUB) – 8/14

XIX Festiwal im. PKWN, turniej mężczyzn, Nałęczów 09-23/07/1983 (kołowy)

XIX Festiwal im. PKWN, turniej kobiet, Nałęczów 09-23/07/1983 (kołowy)

Mistrzostwa Polski juniorów starszych, Katowice 18-28/07/1983 (open)

Mistrzostwa Polski juniorek starszych, Katowice 18-28/07/1983 (open)

Mistrzostwa Polski juniorów młodszych, Katowice 18-28/07/1983 (open)

Mistrzostwa Polski juniorek młodszych, Katowice 18-28/07/1983 (open)

II Turniej Kadry Nadziei Olimpijskich (A), Warszawa sierpień 1983 (kołowy)

II Turniej Kadry Nadziei Olimpijskich (B), Warszawa sierpień 1983 (kołowy)

Turniej ogólnopolski, Olkusz 13-21/08/1983 (open)

I liga juniorów, Słupsk 19-29/08/1983 (drużynowy, kołowy)

II liga juniorów grupa A, Kraków 19-29/08/1983 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Hetman Wrocław – 45½
  • 2. Piast Słupsk – 42½
  • 3. Chemik Police – 40
  • 4. KKSz Hutnik Kraków – 38

II liga juniorów grupa B, Augustów 19-29/08/1983 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Gedania Gdańsk – 41½
  • 2. Polonia Warszawa – 40½
  • 3. Legrol Legnica – 36
  • 4. Spartakus Jelenia Góra – 35½

VI Festiwal Ziemi Kaliskiej, Kalisz wrzesień 1983 (open)

Turniej ogólnopolski, Wrocław wrzesień 1983 (kołowy)

I Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Poznania, Poznań 02-12/09/1983 (kołowy)

VII Szachowe Dni Bydgoszczy, Bydgoszcz 11-24/09/1983 (kołowy)

  • 1. WFM S.Sawowa (BUL) – 8/11
  • 2. WFM E.Nagrocka – 7½/11
  • 3-4. WGM E.Karakas (HUN), M.Heintze (DDR) – 7/11

XVIII Międzynarodowy Turniej o Puchar Bieszczadów, Lesko 14-27/09/1983 (kołowy)

Turniej międzynarodowy juniorów, Strzybnica 18-28/09/1983

  • 1-2. K.Paćko, N.Bradbury (ENG) – 10½
  • 3. J.Hawskworth (ENG) – 8½
  • 4. J.Skrzypczak – 7½
  • turniej B: 1. S.Brown (ENG) 9½, T.Chachaj 9

Turniej ogólnopolski, Ustrzyki Dolne 14-27/09/1983 (open)

  • 1-2. L.Szałapski, L.Ostrowski – 8½/11
  • 3. M.Csomos (CSR) – 7½/11

Mecz młodzieżowy (U26) Polska-NRD, Bielsko-Biała 29/09-03/10/1983 (drużynowy)

Drużynowe Mistrzostwa Polski, I liga seniorów, Kule 03-13/11/1983 (drużynowy, kołowy)

II Memoriał Stanisława Gawlikowskiego, Warszawa 25-27/11/1983 (szachy szybkie, open)

Półfinał Mistrzostw Polski kobiet, Bydgoszcz 03-14/12/1983 (open)

Półfinał Mistrzostw Polski mężczyzn, Kule 03-16/12/1983 (open)

VII Mistrzostwa Polski dziennikarzy, Wrocław 17-19/12/1983 (open, szachy szybkie)

Turniej ogólnopolski, Rzeszów 1983 (kołowy)

Ogólnopolski turniej niewidomych, Olsztyn 1983 (kołowy)

Turniej ogólnopolski, Lubniewice 1983 (open)

Turniej ogólnopolski, Głogów 1983 (open)

VI ogólnopolski  turniej o Puchar Prezydenta Słupska, Słupsk 1983 (open)

Turniej o Puchar Prezesa „Korony” Kraków, Kraków 1983 (open)

XXV Finał Złotej Wieży, Warszawa 1983 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Piast Słupsk – 29 (R.Sokołowski, R.Mielniczek, A.Klimek, E.Augustyniak)
  • 2. LZS Świdnica – 28½ (J.Robowski, W.Kowalczuk, J.Mzuk, A.Litwińska)
  • 3. Spółdzielca Pilzno – 25 (B.Sygulski, J.Markiewicz, L.Dubas, D.Kłusek)
  • turniej indywidualny: 1. A.Szypulski 6½/7, 2. E.Kengis (URS) 6/7, 3. W.Janocha 5/7

XXIV Finał Mistrzostw Polski w szachach korespondencyjnych, 1981-1983 (kołowy)

VIII Mistrzostwa Europy juniorów U20, Groningen (NED) 20/12/1982-04/01/1983 (open)

  • 1. J.Ehlvest (URS) – 11/13
  • 2. C.Hansen (DEN) – 10½/13
  • 3. M.Condie (SCO) – 9½/13
  • 20. P.Staniszewski – 6/13

„Rilton Cup”, Sztokholm (SWE) grudzień 1982-styczeń 1983 (open)

  • 1. IM A.Akesson (SWE) – 7/9
  • 2. C.Bergstrom (SWE) – 6½/9
  • 3-5. T.Ernst (SWE), IM A.Sznapik, IM K.Kaiszauri (SWE) – 6/9

Turniej międzynarodowy, Bethune (FRA) grudzień 1982-styczeń 1983 (open)

Otwarte Mistrzostwa Wiednia, Wiedeń (AUT) luty 1983 (open)

  • 1-3. GM S.Gligorić (YUG), GM P.Popović (YUG), GM A.Michalczyszyn (URS) – 7½/9
  • 4-7. m.in. J.Bednarski, GM I.Farago (HUN) – 7/9

Turniej międzynarodowy, Clermant-Ferrand (FRA) luty 1983 (open)

  • 1. IM K.Pytel – 6½/7
  • 2-5. m.in. E.Prie (FRA) – 6/7

Turniej międzynarodowy, Hazebrouck (FRA) 12-16/02/1983 (open)

  • 1. FM R.Goldenberg (FRA) – 6/7
  • 2-6. m.in. IM K.Pytel – 5½/7

Turniej międzynarodowy, Trnawa (CSR) 18/03-01/04/1983 (kołowy)

  • 1. GM L.Ftaćnik (CZE) – 10/13
  • 2. IM A.Wajser (URS) – 8/13
  • 3-6. IM A.Groszpeter (HUN), GM L.Vogt (DDR), GM W.Schmidt, IM L.Judasin (URS) – 7½/13

Turniej międzynarodowy, Kecskemet (HUN) kwiecień 198,3 (kołowy)

Turniej międzynarodowy, Budapeszt (HUN) 03-20/05/1983 (kołowy)

Turniej międzynarodowy, Mecheria (ALG) 12-13/05/1983 (open)

XVIII Memoriał Jose Raula Capablanki, Cienfuegos (CUB) 21/05-06/06/1983 (kołowy)

  • 1.GM L.Psachis (URS) – 9½/11
  • 2. IM E.Prandstetter (CSR) – 7/11
  • 5-6. m.in. IM J.Bielczyk – 6/11

Turniej międzynarodowy, Mamaja (ROM) 29/05-09/06/1983 (kołowy)

  • 1. P.Staniszewski – 9/11
  • 2. C.Spulber (ROM) – 8/11
  • 3. IM I.Biriescu (ROM) – 7/11

Turniej międzynarodowy, Bagneux (FRA) 04-17/07/1983 (kołowy)

  • 1-2. GM F.Gheorghiu (ROM), GM I.Farago (HUN) – 7½/11
  • 3-4. GM W.Schmidt, GM V.Jansa (CSR) – 7/11

I Olimpiada Esperantystów, Kalocsy (HUN) 20-29/07/1983 (drużynowy, kołowe)

Mistrzostwa Świata juniorów U20, Belfort (FRA) 12-28/08/1983 (open)

  • 1. Kir.Georgiew (BUL) – 11½/13
  • 2. W.Sałow (URS) – 10½/13
  • 3. A.Saeed (UAE) – 9/13
  • 22-26. P.Staniszewski – 7/13

Mistrzostwa Świata juniorek U20, Meksyk 25/08-12/09/1983 (kołowy)

  • 1-2. F.Chasanowa (URS), WIM G.Arbunić (CHI) – 11/13
  • 3. J.Jagodzińska – 8/13

VI Memoriał W.Goglidze, Tbilisi 22/08-09/09/1983 (kołowy)

  • 1. W.Gawrikow (URS) – 11/15
  • 2-4. L.Oll (URS), IM E.Ubiława (URS), GM R.Henley (USA) – 8½/15
  • 5-9. m.in. IM J.Adamski, GM E.Gufeld (URS), GM J.Nogueiras (CUB) – 8/15

Turniej międzynarodowy, Ułan Bator (MGL) 12-24/09/1983 (kołowy)

  • 1 IM S.Dwojris (URS) – 8½/11
  • 2. IM Ujtumen (MGL) – 7½/11
  • 3. Z.Księski – 7/11

Mecz kobiet Jugosławia-Polska, Srbobran (YUG) 22-26/09/1983 (drużynowy)

Turniej Krajów Północy, Olso (NOR) 17-23/10/1983 (drużynowy, kołowy)

Turniej międzynarodowy kobiet, Pernik (BUL) 12-26/10/1983 (kołowy)

Turniej międzynarodowy kobiet, Smedervska Palanka (YUG) 14-28/10/1983 (kołowy)

  • 1. WGM M.Cziburdanidze (URS) – 8½/11
  • 2. WGM H.Ereńska-Radzewska – 8/11
  • 3. WGM Z.Veroci-Petronic (HUN) – 6½/11

Turniej międzynarodowy, Nowy Sad (YUG) 01-12/10/1983 (open)

Mecz juniorów Jugosławia-Polska, Niksić (YUG) 17-19/12/1983 (drużynowy)

Turniej międzynarodowy, Wiesbaden (FRG) 1983 (open)

  • 1.GM M.Matulović (YUG) – 8/9
  • 2-6. m.in. GM W.Schmidt, E.Schmittdiel (FRG), IM F.Trois (BRA) – 7/9

Turniej międzynarodowy, Nisz (YUG) 1983 (kołowy)

  • 1-2. GM W.Inkiow (BUL), IM B.Abramović (YUG) – 9/13
  • 3. GM W.Schmidt –8½/13

Turniej międzynarodowy, Jassy (ROM) 1983 (kołowy)

  • 1. FM P.Stefanow (ROM) – 7½/11
  • 2. FM A.Sygulski – 7/11
  • 3. FM I.Armas (ROM) – 6½/11

Turniej międzynarodowy, Tapolca (HUN) 1983 (kołowy)

  • 1.IM U.Boensch (DDR) – 9½/13
  • 2. IM V.Bukal (YUG) – 9/13
  • 3. IM S.Kosanski (YUG) – 8/13
  • 4. IM J.Pokojowczyk – 7½/13

Turniej międzynarodowy kobiet, Tapolca (HUN) 1983 (kołowy)

  • 1.WIM G.Szmacińska – 11/15
  • 2. I.Broeder (DDR) – 10½/15
  • 3. F.Petek (YUG) – 10/15

Turniej pretendentów XII Mistrzostw Świata w szachach korespondencyjnych, ?-1983

  • 1. Sande (NOR) – 9/13
  • 2. Danner (AUT) – 8½/13
  • 3-4. J.Krzysztoń, Sokołow (URS) – 8/13

Półfinał XIII Mistrzostw Świata w szachach korespondencyjnych, grupa 8, 1979-1983 (kołowy)

Półfinał XIII Mistrzostw Świata w szachach korespondencyjnych, grupa 3, 1979-1983 (kołowy)

  • 1. A.Szum (URS) – 11/13
  • 2. J.Sorri (FIN) – 10½/13
  • 3. J.Marcinkiewicz – 10/13

Półfinał XIII Mistrzostw Świata w szachach korespondencyjnych, grupa 4, 1979-1983 (kołowy)

  • 1. A.Soltan (DDR) – 10½/13
  • 2-3. R.Fernandez (CUB), N.Grandberg (DEN) – 10/13
  • 4. R.Wolny – 8½/13

Tytuły międzynarodowe nadane w 1983

IM Jerzy Bany, Marian Braczko (szachy korespondencyjne)
WIM Wiesława Zając-Makowiecka (szachy korespondencyjne)
FM Witold Balcerowski, Wojciech Dobrzyński, Ryszard Drozd, Henryk Fronczek, Julian Gralka, Jerzy Konikowski (FRG), Ignacy Nowak, Kazimierz Steczkowski
WFM Irena Kasprzyk, Ewa Nagrocka
IA Mirosław Śpiewak, Wacław Ściślak

Urodzeni w 1983

Zmarli w 1983

WFM Renata Bursa
WIM Marlena Chlost
IM Krzysztof Chojnacki
FM Paweł Dudziński
GM Marcin Dziuba
FM Kamil Grycel
GM Krzysztof Jakubowski
FM Dawid Janaszak
GM Aleksander Miśta
FM Michał Paterek
IM Jerzy Słaby
IM Marcin Szymański

 

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close