Leon Prekker
- ur. 27 sierpnia 1936 w Niżnym Tagile (ZSRR)
- zm. 12 grudnia 2018 w Nowym Jorku
- kandydat na mistrza krajowego (1966)
Szachowa biografia |
Leon Prekker był w latach 60-tych XX wieku czołowym szachistą szczecińskim. Reprezentował kluby „Pionier” oraz „Czarni”. W 1961 r. zwyciężył w rozegranym w Szczecinie turnieju o indywidualne mistrzostwo okręgu szczecińskiego, wyprzedzając Tadeusza Gniota oraz Wiesława Czerniakowa. Na początku 1962 r. Komisja Klasyfikacji i Ewidencji PZSzach nadała mu I kategorię szachową. W tym samym roku zajął II miejsce w mistrzostwach Szczecina (zwyciężył Ryszard Kugler), wystąpił w towarzyskim meczu reprezentacji Szczecina i Neubrandenburga (NRD) – wygranym przez szczecińskich szachistów 10½ : 7½ (na II szachownicy uległ ½–1½ Diesnerowi) oraz po raz pierwszy zagrał w półfinale Mistrzostw Polski, zajmując w Legnicy VI miejsce z wynikiem 5½/11. W turnieju tym pokonał dwóch byłych mistrzów Polski (Stefana Witkowskiego oraz Kazimierza Makarczyka) i wypełnił normę kandydata na mistrza. W 1963 r. zdobył w Szczecinie tytuł mistrza okręgu (pokonując w dogrywce 1½–½ Gabriela Bieńkowskiego), dzięki czemu wystąpił w półfinale Mistrzostw Polski (Koszalin, 5/11, dz. VII-IX miejsce). Przez większą część tego turnieju znajdował się w ścisłej czołówce, o czym wspomniał w swojej relacji Stanisław Gawlikowski („Szachy” 3/1964, str. 49): „Sytuacja skomplikowała się trochę dopiero na finiszu. Jeden z najpoważniejszych pretendentów do trzeciego miejsca Prekker przegrał niespodziewanie dwie (wygrane!…) partie z Koszarskim i Święcickim.” A dalej: „Prekker natomiast [miał] doprawdy sporo pecha, no i z niedoczasów musi się szybko wyleczyć.”
W 1965 r. zwyciężył w grupie „A” turnieju XX-lecia Wyzwolenia Szczecina, po raz trzeci zdobył tytuł mistrza okręgu szczecińskiego (po zwycięstwie 3½–2½ w dogrywce z Chmielewskim) oraz również po raz trzeci wystąpił w półfinale Mistrzostw Polski (Gdynia, 4½/11, IX miejsce). O występie tym Jan Adamski w sprawozdaniu napisał: „Z pozostałych graczy wyróżnił się utalentowany Prekker, który pod koniec turnieju wyraźnie się rozegrał i w kilku partiach pokazał interesującą grę.”, publikując również zapis partii z Wiesławem Judyckim („Szachy” 2/1966, str. 37):
W 1966 r. otrzymał tytuł kandydata na mistrza, zdobył tytuł mistrza Szczecina oraz po raz czwarty zagrał w półfinale Mistrzostw Polski (Poznań, 3½/11, X miejsce). Wystąpił również w przegranym 3 : 7 meczu Szczecina z Poznaniem, remisując na I szachownicy z czołowym już wówczas polskim szachistą – mistrzem Włodzimierzem Schmidtem, który udostępnił zapis partii:
W 1967 r. zajął II m. (za Wiesławem Czerniakowem) w XXII mistrzostwach okręgu szczecińskiego. W 1968 r. w lipcu wystąpił na I szachownicy Szczecina w kolejnym towarzyskim meczu z Poznaniem, remisując z mistrzem Ryszardem Bernardem (mecz zakończył się wynikiem 5½ : 2½ dla Poznania), natomiast w grudniu uczestniczył – po raz piąty i ostatni w karierze – w półfinale Mistrzostw Polski (Stargard Szczeciński, 6½/13, dz. VIII-IX miejsce). Poniżej zapis partii z meczu w Szczecinie, który udostępnił mistrz FIDE Ryszard Bernard:
Na pierwszej liście rankingowej PZSzach, która ukazała się 1 kwietnia 1969 r., notowany był z rankingiem 2105 (73. miejsce w kraju), natomiast rok później posiadał ranking 2045. Prawdopodobnie w 1970 r. wyemigrował z kraju i został skreślony z ewidencji Polskiego Związku Szachowego, ponieważ nie był obecny na liście rankingowej opublikowanej 1 kwietnia 1971 r. (zarówno wśród zawodników aktywnych, jak i nieczynnych), jak również na listach kolejnych.
Dodatkowe partie szachowe |
Bazy szachowe nie zawierają partii Leona Prekkera. Poniższe partie opublikowane są dzięki uprzejmości szachistów, którzy przesłali zapisy.
Zapis udostępnił arcymistrz Włodzimierz Schmidt
Zapis udostępnił mistrz FIDE Tadeusz Żółtek