Leon Prekker

 

Leon Prekker

  • ur. 27 sierpnia 1936 w Niżnym Tagile (ZSRR)
  • zm. 12 grudnia 2018 w Nowym Jorku
  • kandydat na mistrza krajowego (1966)
 Szachowa biografia

Leon Prekker był w latach 60-tych XX wieku czołowym szachistą szczecińskim. Reprezentował kluby „Pionier” oraz „Czarni”. W 1961 r. zwyciężył w rozegranym w Szczecinie turnieju o indywidualne mistrzostwo okręgu szczecińskiego, wyprzedzając Tadeusza Gniota oraz Wiesława Czerniakowa. Na początku 1962 r. Komisja Klasyfikacji i Ewidencji PZSzach nadała mu I kategorię szachową. W tym samym roku zajął II miejsce w mistrzostwach Szczecina (zwyciężył Ryszard Kugler), wystąpił w towarzyskim meczu reprezentacji Szczecina i Neubrandenburga (NRD) – wygranym przez szczecińskich szachistów 10½ : 7½ (na II szachownicy uległ ½–1½ Diesnerowi) oraz po raz pierwszy zagrał w półfinale Mistrzostw Polski, zajmując w Legnicy VI miejsce z wynikiem 5½/11. W turnieju tym pokonał dwóch byłych mistrzów Polski (Stefana Witkowskiego oraz Kazimierza Makarczyka) i wypełnił normę kandydata na mistrza. W 1963 r. zdobył w Szczecinie tytuł mistrza okręgu (pokonując w dogrywce 1½–½ Gabriela Bieńkowskiego), dzięki czemu wystąpił w półfinale Mistrzostw Polski (Koszalin, 5/11, dz. VII-IX miejsce). Przez większą część tego turnieju znajdował się w ścisłej czołówce, o czym wspomniał w swojej relacji Stanisław Gawlikowski („Szachy” 3/1964, str. 49): „Sytuacja skomplikowała się trochę dopiero na finiszu. Jeden z najpoważniejszych pretendentów do trzeciego miejsca Prekker przegrał niespodziewanie dwie (wygrane!…) partie z Koszarskim i Święcickim.” A dalej: „Prekker natomiast [miał] doprawdy sporo pecha, no i z niedoczasów musi się szybko wyleczyć.

W 1965 r. zwyciężył w grupie „A” turnieju XX-lecia Wyzwolenia Szczecina, po raz trzeci zdobył tytuł mistrza okręgu szczecińskiego (po zwycięstwie 3½–2½ w dogrywce z Chmielewskim) oraz również po raz trzeci wystąpił w półfinale Mistrzostw Polski (Gdynia, 4½/11, IX miejsce). O występie tym Jan Adamski w sprawozdaniu napisał: „Z pozostałych graczy wyróżnił się utalentowany Prekker, który pod koniec turnieju wyraźnie się rozegrał i w kilku partiach pokazał interesującą grę.”, publikując również zapis partii z Wiesławem Judyckim („Szachy” 2/1966, str. 37):

W 1966 r. otrzymał tytuł kandydata na mistrza, zdobył tytuł mistrza Szczecina oraz po raz czwarty zagrał w półfinale Mistrzostw Polski (Poznań, 3½/11, X miejsce). Wystąpił również w przegranym 3 : 7 meczu Szczecina z Poznaniem, remisując na I szachownicy z czołowym już wówczas polskim szachistą – mistrzem Włodzimierzem Schmidtem, który udostępnił zapis partii:

W 1967 r. zajął II m. (za Wiesławem Czerniakowem) w XXII mistrzostwach okręgu szczecińskiego. W 1968 r. w lipcu wystąpił na I szachownicy Szczecina w kolejnym towarzyskim meczu z Poznaniem, remisując z mistrzem Ryszardem Bernardem (mecz zakończył się wynikiem 5½ : 2½ dla Poznania), natomiast w grudniu uczestniczył – po raz piąty i ostatni w karierze – w półfinale Mistrzostw Polski (Stargard Szczeciński, 6½/13, dz. VIII-IX miejsce). Poniżej zapis partii z meczu w Szczecinie, który udostępnił mistrz FIDE Ryszard Bernard:

Na pierwszej liście rankingowej PZSzach, która ukazała się 1 kwietnia 1969 r., notowany był z rankingiem 2105 (73. miejsce w kraju), natomiast rok później posiadał ranking 2045. Prawdopodobnie w 1970 r. wyemigrował z kraju i został skreślony z ewidencji Polskiego Związku Szachowego, ponieważ nie był obecny na liście rankingowej opublikowanej 1 kwietnia 1971 r. (zarówno wśród zawodników aktywnych, jak i nieczynnych), jak również na listach kolejnych.

 Dodatkowe partie szachowe

Bazy szachowe nie zawierają partii Leona Prekkera. Poniższe partie opublikowane są dzięki uprzejmości szachistów, którzy przesłali zapisy.

Zapis udostępnił arcymistrz Włodzimierz Schmidt


Zapis udostępnił mistrz FIDE Tadeusz Żółtek