Kalendarium szachowe 1985

Wyniki turniejów

1984 | 1985 | 1986

W Polsce Za granicą

III Memoriał Dzieci Głogowskich, Głogów 29/12/1984-08/01/1985 (kołowy)

Mistrzostwa Polski w rozwiązywaniu zadań szachowych, Częstochowa 12-13/01/1985

II Puchar Wyzwolenia Warszawy, Warszawa 08-18/01/1985 (kołowy)

III Puchar Wyzwolenia Katowic, Katowice 10-24/10/1985 (kołowy)

  • 1. IM J.Zarković (YUG) – 8½/13
  • 2-3. FM Z.Zelić (YUG), IM A.Lanc (CSR) – 8/13
  • 4. M.Twardoń – 7/13

XX Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych mężczyzn, Kalisz 26-28/01/1985 (szachy błyskawiczne, eliminacje, finał–kołowy)

XX Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych kobiet, Kalisz 26-28/01/1985 (szachy błyskawiczne, eliminacje, finał–kołowy)

XX Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych mężczyzn, Kalisz 26-28/01/1985 (szachy błyskawiczne, eliminacje, finał–kołowy)

  • 1. Górnik 09 Mysłowice – 51
  • 2. Start Lublin – 47½
  • 3. Hutnik Warszawa – 45½

XX Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych kobiet, Kalisz 26-28/01/1985 (szachy błyskawiczne, eliminacje, finał–dwukołowy)

  • 1. Legion Warszawa – 35½
  • 2. Piast Słupsk – 32
  • 3. Anilana Łódź – 31

Turniej kadry nadziei olimpijskich, Gdynia luty 1985 (kołowy)

Turnieje kadry juniorów, Rybnik 29/01-08/02/1985 (kołowe)

Mistrzostwa Polski mężczyzn, Gdynia 07-23/02/1985 (kołowy)

Mistrzostwa Polski kobiet, Sandomierz 10-24/02/1985 (kołowy)

IV Memoriał Antoniego Starczewskiego, Mszana Dolna 01-08/03/1985

  • 1. R.Suder – 6½/8
  • 2. Góźdz – 5½/8

Turniej międzynarodowy, Białystok 13-26/03/1985 (kołowy)

  • 1-2. E.Rozentalis (URS), IM R.Nicevski (YUG) – 8/11
  • 2-4. IM Butnorius (URS), Peszina (URS) – 7½/11
  • 5. IM W.Kruszyński – 7/11

Turniej Kadry Nadziei Olimpijskich kobiet, Gorzów Wlkp. marzec-kwiecień 1985 (kołowy)

XXVII Finał Złotej Wieży, Stara Wieś 12-20/04/1985 (drużynowy, kołowy)

VI Memoriał Kazimierza Makarczyka, Łódź 13-26/04/1985 (kołowy)

XV Turniej o Puchar Wrocławia, Wrocław 19/04-11/05/1985 (kołowy)

Turniej ogólnopolski, Jastrzębia Góra maj 1985 (open)

Mistrzostwa Polski juniorów młodszych U17, Sobótka 06-18/05/1985 (open)

Mistrzostwa Polski juniorek młodszych U17, Sobótka 06-18/05/1985 (open)

Puchar Ministra Komunikacji „Polonia ’85”, Warszawa 15-25/05/1985 (open)

Dogrywka o tytuł Mistrza Polski mężczyzn, Warszawa 19-25/05/1985 (dwukołowy)

Turniej międzynarodowy kobiet, Iwonicz-Zdrój 17-28/05/1985 (kołowy)

Turniej międzynarodowy, Piekary Śląskie czerwiec 1985 (open)

  • 1. Cesal (CSR) – 9/11
  • 2. Dudek – 8½/11
  • 3. K.Kazek – 8/11
  • kobiety (kołowy): 1. M.Szulnis 8½/11, 2. Niklesova (CSR) 8/11, 3. I.Hebisch – 7½/11

Puchar Warty, Gorzów Wlkp. czerwiec 1985 (kołowy)

Młodzieżowy turniej międzynarodowy, Jelenia Góra 17-28/06/1985 (kołowy)

Międzynarodowy turniej juniorów, Słupsk 19-29/06/1985 (kołowy)

IV Memoriał Jerzego Dreszera, Gdynia 18-30/06/1985 (kołowy)

IX Mistrzostwa Polski Dziennikarzy, Wrocław 28-30/06/1985 (szachy szybkie, open)

XVI Ogólnopolski Turniej Szachowy o Puchar Bałtyku, Mielno czerwiec 1985 (open)

Międzynarodowy turniej kobiet, Piotrków Trybunalski 19/06-01/07/1985 (kołowy)

  • 1. I.Czeluszkina (URS) – 9½/11
  • 2. K.Arachamija (URS) – 9/11
  • 3. E.Kaczmarek – 6½/11
  • 4. L.Leszner – 6/11

Turniej międzynarodowy juniorek, Straszęcin 23/06-03/07/1985 (kołowy)

  • 1. J.Diemina (URS) – 8½/11
  • 2-3. W.Pejczewa (BUL), B.Ziętek – 7/11
  • 4-5. J.Strzałka, Stankova (CSR) – 6½/11

I liga juniorów, Poznań lipiec 1985 (drużynowy, kołowy)

IV Akademickie Mistrzostwa Polski kobiet, Wrocław 01-13/07/1985 (open)

IV Akademickie Mistrzostwa Polski mężczyzn, Wrocław 01-13/07/1985 (open)

XXI Międzynarodowy Festiwal Szachowy PKWN, Nałęczów 15-28/07/1985 (kołowe)

  • kobiety:
  • 1. M.Petek (YUG) – 10/13
  • 2. WGM J.Fatalibekowa (URS) – 9/13
  • 3-4. WIM W.Szikowa (BUL), WGM M.Lazarević (YUG) – 8½/13
  • mężczyźni:
  • 1. S.Smagin (URS) – 11/15
  • 2-3. IM C.Ionescu (ROM), IM P.Lukacs (HUN) – 9½/15
  • 4. FM J.Przewoźnik – 9/15

II liga juniorów, grupa A, Olecko 16-27/07/1985 (drużynowy kołowy)

  • 1. Hetman Wrocław – 41½
  • 2. Czarni Rzeszów – 41
  • 3. Legrol Legnica – 40

II liga juniorów, grupa B, Leszczyny 17-27/07/1985 (drużynowy kołowy)

  • 1. AZS Politechnika Wrocław – 41
  • 2. Stilon Gorzów Wielkopolski – 37½
  • 3. BBTS Włókniarz Bielsko-Biała – 36½

IV Turniej Kadry Nadziej Olimpijskich, Szczecin 20-30/07/1985 (kołowy)

Memoriał Akiby Rubinsteina, Polanica-Zdrój 04-21/08/1985 (kołowy)

  • 1. IM K.Lerner (URS) – 10½/15
  • 2-3. GM K.Mokry (CSR), IM C.Garcia Palermo (ARG) – 9/15
  • 4. IM A.Groszpeter (HUN) – 8½/15
  • 5-6. IM I.Stohl (CSR), IM A.Sznapik – 8/15

Mistrzostwa Polski juniorów starszych U20, Wrocław 18-28/08/1985 (open)

Mistrzostwa Polski juniorek starszych U20, Wrocław 18-28/08/1985 (open)

Turniej kadry olimpijskiej „A”, Warszawa 19-29/08/1985 (kołowy)

VIII Ogólnopolski Festiwal Szachowy o Puchar Prezydenta Słupska, Słupsk sierpień 1985 (open)

Turniej kadry olimpijskiej „A-B”, Warszawa 19-29/08/1985 (kołowy)

III Międzynarodowy Turniej o Puchar Poznania, Poznań 06-17/09/1985 (kołowy)

Turniej międzynarodowy juniorów U20, Tarnowskie Góry 17-27/09/1985 (kołowy)

Mistrzostwa Polski niewidomych, Białobrzegi/Wilga 14-28/09/1985 (kołowy)

VIII Szachowe Dni Bydgoszczy, Bydgoszcz 22/09-04/10/1985 (kołowy)

  • 1. WIM S.Matwiejewa (URS) – 8/10
  • 2. P.Polakova (CSR) – 7½/10
  • 3. WGM E.Klimova (CSR) – 7/10
  • 4-5. WIM G.Szmacińska, WFM E.Sosnowska – 6/10

Turniej międzynarodowy, Międzybrodzie Bielskie/Mysłowice 28/09-11/10/1985 (kołowy)

  • 1. FM K.Pinkas – 9/13
  • 2-3. IM A.Pekarek (CSR), FM de Boer (NLD) – 8/13
  • 4. H.Sobura – 7½/13

Turniej międzynarodowy, Rzeszów 01-12/10/1985 (kołowy)

Drużynowe Mistrzostwa Polski, II liga, grupa A, Giżycko 16-27/10/1985 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Kolejarz Katowice – 55½, z ligi juniorów 11½
  • 2. Czarni Rzeszów – 52, z ligi juniorów 12½
  • 3. Legrol Legnica – 49, z ligi juniorów 12

Drużynowe Mistrzostwa Polski, II liga, grupa B, Jadwisin 16-27/10/1985 (drużynowy, kołowy)

  • 1. BBTS Bielsko-Biała – 52½, z ligi juniorów 11
  • 2. Hutnik Warszawa – 50, z ligi juniorów 8½
  • 3. Gedania Gdańsk – 48, z ligi juniorów 11

Drużynowe Mistrzostwa Polski, I liga, Międzybrodzie 20-30/10/1985 (drużynowy, kołowy)

Turniej międzynarodowy, Katowice 04-15/11/1985 (kołowy)

Turniej międzynarodowy, Katowice 04-15/11/1985 (open)

Indywidualne mistrzostwa LZS, Bielsko-Biała 09-16/11/1985 (open)

  • kobiety: 1-2. Gasiunas (URS), WFM E.Sosnowska – 6½/7
  • mężczyźni: 1. Kiszniow (URS) 6/7, 2. D.Barwiński 5½/7

Półfinał Mistrzostw Polski kobiet, grupa A, Gdynia 16-27/11/1985 (open)

Półfinał Mistrzostw Polski kobiet, grupa B, Gdynia 16-27/11/1985 (open)

Półfinał Mistrzostw Polski mężczyzn, grupa A, Bydgoszcz 17-30/11/1985 (open)

Półfinał Mistrzostw Polski mężczyzn, grupa B, Bydgoszcz 17-30/11/1985 (open)

XX Turniej międzynarodowy „Puchar Bieszczadów”, Lesko 04-17/12/1985 (kołowy)

Turniej ogólnopolski, Świeradów-Zdrój 1985 (open)

VII Międzynarodowy Memoriał L.Zamenhofa, Białystok 1985 (kołowy)

  • 1. IM J.Pokojowczyk – 7½/11
  • 2. IM Z.Księski – 7/11
  • 3-4. Andonovski (YUG), FM Redzepagić (YUG) – 6/11
  • open: 1. A.Ocytko 9/11, 2. V.Bogdanovski (YUG) 8½/11

Turniej otwarty, Chorzów 1985 (open)

Mistrzostwa Warszawy, Warszawa 1985 (open)

Turniej międzynarodowy, Rybnik 1985 (open)

Mistrzostwa Łodzi, Łódź 1985 (mecz)

XXVI Mistrzostwa Polski w szachach korespondencyjnych, 01/12/1983-30/09/1985 (kołowy)

VI Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach korespondencyjnych, 1983–1985 (drużynowy, kołowy)

Mecz kobiet Polska-Rumunia, Zakopane 1985 (drużynowy)

Mistrzostwa Europy juniorów U20, Groningen (NED) 20/12/1984-03/01/1985 (open)

  • 1-2. F.Hellers (SWE), A.Romero Holmes (ESP) – 9½/13
  • 3-4. L.Oll (URS, de Wit (NLD) – 8½/13
  • 15-19. m.in. L.Węglarz – 6½/13

XIV Rilton Cup, Sztokholm (SWE) 27/12/1984-04/01/1985 (open)

  • 1-3. C.Carleson (SWE), T.Welin (SWE), L-A.Schneider (SWE) – 6½/9
  • 4-7. m.in. IM A.Adamski – 6/9

Turniej międzynarodowy kobiet, Jajce (YUG) 05-22/01/1985 (kołowy)

  • 1-2. WGM N.Ioseliani (URS), WGM I.Lewitina (URS) – 10/13
  • 3-5. WIM A.Brustman, WGM T.Lemaczko (SUI), WGM Z.Verőci-Petronić (HUN) – 7½/13

Turniej strefowy mężczyzn, Praga (CSR) 01-24/02/1985 (kołowy)

  • 1-3. GM J.Pinter (HUN), GM M.Suba (ROM), GM V.Jansa (CSR) – 10/17
  • 4-6. GM J.Ermenkow (BUL), IM E.Prandstetter (CSR), GM W.Schmidt – 9½/17 (dogrywka o 2 miejsca: J.Ermenkow 3½/6, E.Prandstetter 3/6, W.Schmidt 2½/6)
  • 12. IM A.Sznapik –8½/17
  • 15. IM P.Stempin – 7½/17

Turniej międzynarodowy, Capelle la Grande (FRA) 25/02-01/03/1985 (open)

  • 1. W.Hanasz – 6½/7
  • 2-4. FM Franzen (CSR), Privara (CSR), Malac (CSR) – 5½/7
  • 5-?. m.in. WIM A.Brustman –5/7

Turniej międzynarodowy, Clermont-Ferrand (FRA) 28/02-03/03/1985 (open)

  • 1-4. IM K.Pytel, IM Vaisman (ROM), M.Sharif (IRI), K.Arkell (ENG) – 6/7

VII Memoriał Richarda Retiego, Trnawa (CSR) 15-29/03/1985 (kołowy)

  • 1. Pedersen (DEN) – 8/13
  • 2-4. GM W.Schmidt, IM Kallai (HUN), GM L.Mokry (CSR) – 7½/13

III Memoriał Ernesta Noveho, Trnawa (CSR) 15-29/03/1985 (kołowy)

  • 1. IM T.Pahtz (DDR) – 9½/13
  • 2-3. IM J.Bany, R.Tibensky (CSR) – 9/13

Turniej międzynarodowy, Bünde (DDR? FRG?), 29/03-07/04/1985 (kołowy)

Turniej strefowy kobiet, Wielkie Tyrnowo (BUL) 28/03-25/04/1985 (kołowy)

  • 1-2. WGM Z.Veroci-Petronic (HUN), WIM A.Brustman – 12½/18
  • 3-4. WIM D.Nutu (ROM), WGM M.Ivanka (HUN) – 11½/18
  • 5-6. WIM M.Wiese, WIM R.Bojadżijewa (BUL) – 11/18 (dogrywka: M.Wiese-R.Bojadżijewa 2½ : ½)
  • 8. WGM H.Ereńska-Radzewska – 10/18
  • 14. J.Jagodzińska – 7/18

Turniej międzynarodowy, Kecskemet (HUN) 23/04-01/05/1985 (open)

  • 1. IM King (ENG) – 8½/11
  • 2-3. IM Hausner (CSR), IM Berg (DEN) – 8/11
  • 4. IM J.Bany – 7½/11

VII Olimpiada Szachowa Niewidomych, Alicante (ESP) 05-19/05/1985 (drużynowy, eliminacje, finał kołowy)

Turniej międzynarodowy, Bugojno (YUG) 15-20/06/1985 (kołowy)

  • 1. IM A.Lanc (CSR) – 10/14
  • 2-4. IM Dumpor (YUG), FM Z.Kożul (YUG), IM J.Adamski – 9½/14

Międzynarodowe Mistrzostwa Francji juniorów młodszych, Bagneux (FRA) czerwiec/lipiec 1985 (open)

  • 1. P.Horn (FRA) – 6½/7
  • 2-4. J-R.Koch (FRA), J.Gdański, J.van der Griendt (NED) – 6/7

Turniej międzynarodowy, Karwina (CSR) czerwiec/lipiec 1985 (kołowy)

  • 1-2. IM M.Hawełko, IM J.Bany – 7½/11
  • 3-4. IM A.Schneider (HUN), Czernikow (URS) – 7/11

Turniej międzystrefowy kobiet, Żeleznowodsk (URS) 20/06-11/07/1985 (kołowy)

  • 1. WGM M.Lityńska – 11/15
  • 2. Wu Ming (CHN) – 10½/15
  • 3-4. WIM A.Brustman, WIM L.Zajcewa (URS) – 10/15 (dogrywka: Brutsman-Zajcewa 3-3 i awans Polki do turnieju pretendentek)

Turniej międzynarodowy kobiet, Halle (DDR) 30/06-13/07/1985 (kołowy)

Turniej międzynarodowy, Liege (BEL) 03-11/08/1985 (open)

  • 1-2. IM Wirthensohn (SUI), C.Werner (FRG) – 7½/9
  • 3-6. m.in. GM A. Kuligowski, WGM T.Lemaczko (SUI) – 7/9

Międzynarodowy turniej  juniorek, Baile Herculane (ROM) sierpień 1985 (kołowy)

Międzynarodowy turniej  juniorów, Gałacz (ROM) sierpień 1985 (kołowy)

Turniej międzynarodowy, Ułan Bator (MGL) 10-20/09/1985 (kołowy)

Turniej międzynarodowy kobiet, Dortmund (FRG) 12-21/09/1985 (open)

Mistrzostwa Świata juniorów U20, Sharjah (ZEA) 10-28/09/1985 (open)

  • 1. M.Dlugy (USA) – 10/13
  • 2-3. P.Blatny (CSR), J.Klinger (AUT) – 9/13
  • 10. R.Kuczyński (POL) – 8/13

Turniej międzynarodowy kobiet „Acropolis”, Ateny (GRE) 16-28/09/1985 (open)

  • 1. WIM Nutu  (ROM) – 9/11
  • 2-3. WIM Maksimović (YUG), WGM Polihroniade (ROM) – 8/11
  • 4. J.Jagodzińska – 7/11

Turniej międzynarodowy, Skopje (YUG) 01-11/10/1985 (open)

  • 1. Bogdanovski (YUG) – 9/11
  • 2. Trajkovski (YUG) – 8/11
  • 3-11. m.in. T.Rakowiecki – 7½/11

Turniej Krajów Północy, Pohja (FIN) 05-12/10/1985 (drużynowy, kołowy)

Turniej międzynarodowy niewidomych, Warna (BUL) 07-14/10/1985 (open)

Turniej międzynarodowy, Stara Pazova (YUG) 06-20/10/1985 (kołowy)

  • 1. IM R.Skrobek – 8½/12
  • 2. IM Popow (BUL) – 8/12

Turniej międzynarodowy, Prisztina (YUG) 06-15/11/1985 (kołowy)

  • 1-3. R.Grossmann, IM M.Cetković (YUG), IM B.Sadiku (YUG) – 7/11

Turniej międzynarodowy kobiet, Smederevka Palanka (YUG) 16/11-01/12/1985 (kołowy)

  • 1. WGM P.Cramling (SWE) – 9/12
  • 2. WGM H.Ereńska-Radzewska – 7½/12
  • 3. WIM S.Maksimović (YUG) – 7/12

Mistrzostwa Świata juniorek U20, Dobrna (YUG) 10-23/12/1985 (open)

  • 1. K.Arachamija (URS) – 12½/13
  • 2. WFM A.Marić (YUG) – 8½/13
  • 3-5. WIM I.Madl (HUN), C.Badulescu (ROM), WIM S.Walker (ENG) – 8/13
  • 6-13. m.in. J.Jagodzińska, A.Lissowska – 7½/13

Indywidualne Mistrzostwa Świata juniorów niewidomych, Solna (SWE) 20-26/12/1985 (open)

  • 1. Magnusson (SWE) – 9/9
  • 2. P.Dukaczewski – 8/9
  • 3. Milivojević (SWE) – 5/9

Turniej międzynarodowy, Poczdam grudzień 1985 (open)

  • 1. S.Kaliniczew (URS) – 6/7
  • 2. R.Dautow (URS) – 5/7
  • 3. A.Maciejewski – 4½/7

Turniej międzynarodowy, Rostock (DDR) 1985 (kołowy)

  • 1. GM. W.Czechow (URS) – 7/9
  • 2-5. FM M.Vokac (CSR), IM J.Bielczyk, P.Enders (DDR), M.Womacka (DDR) – 5½/9

Turniej międzynarodowy, Bruksela (BEL) 1985 (kołowy)

  • 1. IM J.Hodgson (ENG) – 10½/13
  • 2. IM L.Gutman (ISR) – 10/13
  • 3-4. GM A.Kuligowski, Jadoul (BEL) – 8½/13

Turniej międzynarodowy kobiet „Bohemians”, Praga (CSR) 1985 (kołowy)

Turniej międzynarodowy, Szolnok (HUN) 1985 (kołowy)

  • 1-2. IM Hausner (CSR), Mozes (ROM) – 8½/11
  • 3. Marasescu (ROM) – 7½/11
  • 4-5. IM H.Dobosz, Andonow (BUL) – 7/11

Turniej międzynarodowy, Bled (YUG) 1985 (kołowy)

  • 1-3. Rajković (YUG), Rajcević (YUG), IM J.Bielczyk – 7/9

Turniej międzynarodowy, Tapolca (HUN) 1985 (kołowy)

  • 1-2. MF Sinkovics (HUN), Mozes (ROM) – 9/13
  • 3. Kosanski (YUG) – 8/13
  • 4. S.Dejkało – 7½/13

Turniej międzynarodowy, Zalakaros (HUN) 1985 (open)

Turniej międzynarodowy, Gandawa (BEL) 1985 (open)


Tytuły międzynarodowe nadane w 1985

GM Stefan Brzózka (szachy korespondencyjne)
WGM Agnieszka Brustman
IM Zbigniew Księski, Jan Przewoźnik, Piotr Staniszewski
IA Mirosław Gnieciak

Urodzeni w 1985

Zmarli w 1985

FM Filip Bargłowski FM Józef Gromek
GM Mateusz Bartel
IM Jakub Czakon
GM Grzegorz Gajewski
GM Bartłomiej Heberla
WFM Edyta Kupczyk
WFM Milena Magnucka
FM Michał Mirosław
FM Wojciech Przybylski
IM Michał Skalski
WGM Katarzyna Toma

 

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close