28. Indywidualne Mistrzostwa Polski Mężczyzn w Szachach |
|
Poznań, 15 lutego – 4 marca 1971 |
1970 | 1971 | 1972 |
zobacz też: finał kobiet | półfinały Mistrzostw Polski (1970) |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | ||||||
1 | mm | Włodzimierz Schmidt | 2450 | ● | ½ | ½ | ½ | 1 | ½ | 1 | ½ | ½ | ½ | 1 | 1 | ½ | 1 | ½ | ½ | ½ | 1 | 11½ | |
2 | mm | Jerzy Kostro | 2380 | ½ | ● | ½ | 0 | ½ | ½ | ½ | ½ | ½ | 1 | ½ | ½ | ½ | ½ | 1 | 1 | 1 | 1 | 10½ | |
3 | m | Andrzej Filipowicz | 2410 | ½ | ½ | ● | 1 | ½ | ½ | ½ | ½ | 1 | 0 | 1 | 1 | ½ | ½ | 0 | 1 | ½ | ½ | 10 | 84,25 |
4 | mm | Jacek Bednarski | 2400 | ½ | 1 | 0 | ● | 1 | ½ | ½ | 1 | 0 | ½ | ½ | 0 | 1 | ½ | ½ | 1 | ½ | 1 | 10 | 80,50 |
5 | m | Witold Balcerowski | 2380 | 0 | ½ | ½ | 0 | ● | ½ | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | ½ | ½ | ½ | 1 | 10 | 79,50 |
6 | m | Krzysztof Pytel | 2320 | ½ | ½ | ½ | ½ | ½ | ● | 1 | 0 | 0 | 0 | ½ | 1 | ½ | 1 | 1 | ½ | 1 | 1 | 10 | 76,50 |
7 | m | Bogdan Pietrusiak | 2270 | 0 | ½ | ½ | ½ | 1 | 0 | ● | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | ½ | ½ | 1 | 0 | 9½ | 79,75 |
8 | m | Romuald Grąbczewski | 2370 | ½ | ½ | ½ | 0 | 0 | 1 | 0 | ● | ½ | ½ | ½ | 0 | 1 | ½ | 1 | 1 | 1 | 1 | 9½ | 71,50 |
9 | m | Aleksander Sznapik | 2215 | ½ | ½ | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | ½ | ● | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 9½ | 71,25 |
10 | mm | Zbigniew Doda | 2430 | ½ | 0 | 1 | ½ | 0 | 1 | 1 | ½ | 1 | ● | ½ | 0 | 0 | ½ | ½ | 1 | – | 1 | 9 | 74,75 |
11 | m | Wojciech Dobrzyński | 2247 | 0 | ½ | 0 | ½ | 0 | ½ | 0 | ½ | 1 | ½ | ● | 1 | ½ | 1 | 1 | ½ | ½ | 1 | 9 | 68,25 |
12 | k | Jerzy Pokojowczyk | 2180 | 0 | ½ | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | ● | 1 | ½ | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 | 63,50 |
13 | m | Ryszard Bernard | 2239 | ½ | ½ | ½ | 0 | 0 | ½ | 0 | 0 | 1 | 1 | ½ | 0 | ● | ½ | 1 | 0 | 1 | 1 | 8 | 61,75 |
14 | m | Lutosław Manasterski | 2275 | 0 | ½ | ½ | ½ | 1 | 0 | 0 | ½ | 0 | ½ | 0 | ½ | ½ | ● | 1 | ½ | 1 | ½ | 7½ | |
15 | k | Ignacy Nowak | 2169 | ½ | 0 | 1 | ½ | ½ | 0 | ½ | 0 | 0 | ½ | 0 | 1 | 0 | 0 | ● | ½ | 1 | 1 | 7 | |
16 | k | Władysław Pojedziniec | 2161 | ½ | 0 | 0 | 0 | ½ | ½ | ½ | 0 | 0 | 0 | ½ | 0 | 1 | ½ | ½ | ● | ½ | 1 | 6 | |
17 | m | Marian Ziembiński | 2179 | ½ | 0 | ½ | ½ | ½ | 0 | 0 | 0 | 0 | – | ½ | 1 | 0 | 0 | 0 | ½ | ● | ½ | 4½ | |
18 | k | Zenon Autowicz | 2063 | 0 | 0 | ½ | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ½ | 0 | 0 | ½ | ● | 2½ | |
Uwaga: partia M.Ziembiński – Z.Doda (8 runda) zakończyła się po 72 posunięciach obustronnym walkowerem (obaj nie zgłosili się na dogrywkę). |
Tabela postępowa |
Nr | Zawodnicy | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Mc |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Andrzej Filipowicz | 1 | 2 | 2.5 | 3 | 3.5 | 4.5 | 5 | 6 | 6 | 6.5 | 6.5 | 7 | 7.5 | 8.5 | 9 | 9.5 | 10 | 3 |
2 | Jacek Bednarski | 0.5 | 0.5 | 1.5 | 2.5 | 3.5 | 4 | 4 | 4.5 | 4.5 | 5 | 6 | 6.5 | 7 | 7.5 | 8 | 9 | 10 | 4 |
3 | Witold Balcerowski | 0.5 | 1 | 1.5 | 1.5 | 2 | 3 | 3 | 4 | 4 | 5 | 6 | 7 | 7.5 | 8 | 8 | 9 | 10 | 5 |
4 | Romuald Grąbczewski | 1 | 1.5 | 2.5 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4.5 | 5 | 5 | 5.5 | 6.5 | 7.5 | 8.5 | 9 | 9.5 | 8 |
5 | Bogdan Pietrusiak | 1 | 2 | 2.5 | 3.5 | 4 | 4.5 | 5.5 | 6.5 | 7 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8.5 | 8.5 | 9.5 | 7 |
6 | Aleksander Sznapik | 1 | 1 | 1 | 1.5 | 2.5 | 2.5 | 3.5 | 3.5 | 4 | 4 | 5 | 5.5 | 6.5 | 6.5 | 7.5 | 8.5 | 9.5 | 9 |
7 | Włodzimierz Schmidt | 0.5 | 1.5 | 2.5 | 3 | 3.5 | 4 | 4.5 | 5 | 6 | 6.5 | 7.5 | 8 | 8.5 | 9.5 | 10 | 11 | 11.5 | 1 |
8 | Jerzy Pokojowczyk | 0 | 0 | 0.5 | 0.5 | 1.5 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 4 | 5 | 5 | 5 | 6 | 7 | 8 | 12 |
9 | Zbigniew Doda | 1 | 1.5 | 2.5 | 3 | 3.5 | 3.5 | 3.5 | 3.5 | 4.5 | 5 | 5 | 5.5 | 6.5 | 7.5 | 8 | 8 | 9 | 10 |
10 | Zenon Autowicz | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.5 | 0.5 | 0.5 | 0.5 | 1 | 1.5 | 1.5 | 1.5 | 1.5 | 2.5 | 2.5 | 2.5 | 2.5 | 18 |
11 | Ignacy Nowak | 1 | 1.5 | 2.5 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 5 | 5.5 | 6 | 6 | 6.5 | 6.5 | 7 | 15 |
12 | Krzysztof Pytel | 0.5 | 1.5 | 1.5 | 2.5 | 3.5 | 4 | 5 | 5.5 | 6 | 6.5 | 7.5 | 8 | 8.5 | 9 | 9 | 10 | 10 | 6 |
13 | Lutosław Manasterski | 0 | 0 | 0.5 | 1 | 1.5 | 2.5 | 2.5 | 3 | 3 | 3.5 | 4 | 5 | 5.5 | 6 | 7 | 7.5 | 7.5 | 14 |
14 | Wojciech Dobrzyński | 0 | 1 | 1 | 2 | 2.5 | 3.5 | 4.5 | 5 | 6 | 6.5 | 7 | 7.5 | 8 | 8 | 8.5 | 8.5 | 9 | 11 |
15 | Ryszard Bernard | 0 | 0 | 1 | 1.5 | 1.5 | 2.5 | 3.5 | 4.5 | 5 | 5.5 | 6 | 6 | 6.5 | 7.5 | 8 | 8 | 8 | 13 |
16 | Jerzy Kostro | 0.5 | 1 | 1.5 | 2 | 2.5 | 3 | 4 | 5 | 6 | 6.5 | 7 | 7.5 | 8 | 9 | 10 | 10.5 | 10.5 | 2 |
17 | Marian Ziembiński | 0.5 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1.5 | 2.5 | 2.5 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3.5 | 3.5 | 3.5 | 4 | 4.5 | 17 |
18 | Władysław Pojedziniec | 0 | 1 | 1 | 1.5 | 2 | 2.5 | 2.5 | 3 | 3.5 | 4 | 4 | 5 | 5.5 | 5.5 | 5.5 | 6 | 6 | 16 |
1 runda |
2 runda |
3 runda |
|||||
W.Balcerowski – J.Kostro J.Bednarski – M.Ziembiński Z.Doda – Z.Autowicz A.Filipowicz – W.Pojedziniec R.Grąbczewski – R.Bernard B.Pietrusiak – W.Dobrzyński J.Pokojowczyk – I.Nowak W.Schmidt – K.Pytel A.Sznapik – L.Manasterski |
remis remis 1 – 0 1 – 0 1 – 0 1 – 0 0 – 1 remis 1 – 0 |
R.Bernard – B.Pietrusiak W.Dobrzyński – A.Sznapik A.Filipowicz – J.Bednarski J.Kostro – R.Grąbczewski L.Manasterski – W.Schmidt I.Nowak – Z.Doda W.Pojedziniec – Z.Autowicz K.Pytel – J.Pokojowczyk M.Ziembiński – W.Balcerowski |
0 – 1 1 – 0 1 – 0 remis 0 – 1 remis 1 – 0 1 – 0 remis |
Z.Autowicz – I.Nowak W.Balcerowski – A.Filipowicz J.Bednarski – W.Pojedziniec Z.Doda – K.Pytel R.Grąbczewski – M.Ziembiński B.Pietrusiak – J.Kostro J.Pokojowczyk – L.Manasterski W.Schmidt – W.Dobrzyński A.Sznapik – R.Bernard |
0 – 1 remis 1 – 0 1 – 0 1 – 0 remis remis 1 – 0 0 – 1 |
||
4 runda |
5 runda |
6 runda |
|||||
J.Bednarski – W.Balcerowski R.Bernard – W.Schmidt W.Dobrzyński – J.Pokojowczyk A.Filipowicz – R.Grąbczewski J.Kostro – A.Sznapik L.Manasterski – Z.Doda W.Pojedziniec – I.Nowak K.Pytel – Z.Autowicz M.Ziembiński – B.Pietrusiak |
1 – 0 remis 1 – 0 remis remis remis remis 1 – 0 0 – 1 |
Z.Autowicz – L.Manasterski W.Balcerowski – W.Pojedziniec Z.Doda – W.Dobrzyński R.Grąbczewski – J.Bednarski I.Nowak – K.Pytel B.Pietrusiak – A.Filipowicz J.Pokojowczyk – R.Bernard W.Schmidt – J.Kostro A.Sznapik – M.Ziembiński |
remis remis remis 0 – 1 0 – 1 remis 1 – 0 remis 1 – 0 |
W.Balcerowski – R.Grąbczewski J.Bednarski – B.Pietrusiak R.Bernard – Z.Doda W.Dobrzyński – Z.Autowicz A.Filipowicz – A.Sznapik J.Kostro – J.Pokojowczyk L.Manasterski – I.Nowak W.Pojedziniec – K.Pytel M.Ziembiński – W.Schmidt |
1 – 0 remis 1 – 0 1 – 0 1 – 0 remis 1 – 0 remis remis |
||
7 runda |
8 runda |
9 runda |
|||||
Z.Autowicz – R.Bernard Z.Doda – J.Kostro R.Grąbczewski – W.Pojedziniec I.Nowak – W.Dobrzyński B.Pietrusiak – W.Balcerowski J.Pokojowczyk – M.Ziembiński K.Pytel – L.Manasterski W.Schmidt – A.Filipowicz A.Sznapik – J.Bednarski |
0 – 1 0 – 1 1 – 0 0 – 1 1 – 0 0 – 1 1 – 0 remis 1 – 0 |
W.Balcerowski – A.Sznapik J.Bednarski – W.Schmidt R.Bernard – I.Nowak W.Dobrzyński – K.Pytel A.Filipowicz – J.Pokojowczyk R.Grąbczewski – B.Pietrusiak J.Kostro – Z.Autowicz W.Pojedziniec – L.Manasterski M.Ziembiński – Z.Doda |
1 – 0 remis 1 – 0 remis 1 – 0 0 – 1 1 – 0 remis – / – |
Z.Autowicz – M.Ziembiński Z.Doda – A.Filipowicz L.Manasterski – W.Dobrzyński I.Nowak – J.Kostro B.Pietrusiak – W.Pojedziniec J.Pokojowczyk – J.Bednarski K.Pytel – R.Bernard W.Schmidt – W.Balcerowski A.Sznapik – R.Grąbczewski |
remis 1 – 0 0 – 1 0 – 1 remis 1 – 0 remis 1 – 0 remis |
||
10 runda |
11 runda |
12 runda |
|||||
W.Balcerowski – J.Pokojowczyk J.Bednarski – Z.Doda R.Bernard – L.Manasterski A.Filipowicz – Z.Autowicz R.Grąbczewski – W.Schmidt J.Kostro – K.Pytel B.Pietrusiak – A.Sznapik W.Pojedziniec – W.Dobrzyński M.Ziembiński – I.Nowak |
1 – 0 remis remis remis remis remis 1 – 0 remis 0 – 1 |
Z.Autowicz – J.Bednarski W.Dobrzyński – R.Bernard Z.Doda – W.Balcerowski L.Manasterski – J.Kostro I.Nowak – A.Filipowicz J.Pokojowczyk – R.Grąbczewski K.Pytel – M.Ziembiński W.Schmidt – B.Pietrusiak A.Sznapik – W.Pojedziniec |
0 – 1 remis 0 – 1 remis 1 – 0 1 – 0 1 – 0 1 – 0 1 – 0 |
W.Balcerowski – Z.Autowicz J.Bednarski – I.Nowak A.Filipowicz – K.Pytel R.Grąbczewski – Z.Doda J.Kostro – W.Dobrzyński B.Pietrusiak – J.Pokojowczyk W.Pojedziniec – R.Bernard A.Sznapik – W.Schmidt M.Ziembiński – L.Manasterski |
1 – 0 remis remis remis remis 0 – 1 1 – 0 remis 0 – 1 |
||
13 runda |
14 runda |
15 runda |
|||||
Z.Autowicz – R.Grąbczewski R.Bernard – J.Kostro W.Dobrzyński – M.Ziembiński Z.Doda – B.Pietrusiak L.Manasterski – A.Filipowicz I.Nowak – W.Balcerowski J.Pokojowczyk – A.Sznapik K.Pytel – J.Bednarski W.Schmidt – W.Pojedziniec |
0 – 1 remis remis 1 – 0 remis remis 0 – 1 remis remis |
W.Balcerowski – K.Pytel J.Bednarski – L.Manasterski A.Filipowicz – W.Dobrzyński R.Grąbczewski – I.Nowak B.Pietrusiak – Z.Autowicz W.Pojedziniec – J.Kostro W.Schmidt – J.Pokojowczyk A.Sznapik – Z.Doda M.Ziembiński – R.Bernard |
remis remis 1 – 0 1 – 0 0 – 1 0 – 1 1 – 0 0 – 1 0 – 1 |
Z.Autowicz – A.Sznapik R.Bernard – A.Filipowicz W.Dobrzyński – J.Bednarski Z.Doda – W.Schmidt J.Kostro – M.Ziembiński L.Manasterski – W.Balcerowski I.Nowak – B.Pietrusiak J.Pokojowczyk – W.Pojedziniec K.Pytel – R.Grąbczewski |
0 – 1 remis remis remis 1 – 0 1 – 0 remis 1 – 0 0 – 1 |
||
16 runda |
17 runda |
||||||
W.Balcerowski – W.Dobrzyński J.Bednarski – R.Bernard A.Filipowicz – J.Kostro R.Grąbczewski – L.Manasterski B.Pietrusiak – K.Pytel W.Pojedziniec – M.Ziembiński J.Pokojowczyk – Z.Doda W.Schmidt – Z.Autowicz A.Sznapik – I.Nowak |
1 – 0 1 – 0 remis remis 0 – 1 remis 1 – 0 1 – 0 1 – 0 |
Z.Autowicz – J.Pokojowczyk R.Bernard – W.Balcerowski W.Dobrzyński – R.Grąbczewski Z.Doda – W.Pojedziniec J.Kostro – J.Bednarski L.Manasterski – B.Pietrusiak I.Nowak – W.Schmidt K.Pytel – A.Sznapik M.Ziembiński – A.Filipowicz |
0 – 1 0 – 1 remis 1 – 0 0 – 1 0 – 1 remis 0 – 1 remis |
Sędzia główny: Alfred Tomaszewski
Sędziowie asystenci: Tadeusz Baranowski, Stanisław Grocholski
Dyrektor turnieju: Borys Wierzejewski
Miejsce rozgrywek: Liceum (obecnie św. Marii Magdaleny) na Placu Bernardyńskim w Poznaniu