Polscy mistrzowie międzynarodowi

Lista polskich szachistów, posiadających tytuły mistrzów międzynarodowych (IM) i mistrzyń międzynarodowych (WIM), w grze klasycznej, korespondencyjnej, kompozycji szachowej, w rozwiązywaniu zadań szachowych (solving) oraz Międzynarodowej Federacji Szachistów Głuchych (ICCD). Obejmuje także zawodników, którzy barwy Polski reprezentowali tylko w pewnym okresie swojego życia.

W nawiasie podano zdobyte tytuły międzynarodowe w szachach klasycznych bądź reprezentowany kraj w roku otrzymania tytułu.

Szachy klasyczne

Mistrzowie międzynarodowi

 

Mistrzynie międzynarodowe


 
1 Kazimierz Makarczyk 1950
2 Kazimierz Plater 1950
3 Bogdan Śliwa 1953
4 Paulin Frydman (ARG) 1955
5 Jacek Bednarski 1964
6 Zbigniew Doda 1964
7 Jerzy Kostro 1968
8 Włodzimierz Schmidt 1968
9 Andrzej Sydor 1970
10 Romuald Grąbczewski 1972
11 Andrzej Filipowicz 1975
12 Krzysztof Pytel 1975
13 Jan Adamski 1976
14 Zbigniew Szymczak 1976
15 Aleksander Sznapik 1977
16 Stefan Witkowski 1977
17 Henryk Dobosz 1978
18 Jerzy Pokojowczyk 1978
19 Ryszard Skrobek 1978
20 Jacek Bielczyk 1979
21 Andrzej Łuczak 1979
22 Władysław Schinzel 1979
23 Andrzej Adamski 1980
24 Franciszek Borkowski 1980
25 Zbigniew Jaśnikowski 1980
26 Włodzimierz Kruszyński 1982
27 Jerzy Bany 1983
28 Marek Hawełko 1984
29 Konrad Kojder 1984
30 Krzysztof Pańczyk 1984
31 Kazimierz Steczkowski 1984
32 Paweł Stempin 1984
33 Artur Sygulski 1984
34 Roman Tomaszewski 1984
35 Zbigniew Księski 1985
36 Jan Przewoźnik 1985
37 Piotr Staniszewski 1985
38 Stefan Dejkało 1986
39 Piotr Dukaczewski 1986
40 Robert Kuczyński 1986
41 Karol Pinkas 1986
42 Mirosław Sarwiński 1986
43 Robert Bator (SWE) 1987
44 Jan Kiedrowicz 1987
45 Stanisław Kostyra 1987
46 Andrzej Maciejewski 1987
47 Jacek Gdański 1988
48 Marek Matlak 1988
49 Bogusław Sygulski 1988
50 Andrzej Szypulski 1988
51 Krzysztof Żołnierowicz 1988
52 Aleksander Wojtkiewicz 1989
53 Dominik Pędzich 1990
54 Witalis Sapis 1990
55 Mariusz Buś 1991
56 Klaudiusz Urban 1991
57 Marcin Kamiński 1992
58 Artur Pieniążek 1992
59 Robert Ciemniak 1993
60 Mirosław Grabarczyk 1993
61 Tomasz Markowski 1993
62 Konrad Typek 1993
63 Piotr Murdzia 1994
64 Jan Pisuliński 1994
65 Paweł Jaracz 1995
66 Robert Kempiński 1995
67 Bartłomiej Macieja 1995
68 Bartosz Soćko 1995
69 Paweł Blehm 1996
70 Aleksander Czerwoński 1996
71 Grzegorz Łukasiewicz 1996
72 Grzegorz Masternak 1996
73 Łukasz Cyborowski 1997
74 Rafał Antoniewski 1998
75 Bogdan Bieluczyk 1998
76 Bogdan Grabarczyk 1998
77 Kamil Mitoń 1998
78 Leszek Ostrowski 1999
79 Monika Bobrowska 1999
80 Jan Piński 1999
81 Przemysław Skalik 1999
82 Marek Stryjecki 2000
83 Marcin Szeląg 2000
84 Mateusz Bartel 2001
85 Joanna Dworakowska 2001
86 Marcin Dziuba 2001
87 Piotr Bobras 2002
88 Radosław Jedynak 2002
89 Iweta Radziewicz 2002
90 Marcin Szymański 2002
91 Grzegorz Gajewski 2003
92 Bartłomiej Heberla 2003
93 Mirosław Jaworski 2003
94 Patryk Łagowski 2003
95 Leszek Węglarz 2003
96 Radosław Wojtaszek 2003
97 Stanisław Zawadzki 2003
98 Paweł Czarnota 2004
99 Krzysztof Jakubowski 2004
100 Jerzy Słaby 2004
101 Mieczysław Bakalarz (LUX) 2004
102 Jakub Czakon 2005
103 Michał Luch 2005
104 Wojciech Moranda 2005
105 Michał Olszewski 2005
106 Dariusz Szoen 2005
107 Piotr Dobrowolski 2006
108 Dariusz Mikrut 2006
109 Jacek Stopa 2006
110 Marcin Krysztofiak 2007
111 Krystian Kuźmicz 2007
112 Rafał Lubczyński 2007
113 Zbigniew Pakleza 2007
114 Maciej Rutkowski 2007
115 Michał Skalski 2007
116 Jacek Tomczak 2007
117 Tomasz Warakomski 2007
118 Jakub Żeberski 2007
119 Kacper Piorun 2008
120 Dariusz Świercz 2008
121 Marcin Tazbir 2008
122 Krzysztof Chojnacki 2009
123 Aleksander Hnydiuk 2009
124 Arkadiusz Leniart 2009
125 Dominik Orzech 2009
126 Mateusz Bobula 2010
127 Marcin Sieciechowicz 2010
128 Krzysztof Bulski 2010
129 Marcel Kanarek 2010
130 Kamil Dragun 2010
131 Łukasz Butkiewicz 2011
132 Jacek Dubiel 2011
133 Kamil Stachowiak 2011
134 Paweł Szablowski 2011
135 Mateusz Kołosowski 2011
136 Zbigniew Strzemiecki 2011
137 Daniel Sadzikowski 2012
138 Jan-Krzysztof Duda 2012
139 Kacper Drozdowski 2013
140 Daniel Frączek 2013
141 Oskar Wieczorek 2013
142 Michał Matuszewski 2013
143 Paweł Weichhold 2014
144 Radosław Gajek 2014
145 Marcin Krzyżanowski 2014
146 Maciej Klekowski 2015
147 Jacek Stachańczyk 2015
148 Łukasz Jarmuła 2015
149 Grzegorz Nasuta 2016
150 Piotr Nguyen 2016
151 Piotr Sabuk 2016
152 Karina Szczepkowska-Horowska 2016
153 Piotr Brodowski 2016
154 Maciej Mroziak 2017
155 Radosław Barski 2017
156 Szymon Gumularz 2018
157 Igor Janik 2018
158 Piotr Piesik 2019
159 Paweł Teclaf 2019
160 Klaudia Kulon 2019
161 Piotr Goluch 2019
162 Damian Lewtak 2020
163 Mirosław Lewicki 2020
164 Jonasz Baum 2020
165 Jakub Kosakowski 2020
 
1 Róża Herman 1950
2 Krystyna Hołuj 1954
3 Henryka Konarkowska 1962
4 Mirosława Litmanowicz 1967
5 Hanna Ereńska-Radzewska 1973
6 Bożena Pytel 1974
7 Grażyna Szmacińska 1978
8 Anna Jurczyńska 1981
9 Małgorzata Wiese 1981
10 Agnieszka Brustman 1982
11 Joanna Jagodzińska 1986
12 Bożena Sikora-Giżyńska 1986
13 Liliana Leszner 1987
14 Barbara Kaczorowska 1989
15 Anna Lissowska 1991
16 Krystyna Dąbrowska 1992
17 Iwona Bos-Świecik (NED) 1993
18 Czesława Grochot 1993
19 Monika Bobrowska (IM 1999) 1994
20 Marta Zielińska 1995
21 Joanna Dworakowska (IM 2001) 1995
22 Renata Henc 1996
23 Magdalena Kludacz 1998
24 Dalia Blimke 1998
25 Barbara Grabarska 1998
26 Monika Aksiuczyc 1999
27 Agnieszka Matras 2000
28 Dorota Iwaniuk 2000
29 Beata Kądziołka 2002
30 Jolanta Zawadzka 2003
31 Magdalena Gużkowska 2003
32 Anna Kucypera 2003
33 Katarzyna Toma 2003
34 Joanna Majdan 2005
35 Edyta Andrzejewska 2005
36 Dorota Czarnota 2005
37 Karina Szczepkowska (IM 2016) 2006
38 Marta Przeździecka 2006
39 Joanna Worek 2007
40 Maria Szymańska 2007
41 Magdalena Kozak 2008
42 Hanna Leks 2009
43 Anna Gasik 2010
44 Anna Iwanow 2012
45 Klaudia Kulon (IM 2019) 2013
46 Marlena Chlost 2015
47 Aleksandra Lach 2015
48 Anna Warakomska 2015
49 Mariola Woźniak 2015
50 Oliwia Kiołbasa 2016
51 Ewa Harazińska 2016
52 Anna Kubicka 2018
53 Alicja Śliwicka 2018
54 Julia Antolak 2019

Szachy korespondencyjne

Starsi mistrzowie międzynarodowi

 

Mistrzynie międzynarodowe


 
1 Bogdan Bieluczyk (IM 1998) 1999   1 Anna Jurczyńska (WIM 1981) 1977
2 Władysław Koc 1999   2 Wiesława Zając-Makowiecka 1983
3 Damian Końca 1999   3 Krystyna Radzikowska (WGM 1984) 1994
4 Jan Marcinkiewicz 1999   4 Kamila Klimaszewska 1996
5 Maciej Niżyński 1999   5 Alicja Szczepaniak 1998
6 Zbigniew Sęk 1999   6 Barbara Skonieczna 2010
7 Gerard Szewczyk 1999   7 Bożena Wójcik-Wojtkowiak 2013
8 Wiesław Paśko 2000   8 Barbara Jamka-Pietroń 2018
9 Ryszard Wolny 2000        
10 Maciej Jędrzejowski 2001        
11 Jacek Matlak 2001        
12 Dariusz Szczepankiewicz 2003        
13 Wojciech Krzyżanowski 2004        
14 Jacek Ilczuk 2005        
15 Józef Jędrzejczak 2005        
16 Władysław Król 2005        
17 Winfried Kulling 2005        
18 Aleksander Marcinkiewicz 2005        
19 Zbigniew Mościcki 2005        
20 Władysław Sapa 2005        
21 Tadeusz Szafraniec 2005        
22 Krzysztof Wiącek 2005        
23 Adam Zmokły 2005        
24 Andrzej Borowiec 2006        
25 Sławomir Pawłowski 2006        
26 Józef Lubas 2006        
27 Jacek Oskulski 2006        
28 Mirosław Jaworski (IM 2003) 2007        
29 Rafael Pierzak 2007        
30 Sławomir Wojtyra 2007        
31 Tadeusz Wilczek 2007        
32 Tadeusz Baranowski 2008        
33 Jerzy Staniszewski 2008        
34 Zbigniew Szczepański 2008        
35 Antoni Schön 2009        
36 Waldemar Kozłowski 2010        
37 Ryszard Kwieciński 2010        
38 Bogusław Łatas 2010        
39 Marek Sądowski 2010        
40 Piotr Walczak 2011        
41 Jarosław Sawiniec 2013        
42 Fabian Stanach 2013        
43 Tadeusz Kubicki 2017        

       

Mistrzowie międzynarodowi

       

       
1 Jerzy Krzysztoń 1974        
2 Stefan Brzózka 1977        
3 Roman Sokołowski 1979        
4 Ryszard Gąsiorowski 1981        
5 Gerard Szewczyk 1981        
6 Marian Braczko 1983        
7 Zygmunt Pioch 1984        
8 Adam Zmokły 1984        
9 Bogdan Bieluczyk (IM 1998) 1987        
10 Jan Marcinkiewicz 1987        
11 Ryszard Skrobek (IM 1978) 1989        
12 Zbigniew Sęk 1991        
13 Bogdan Śliwa (HGM 1987) 1991        
14 Tadeusz Karpik 1991        
15 Władysław Koc 1991        
16 Henryk Lew 1992        
17 August Warta 1992        
18 Damian Końca 1992        
19 Aleksander Marcinkiewicz 1992        
20 Maciej Niżyński 1993        
21 Ryszard Wolny 1994        
22 Ryszard Kujawski 1994        
23 Ernest Kocem (GER) 1994        
24 Mirosław Jasiński 1995        
25 Marek Matlak (IM 1988) 1995        
26 Zbigniew Blak 1995        
27 Witold Bielecki 1995        
28 Jerzy Mularczyk 1995        
29 Wiesław Paśko 1996        
30 Władysław Sapa 1996        
31 Andrzej Szczepaniak 1996        
32 Jacek Matlak 1997        
33 Aleksander Masternak 1997        
34 Mirosław Morchat 1998        
35 Zbigniew Mościcki 1998        
36 Maciej Jędrzejowski 1999        
37 Wojciech Krzyżanowski 1999        
38 Winfried Kulling 1999        
39 Mirosław Perdek 1999        
40 Tadeusz Szafraniec 1999        
41 Ryszard Filutowski 2000        
42 Stefan Kasperski 2000        
43 Dariusz Szczepankiewicz 2000        
44 Marek Aleksandrowicz 2001        
45 Henryk Buczinski 2001        
46 Andrzej Dzieniszewski (FM 1987) 2001        
47 Rafał Ogiewka 2001        
48 Jacek Oskulski 2001        
49 Rafael Pierzak 2001        
50 Piotr Tkaczyk 2001        
51 Robert Tustanowski 2001        
52 Andrzej Zawadka 2001        
53 Józef Jędrzejczak 2002        
54 Ireneusz Nowak 2002        
55 Jacek Ilczuk 2003        
56 Robert Jankowicz 2003        
57 Tadeusz Lew 2003        
58 Ryszard Wojtkowiak 2003        
59 Andrzej Borowiec 2005        
60 Władysław Król 2005        
61 Jerzy Płaszczyca 2005        
62 Krzysztof Wiącek 2005        
63 Józef Lubas 2006        
64 Sławomir Pawłowski 2006        
65 Tadeusz Baranowski 2007        
66 Mirosław Jaworski (IM 2003) 2007        
67 Antoni Schön 2007        
68 Witosław Szczepankiewicz 2007        
69 Zbigniew Szczepański 2007        
70 Sławomir Wojtyra 2007        
71 Tadeusz Wilczek 2007        
72 Jerzy Staniszewski 2008        
73 Dariusz Cimicki 2009        
74 Waldemar Kozłowski 2009        
75 Tomasz Makowski 2009        
76 Ryszard Kwieciński 2010        
77 Bogusław Łatas 2010        
78 Wiesław Niewiadomski 2010        
79 Marek Sądowski 2010        
80 Jarosław Sawiniec 2010        
81 Piotr Walczak 2010        
82 Arkadiusz Złotkowski 2010        
83 Tadeusz Kubicki 2011        
84 Mirosław Nowakowski 2011        
85 Tomasz Sławiński 2011        
86 Fabian Stanach 2013        
87 Robert Szymański 2013        
88 Antoni Krzyżanowski 2015        
89 Mariusz Wojnar 2015        
90 Mariusz Broniek 2017        
91 Piotr Mirkowski 2017        
92 Janusz Pietrzak 2017        
93 Jerzy Duszyński 2019        
94 Andrzej Szerlak 2019        
95 Maciej Tritt 2020        

Kompozycja szachowa

Mistrzowie międzynarodowi

   

   
1 Waldemar Tura 1969        
2 Jan Rusek 1976        
3 Leopold Szwedowski 1979        
4 Jan Rusinek 1984        
5 Piotr Ruszczyński 1988        
6 Marek Kwiatkowski 2010        
7 Eugeniusz Iwanow 2015        
8 Marian Wróbel 2015        

Rozwiązywanie zadań szachowych (solving)

Mistrzowie międzynarodowi

   

   
1 Piotr Murdzia (IM 1994) 1999        
2 Bogusz Piliczewski 2003        
3 Piotr Górski 2010        
4 Kacper Piorun (GM 2012) 2010        
5 Aleksander Miśta (GM 2004) 2013        

Szachy niesłyszących (Federacja ICCD)

Mistrzowie międzynarodowi

   

   
1 Janusz Żak 1959        

Strony internetowe:

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close