Kalendarium szachowe 1986

Wyniki turniejów

1985 | 1986 | 1987

W Polsce Za granicą

III Turniej Wyzwolenia Warszawy, Warszawa 05-17/01/1986 (kołowy)

IV Puchar Wyzwolenia Katowic, Katowice 10-23/01/1986 (kołowy)

Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych mężczyzn, Kalisz styczeń 1986 (szachy błyskawiczne, eliminacje, finał–kołowy)

Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych kobiet, Kalisz styczeń 1986 (szachy błyskawiczne, eliminacje, finał–kołowy)

Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych mężczyzn, Kalisz styczeń 1986 (szachy błyskawiczne, eliminacje, finał–kołowy)

  • 1. Górnik 09 Mysłowice – 51½
  • 2. Maraton Wrocław – 48½
  • 3. Kolejarz Katowice – 48

Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych kobiet, Kalisz styczeń 1986 (szachy błyskawiczne, eliminacje, finał–kołowy)

  • 1. Anilana Łódź – 28
  • 2. Pocztowiec Poznań – 23
  • 3-4. Igloopol Pilzno, Kolejarz Katowice – 20½

XLIII Mistrzostwa Polski mężczyzn, Bytom 02-18/02/1986 (kołowy)

XXXVIII Mistrzostwa Polski kobiet, Konin 12-25/02/1986 (kołowy)

Mistrzostwa Polski w rozwiązywaniu zadań szachowych, Spała 21-22/03/1986

Dogrywka o tytuł Mistrza Polski, Świdnik 20-23/03/1986 (mecz)

Turniej Kadry Nadziei Olimpijskich, Gorzów Wlkp. 03-13/04/1986 (kołowy)

VII Memoriał Kazimierza Makarczyka, Łódź 13-26/04/1986 (kołowy)

Turniej międzynarodowy „A”, Myślenice 05-15/04/1986 (kołowy)

Turniej międzynarodowy „B”, Myślenice 05-15/04/1986 (kołowy)

Turniej międzynarodowy kobiet, Warszawa 03-16/04/1986 (kołowy)

  • 1. WGM I.Lewitina (URS) – 10/13
  • 2-3. WGM H.Ereńska-Radzewska, WGM M.Wojska (BUL) – 8½/13
  • 4-5. WGM J.Achmyłowska (URS), WGM A.Brustman – 8/13

XXVIII Finał Złotej Wieży, Głogów 18-27/04/1986 (drużynowy, kołowy)

  • 1. „Piast” Słupsk – 35½ (K.Żołnierowicz, R.Sokołowski, K.Mielniczek, H.Zboroń 10½/11)
  • 2. „Nadnarwianka” Pułtusk – 33½
  • 3. Legrol Legnica – 31

X Mistrzostwa Polski dziennikarzy, Bydgoszcz 09-11/05/1986 (open, P-30)

XII Międzynarodowy Turniej „Polonia”, Warszawa 17-27/05/1986 (open)

III Mistrzostwa Polski inwalidów, Lubniewice 18-31/05/1986 (open)

XVII Festiwal Szachowy o Puchar Bałtyku, Mielno 01-14/06/1986 (open)

Puchar Warty, Gorzów Wielkopolski 10-23/06/1986 (kołowy)

Turniej międzynarodowy kobiet, Piotrków Trybunalski 09-24/06/1986 (kołowy)

  • 1. WGM Liu She Lan (CHN) – 9/12
  • 2. WGM N.Aleksandrija (URS) – 8/12
  • 3-5. WIM G.Szmacińska, WIM M.Wiese, WIM An Yan Feng (CHN) – 7½/12

V Memoriał Jerzego Dreszera, Gdynia 15-29/06/1986 (kołowy)

XI Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej, Łódź 30/06-06/07/1986 (openy)

I liga juniorów, Częstochowa 17-27/07/1986 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Legion Warszawa – 43 (20), do ligi seniorów 6½
  • 2. Anilana Łódź – 43 (18), do ligi seniorów 6½
  • 3. Lech Poznań – 38, do ligi seniorów 5½
  • 4. Chemik Bydgoszcz – 36, do ligi seniorów 5½

XXII Festiwal im PKWN, turniej mężczyzn, Nałęczów 15-28/07/1986 (kołowy)

XXII Festiwal im PKWN, turniej kobiet, Nałęczów 15-28/07/1986 (kołowy)

  • 1. I.Broeder (DDR) – 9/12
  • 2-3. WGM J.Fatalibekowa (URS), WIM B.Sikora-Giżyńska – 8½/12
  • 4-6. B.Rzeczycka, WIM V.Ilie-Ionescu (ROM), R.Genowa (BUL) – 7/12

XXII Festiwal im PKWN, turniej otwarty, Nałęczów 15-28/07/1986 (open)

II liga juniorów, grupa A, Suwałki 21-31/07/1986 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Czarni Rzeszów – 44, do ligi seniorów 4½ (awans)
  • 2. Chrobry Głogów – 39½, do ligi seniorów 4 (awans)
  • 3. Hańcza Suwałki – 39, do ligi seniorów 4

II liga juniorów, grupa B, Bydgoszcz 21-31/07/1986 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Start Lublin – 48½, do ligi seniorów 5 (awans)
  • 2. MDK nr 2 Bydgoszcz – 45 (awans)
  • 3-4. Legrol Legnica, AZS PW Wrocław – 38½, do ligi seniorów 4

Międzynarodowy Festiwal Szachowy, Rybnik 02-10/08/1986 (open)

IX Turniej międzynarodowy, Słupsk 04-14/08/1986 (open)

XXIV Memoriał Akiby Rubinsteina, Polanica-Zdrój 04-21/08/1986 (kołowy)

  • 1-2. IM P.Lukacs (HUN), IM K.Lerner (URS) – 8½/12
  • 3-4. IM R.Lau (FRG), IM R.Tischbierek (DDR) – 7½/12
  • 5. IM A.Pekarek (CSR) – 7/12

Mistrzostwa Polski juniorów starszych U19, Miętne 17-27/08/1986 (open)

Mistrzostwa Polski juniorek starszych U19, Miętne 17-27/08/1986 (open)

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski kobiet U23, Augustów 18-28/08/1986 (kołowy)

VIII Festiwal Szachowy, Suwałki 18-29/08/1986 (open)

V Turniej Kadry Nadziei Olimpijskich, Szczecin 20-30/08/1986 (kołowy)

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski mężczyzn U23, Augustów 04-14/09/1986 (open)

Turniej otwarty, Katowice 12-20/09/1986 (open)

  • 1. R.Sokołowski – 8½/10
  • 2. D.Szopieraj – 8/10

Mecz Polska-Szwecja, Słupsk 18-20/09/1986 (drużynowy)

 V Międzynarodowy Turniej Juniorek, Ustroń-Jaszowiec 16-27/09/1986 (kołowy)

  • 1. A.Benschop (NED) – 9/10
  • 2. D.Kłusek – 7/10
  • 3. K.Urban – 6½/10
  • 4. B.Ziętek – 6/10

Turniej otwarty, Ustrzyki Dolne 16-27/09/1986 (open)

Mistrzostwa Warszawy, Warszawa 18-28/09/1986 (open)

Turniej Międzynarodowy o Puchar Wojewody, Legnica 15-29/09/1986 (kołowy)

XXVII Mistrzostwa Polski w szachach korespondencyjnych, grudzień 1984-wrzesień 1986 (kołowy)

Turniej międzynarodowy, Poznań 20/09-01/10/1986 (kołowy)

  • 1. W.Newerow (URS) – 7/11
  • 2-4. IM M.Condie (ENG), P.Blatny (CSR), IM S.Conquest (ENG) – 6½/11
  • 5. M.Sarwiński – 6/11
  • turniej B: 1-2. A.Bożek, J.Żyła – 8/11
  • open: 1-2. D.Pędzich, A.Józefczak – 8½/11

Międzynarodowy turniej juniorów, Strzybnica wrzesień 1986 (kołowy)

  • juniorzy starsi
  • 1. R.Wessman (SWE) – 8½/11, 2-3. L.Langner (CSR), M.Buś – 7/11
  • juniorzy młodsi
  • 1. D.Moldovani (ROM) – 8½/10, 2. P.Jezierski – 8/10, 3. B.Bzowski – 7/10

I liga, Porąbka-Kozubnik 18-30/10/1986 (drużynowy, kołowy)

II liga, grupa A, Suwałki 19-30/10/1986 (drużynowy, kołowy)

  • 1. Maraton Wrocław – 44 (awans)
  • 2. Piast Gliwice – 42½
  • 3. Hańcza Suwałki – 40½

II liga, grupa B, Gdynia 19-30/10/1986 (drużynowy, kołowy)

  • 1. AZS PL Wrocław – 48½ (awans)
  • 2. Start Lublin – 48
  • 3. Hutnik Warszawa – 43½

Turniej międzynarodowy, Wisła 03-15/11/1986 (kołowy)

V Memoriał Stanisława Gawlikowskiego, Warszawa 14-16/11/1986 (open, szachy szybkie)

Półfinał Mistrzostw Polski mężczyzn grupa A, Żarki-Letnisko 22/11-05/12/1986 (open)

Półfinał Mistrzostw Polski mężczyzn grupa B, Żarki-Letnisko 22/11-05/12/1986 (open)

Półfinał Mistrzostw Polski kobiet grupa A, Łódź 25/11-06/12/1986 (open)

Półfinał Mistrzostw Polski kobiet grupa B, Łódź 25/11-06/12/1986 (open)

Turniej międzynarodowy, Rzeszów 08-20/12/1986 (kołowy)

Mistrzostwa Lublina, Lublin 1986 (open)

Spartakiada łącznościowców, Kiekrz 1986 (open)

V Akademickie Mistrzostwa Polski, Wrocław 1986

XVIII Indywidualne Mistrzostwa Polski nauczycieli, 1986

I Międzynarodowy Turniej „Beskidy”, Porąbka-Kozubnik 1986 (kołowy)

Mistrzostwa Europy juniorów U20, Groningen (NED) 18/12/1985-02/01/1986 (open)

  • 1. A.Chalifman (URS) – 11/13
  • 2. J.Howell (ENG) – 9/13
  • 3-7. R.Zysk (FRG), E.Arlandi (ITA), P.Blatny (CSR), M.Piket (NED), J.Piket (NED) – 8/13
  • 8-10. m.in. R.Kuczyński – 7½/13

Turniej międzynarodowy, Hradec Kralove (CSR) 27/12/1985-05/01/1986 (kołowy)

Turniej międzynarodowy, Beer Szewa (ISR) 08-22/02/1986 (kołowy)

  • 1. GM M.Suba (ROM) – 8½/11
  • 2. IM A.Greenfeld (ISR) – 7/11
  • 3-4. GM I.Csom (HUN), GM W.Schmidt – 6½/11

Turniej międzynarodowy „Ibusz Kupa”, Kecskemet (HUN) 03-13/03/1986 (open)

  • 1. Vokac (CSR) – 9/13
  • 2-7. Pribyl (CSR), IM Hausner (CSR), Mozny (CSR), IM J.Bany, Gauglitz (DDR), IM Roos (FRA) – 8½/13

Mistrzostwa Europy juniorek U20, Baile Herculane (ROM) 11-26/03/1986 (kołowy)

  • 1-2. WIM I.Madl (HUN), WIM S.Matwiejewa (URS) – 10/13
  • 3. WIM C.Badulescu (ROM) – 9/13
  • 4-5. V.Markov (YUG), J.Strzałka – 7½/13

Turniej międzynarodowy, Tapolca (HUN) marzec-kwiecień 1986 (kołowy)

Turniej Młodych Mistrzów, Oakham (ENG) 02-10/04/1986 (open)

  • 1. R.Kuczyński – 6½/9
  • 2-5. Anand (IND), Condie (SCO), Howell (ENG), Horvath (HUN) – 6/9

XI Spartakiada Armii Zaprzyjaźnionych, Tbilisi (URS) 02-13/04/1986 (drużynowy, dwukołowy)

Turniej międzynarodowy, Fournieres (FRA) 17-29/05/1986 (open)

Mistrzostwa Świata juniorek U20, Wilno (URS) 14-30/05/1986 (open)

  • 1. I.Madl (HUN) – 11/13
  • 2-3. S.Prudnikowa (URS), K.Baginskaite (URS) – 9/13
  • 8-9. m.in. J.Strzałka – 7½/13

Memoriał Jose Raula Capablanki, turniej kobiet, Hawana 20/05-06/06/1986 (kołowy)

  • 1. WGM N.Ioseliani (URS) – 9½/11
  • 2-3. WIM Z.Makai (HUN), WGM D.Nutu (ROM) – 7½/11
  • 4-5. WGM A.Brustman, WIM V.Ramon (CUB) – 7/11

Turniej międzynarodowy, Vinkovci (YUG) 30/05-11/06/1986 (kołowy)

  • 1-2. GM W.Schmidt, IM G.Dizdar (YUG) – 7/11
  • 3. GM J.Nikolac (YUG) – 6½/11

Turniej międzynarodowy, Lille (FRA) 26/06-09/07/1986 (open)

Turniej międzynarodowy, Albena (BUL) czerwiec 1986 (open)

  • 1. IM Z.Polgar (HUN) – 7½/9
  • 2-3. IM G.Zajczik (URS), IM S.Danaiłow (BUL) – 6½/9
  • 4-5. IM J.Bednarski, Prodanow (BUL) – 6/9

Turniej międzynarodowy, Boras (SWE) 01-09/07/1986 (open)

  • 1-6. GM I.Bilek (HUN), IM D.Cramling (SWE), GM A.Forintos (HUN), IM W.Kruszyński, IM Schneider (SWE), Svensson (SWE) – 6½/9

Turniej międzynarodowy kobiet, Tapolca (HUN) 30/06-12/07/1986 (kołowy)

  • 1-2. WGM J.Achmyłowska (URS), WIM I.Madl (HUN) – 7½/11
  • 5-7. m.in. WFM J.Jagodzińska – 6/11

Turniej międzynarodowy kobiet, Decin (CSR) 30/06-15/07/1986 (kołowy)

  • 1. WGM M.Lityńska-Szul (URS) – 9/11
  • 2-3. WIM R.Kas (HUN), WFM J.Chiricuta (ROM) – 8/11
  • 4. L.Leszner – 7½/11

Turniej międzynarodowy, Evreux (FRA) 02-09/08/1986 (open)

  • 1. IM G.Andruet (FRA) – 8/9
  • 2. IM K.Pytel – 7½/9
  • 3. P.Dezan (FRA) – 7/9

Mistrzostwa świata juniorów U20, Gausdal (NOR) 04-18/08/1986 (open)

  • 1-2. FM W.Arencibia (CUB), FM S.Agdestein (NOR) – 9½/13
  • 3-5. IM F.Hellers (SWE), FM J.Bariejew (URS), IM J.Klinger (AUT) – 9/13
  • 6-9. m.in. IM V.Anand (IND), IM P.Staniszewski (8) – 8½/13

Turniej międzynarodowy, Sas van Gent (HOL)  14-23/08/1986 (kołowy)

  • 1. FM F.Borm (HOL) – 6½/9
  • 2-4. IM F.Borkowski, H.Cardon (HOL), IM K.Berg (DEN) – 5½/9

Turniej międzynarodowy, Rostock (DDR) 17-23/08/1986 (kołowy)

Mecz kobiet Holandia-Polska, Borne (NED) 30-31/08/1986 (drużynowy)

Turniej międzynarodowy, Virton (BEL) 21/08-02/09/1986 (open)

Turniej międzynarodowy, Litomierzyce (CSR) 27/08-08/09/1986 (kołowy)

Międzynarodowy turniej szachowy „Vasas”, Budapeszt (HUN) 26/08-13/09/1986 (kołowy)

  • 1. GM W.Schmidt – 10/15
  • 2-5. IM D.King (ENG), M.Muse (FRG), IM J.Horvath (HUN), IM G.Danner (AUT) – 9/15

Turniej międzynarodowy kobiet „Acropolis”, Ateny 03-15/09/1986 (open)

I Mistrzostwa świata kobiet niewidomych, Bad Liebenzell (FRG) 13-20/09/1986 (open)

Turniej międzynarodowy, Ułan Bator (MGL) 05-22/09/1986 (kołowy)

  • 1. IM Z.Sturua (URS) – 10½/15
  • 4. IM Z.Szymczak – 8/15

Turniej międzynarodowy kobiet, Hamburg (FRG) 20-28/09/1986 (kołowy)

  • 1. WGM A.Brustman – 6/9
  • 2-3. B.Trabert (FRG), WFM A.Dahlgrün (FRG) – 5½/9

Turniej międzynarodowy studentów, Bukareszt (ROM) 16-29/09/1986 (kołowy)

Mistrzostwa Świata juniorów U16, Rio Gallegos (ARG) 19/09-04/10/1986 (open)

  • 1. W.Akopian (URS) – 8½/11
  • 2. I.Gurevich (USA) – 8/11
  • 3-4. C.Lutz (FRG), E.Matsuura (BRA) – 7½/11
  • 11. J.Gdański – 6½/11

Mistrzostwa świata niewidomych, Moskwa (URS) październik 1986 (open)

  • 1-2. W.Werlinski (URS), P.Dukaczewski – 8½/11
  • 3. O.Doberzin (DDR) – 8/11

Turniej międzynarodowy, Touquet (FRA) 26/10-01/11/1986 (open)

  • 1. IM M.Sharif (FRA) – 7½/9
  • 2-7. m.in. IM G.Flear (ENG), IM A.Kosten (ENG), IM K.Pytel – 7/9

Turniej międzynarodowy, Drezno (DDR) 07-17/11/1986 (kołowy)

  • 1. R.Dautow (URS) – 9½/11
  • 2. S.Kaliniczew (URS) – 8½/11
  • 3. GM A.Koczijew (URS) – 7½/11
  • 4. IM Z.Jaśnikowski – 6½/11

XXVII Olimpiada szachowa, Dubaj (ZEA) 14/11-02/12/1986 (drużynowy, open)

XXVII Olimpiada szachowa kobiet, Dubaj (ZEA) 14/11-02/12/1986 (drużynowy, open)

Turniej międzynarodowy, Böblingen (FRG) 23-30/12/1986 (open)

  • 1-4. M.Stangl (FRG), Escher, IM J.Pribyl (CSR), IM W.Kruszyński – 7½/9

Turniej międzynarodowy, Bethune (FRA) 26-30/12/1986 (open)

  • 1. E.Stawiarski (FRA) – 6½/7
  • 2. M.Lacrosse (FRA) – 6/7
  • 3-10. m.in. M.Ziembiński – 5½/7

Turniej międzynarodowy, Rouen (FRA) 1986 (open)

  • 1-5. m.in. IM G.Flear (ENG), IM K.Pytel, IM G.Andruet (FRA) – 6/7

Turniej międzynarodowy juniorów, Orsova (ROM) 1986 (kołowy)

Mistrzostwa świata juniorów niewidomych, Solna (SWE) 1986


Tytuły międzynarodowe nadane w 1986

IM Robert Kuczyński, Stefan Dejkało, Mirosław Sarwiński, Karol Pinkas, Piotr Dukaczewski
WIM Joanna Jagodzińska, Bożena Sikora-Giżyńska
FM Cezary Balicki, Marian Twardoń, Tomasz Rakowiecki, Teresa Dębowska (za zdobycie złotego medalu Indywidualnych Mistrzostw Świata kobiet niewidomych)
WFM Barbara Kaczorowska, Halina Maziarka-Jałowiec
IA Marian Bocheński

Urodzeni w 1986

Zmarli w 1986

FM Michał Bartel
IM Daniel Frączek
WGM Beata Kądziołka
IM Marcin Krysztofiak
GM Zbigniew Pakleza
IM Kamil Stachowiak
IM Paweł Szablowski
IM Dariusz Szoen
WGM Joanna Worek

 

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close