Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach 1974

30. Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach

1973 | 1974 | 1975
I liga
Poznań, 2 – 11 października 1974
Sędzia główny: Ferdynand Pochowski, dyrektor turnieju: Stanisław Skowroński
System kołowy, 6 szachownic 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 DMPJ 1974
1  Maraton Warszawa 3 5 4 2 4 4 50½ 42½ 8
2  Start Lublin 3 4 3 5 4 5 5 50½ 41
3  Łączność Bydgoszcz 3 3 3 3 4 3 5 5 50 40½
4  Legion Warszawa 1 2 3 3 4 4 5 46 38 8
5  Pocztowiec Poznań 5 42½ 35
6  Anilana Łódź 2 3 3 3 4 2 4 40½ 34
7  Lech Poznań 3 3 3 2 4 40½ 32
8  Start Katowice 1 2 2 3 4 4 40½ 29½ 11
9  Hutnik Nowa Huta 4 2 3 2 2 5 39 35½
10  Avia Świdnik 2 2 5 38½ 29
11  Flota Gdynia (↓) 2 1 1 ½ 4 2 1 33½ 23½ 10
12  Start Łódź (↓) ½ 1 1 1 1 2 ½ 1 22 15½
Tabela postępowa
Nr Klub Jun 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Mce
1  Legion Warszawa 8 9 13.5 17.5 20.5 24 27 31.5 36.5 40 44 46 4
2  Avia Świdnik 9.5 11 12.5 14.5 18 20.5 22.5 25 28.5 33.5 35 38.5 10
3  Hutnik Nowa Huta 3.5 7 9 11 13.5 17.5 20.5 23 25 28.5 34 39 9
4  Łączność Bydgoszcz 9.5 14.5 18.5 21.5 24.5 28 31 34 37 41.5 45 50 3
5  Anilana Łódź 6.5 10.5 12.5 15.5 19 21.5 25.5 29 32 34 37 40.5 6
6  Lech Poznań 8.5 12 14.5 19 21 24 27 30.5 34.5 36 39 40.5 7
7  Pocztowiec Poznań 7.5 10 12.5 17.5 23 26.5 31 32.5 35 37.5 40 42.5 5
8  Start Łódź 6.5 8.5 12 13 13.5 16 17.5 18.5 19.5 20.5 21 22 12
9  Flota Gdynia 10 11 15 16.5 17 20.5 22.5 24.5 25.5 28 32.5 33.5 11
10  Start Katowice 11 13.5 15.5 18.5 22.5 25 29.5 33.5 35 36 38 40.5 8
11  Start Lublin 9.5 14 18 21 23.5 26.5 28 33 38 43 46.5 50.5 2
12  Maraton Warszawa 8 13 16.5 20.5 26 28 32 35 39.5 43.5 46 50.5 1
Numery startowe zostały przyznane tak, aby w I rundzie spotkały się ze sobą drużyny z tego samego miasta lub z niedalekiej
odległości (losowano tylko numery w parach), co umożliwiło rozegranie I rundy przed rozpoczęciem rozgrywek bezpośrednio
w tych miastach oraz wyeliminowało możliwość spotkania zespołów z jednego miasta w ostatnich rundach mistrzostw.
1 runda 2 runda
Legion Warszawa – Maraton Warszawa
Avia Świdnik – Start Lublin
Hutnik Nowa Huta – Start Katowice
Łączność Bydgoszcz – Flota Gdynia
Anilana Łódź – Start Łódź
Lech Poznań – Pocztowiec Poznań
1 : 5
1½ : 4½
3½ : 2½
5 : 1
4 : 2
3½ : 2½
Maraton Warszawa – Pocztowiec Poznań
Start Łódź – Lech Poznań
Flota Gdynia – Anilana Łódź
Start Katowice – Łączność Bydgoszcz
Start Lublin – Hutnik Nowa Huta
Legion Warszawa – Avia Świdnik
3½ : 2½
3½ : 2½
4 : 2
2 : 4
4 : 2
4½ : 1½
3 runda 4 runda
Avia Świdnik – Maraton Warszawa
Hutnik Nowa Huta – Legion Warszawa
Łączność Bydgoszcz – Start Lublin
Anilana Łódź – Start Katowice
Lech Poznań – Flota Gdynia
Pocztowiec Poznań – Start Łódź
2 : 4
2 : 4
3 : 3
3 : 3
4½ : 1½
5 : 1
Maraton Warszawa – Start Łódź
Flota Gdynia – Pocztowiec Poznań
Start Katowice – Lech Poznań
Start Lublin – Anilana Łódź
Legion Warszawa – Łączność Bydgoszcz
Avia Świdnik – Hutnik Nowa Huta
5½ : ½
½ : 5½
4 : 2
2½ : 3½
3 : 3
3½ : 2½
5 runda 6 runda
Hutnik Nowa Huta – Maraton Warszawa
Łączność Bydgoszcz – Avia Świdnik
Anilana Łódź – Legion Warszawa
Lech Poznań – Start Lublin
Pocztowiec Poznań – Start Katowice
Start Łódź – Flota Gdynia
4 : 2
3½ : 2½
2½ : 3½
3 : 3
3½ : 2½
2½ : 3½
Maraton Warszawa – Flota Gdynia
Start Katowice – Start Łódź
Start Lublin – Pocztowiec Poznań
Legion Warszawa – Lech Poznań
Avia Świdnik – Anilana Łódź
Hutnik Nowa Huta – Łączność Bydgoszcz
4 : 2
4½ : 1½
1½ : 4½
3 : 3
2 : 4
3 : 3
7 runda 8 runda
Łączność Bydgoszcz – Maraton Warszawa
Anilana Łódź – Hutnik Nowa Huta
Lech Poznań – Avia Świdnik
Pocztowiec Poznań – Legion Warszawa
Start Łódź – Start Lublin
Flota Gdynia – Start Katowice
3 : 3
3½ : 2½
3½ : 2½
1½ : 4½
1 : 5
2 : 4
Maraton Warszawa – Start Katowice
Start Lublin – Flota Gdynia
Legion Warszawa – Start Łódź
Avia Świdnik – Pocztowiec Poznań
Hutnik Nowa Huta – Lech Poznań
Łączność Bydgoszcz – Anilana Łódź
4½ : 1½
5 : 1
5 : 1
3½ : 2½
2 : 4
3 : 3
9 runda 10 runda
Anilana Łódź – Maraton Warszawa
Lech Poznań – Łączność Bydgoszcz
Pocztowiec Poznań – Hutnik Nowa Huta
Start Łódź – Avia Świdnik
Flota Gdynia – Legion Warszawa
Start Katowice – Start Lublin
2 : 4
1½ : 4½
2½ : 3½
1 : 5
2½ : 3½
1 : 5
Maraton Warszawa – Start Lublin
Legion Warszawa – Start Katowice
Avia Świdnik – Flota Gdynia
Hutnik Nowa Huta – Start Łódź
Łączność Bydgoszcz – Pocztowiec Poznań
Anilana Łódź – Lech Poznań
2½ : 3½
4 : 2
1½ : 4½
5½ : ½
3½ : 2½
3 : 3
11 runda
Lech Poznań – Maraton Warszawa
Pocztowiec Poznań – Anilana Łódź
Start Łódź – Łączność Bydgoszcz
Flota Gdynia – Hutnik Nowa Huta
Start Katowice – Avia Świdnik
Start Lublin – Legion Warszawa
1½ : 4½
2½ : 3½
1 : 5
1 : 5
2½ : 3½
4 : 2
Składy drużyn
1 Maraton Warszawa 42½ 66 2 Start Lublin 41 66
1
2
3
4
5
.
.
.
6
mm
m
mm
m
m
k
m
m
m
Włodzimierz Schmidt
Aleksander Sznapik
Romuald Grąbczewski
Andrzej Adamski
Stefan Witkowski
Wojciech Ehrenfeucht
Roman Dworzyński
Stefan Brzózka
Elżbieta Kowalska-Lipska
2500
2325
2425
2266
2335
2139
2121
2126
2000
7
8

8

4

1
4
11
11
10
10
3
7
2
1
11
1
2
3
4
5
.
.
6
.
m
mm
m
k
k
k
k
mm
I
Krzysztof Pytel
Andrzej Sydor
Zbigniew Jamroz
Henryk Dobosz
Sławomir Wach
Krzysztof Zakrzewski
Zdzisław Wojcieszyn
Bożena Pytel
Zofia Ciechocińska
2405
2395
2260
2152
2156
2179
1956
2010
1600
7
5
7



1
6
½
11
10
11
9
10
3
1
9
2
3 Łączność Bydgoszcz 40½ 66 4 Legion Warszawa 38 66
1
2
3
4
5
6
.
m
m
k
k
k
k
I
Jerzy Pokojowczyk
Andrzej Maciejewski
Julian Gralka
Waldemar Jagodziński
Grzegorz Chrapkowski
Lidia Turczynowicz
Hanna Jagodzińska
2310
2380
2127
1984
2112
1727
1600

8

6

4
0
11
11
11
11
11
10
1
1
2
3
4
5
.
.
6
m
m
m
m
k
k
k
mm
Jan Adamski
Andrzej Filipowicz
Rafał Marszałek
Janusz Szukszta
Anatol Łokasto
Marek Fijałkowski
Robert Bugajski
Mirosława Litmanowicz
2405
2430
2350
2171
2275
2131
1988
2110

3


7

2
5
11
6
11
7
10
5
5
11
5 Pocztowiec Poznań 35 66 6 Anilana Łódź 34 66
1
2
3
4
5
.
6
k
k
I
I
k
k
mm
Włodzimierz Kruszyński
Przemysław Ereński
Włodzimierz Kałużny
Adam Wiland
Marian Nowacki
Lech Tarkowski
Hanna Ereńska-Radzewska
2270
2107
1900
1900
1978
1900
2150

5
3
6
6
0
11
11
11
10
11
1
11
1
2
3
4
5
.
6
m
m
m
k
k
k
k
Witold Balcerowski
Tadeusz Żółtek
Jan Łachut
Romuald Grzelak
Waldemar Świć
Zbigniew Bator
Grażyna Szmacińska
2365
2345
2128
2012
2048
2100
1800

5
5
1

3
7
11
11
10
5
10
8
11
7 Lech Poznań 32 66 8 Start Katowice 29½ 66
1
2
3
4
5
.
.
.
6
.
.
mm
m
m
m
k
I
II
II
k
m
II
Zbigniew Doda
Ryszard Bernard
Bogdan Pietrusiak
Ignacy Nowak
Bolesław Rożański
Kajetan Przysiecki
Marcin Bernat
Waldemar Krych
Kamila Dembecka
Danuta Adamczewska
Urszula Majewicz
2410
2380
2300
2275
1951
1900
1700
1700
1869
1742

1400
6

5

0


0


0
11
10
11
11
2
5
4
1
5
5
1
1
2
3
4
5
.
6
m
m
k
k
k
I
mm
Jacek Bielczyk
Adam Dzięciołowski
Karol Pinkas
Jan Widera
Stefan Kipiński
Zbigniew Hurnik
Krystyna Radzikowska
2249
2171
2330
2100
2052
1900
2160



5
½
6
4
11
11
11
7
11
11
9 Hutnik Nowa Huta 35½ 66 10 Avia Świdnik 29 66
1
2
3
4
5
.
6
mm
m
m
k
I
I
I
Jerzy Kostro
Jerzy Konikowski
Ryszard Gąsiorowski
Stanisław Porębski
Marek Rogalewicz
Tadeusz Maczek
Sylwia Konikowska
2385
2219
2170
2067
1900
1900
1600



6

0
11
11
9
11
10
3
11
1
2
3
4
5
.
6
.
k
I
k
I
I
k
m
m
Zbigniew Szymczak
Zbigniew Księski
Tadeusz Lipski
Jacek Mardarowicz
Michał Praszak
Tomasz Murat
Anna Jurczyńska
Irena Kasprzyk
2191
1900
2094
1900
1900
1936
2080
2120



4

0
0
8
11
11
11
10
11
1
1
10
11 Flota Gdynia 23½ 66 12 Start Łódź 15½ 66
1
2
3
4
5
.
6
.
k
k
k
I
I
I
m
m
Zygmunt Pioch
Stanisław Szczepaniec
Marcin Banaszek
Janusz Pazurkiewicz
Krzysztof Czapczyk
Rudolf Hoffman
Halina Szpakowska
Władysława Górska
2280
2095
2077
1900
1900
1900
1790
1787


4
½



11
11
11
3
9
10
6
5
1
2
3
4
5
.
.
.
6
m
m
m
k
k
m
I
I
k
Andrzej Łuczak
Wiktor Matkowski
Horst Podolski
Ryszard Zgorzelski
Ryszard Wolny
Jan Gadaliński
Krzysztof Pilc
H.Mickiewicz
Lucyna Krawcewicz
2318
2236
2110
2076
1998
2133
1900
1900
1786
½
0
½

4

½
1
2
2
2
1
11
11
10
9
9
11
Najlepsze wyniki na szachownicach
1 Jan Adamski Legion Warszawa 11
2 Jerzy Konikowski Hutnik Nowa Huta 11
3 Julian Gralka Łączność Bydgoszcz 11
4 Andrzej Adamski Maraton Warszawa 8 10
5 Grzegorz Chrapkowski Łączność Bydgoszcz 11
6 Hanna Ereńska-Radzewska Pocztowiec Poznań 11
II liga
Grupa północna Grupa południowa
Białystok, 4 – 11 października 1974
Sędzia główny: Franciszek Konarkowski
system kołowy,
9 rund, 6 szachownic
Katowice, 5 – 13 października 1974
Sędzia główny:
1 Polonia Warszawa (↑) 45 40 5 1 Kolejarz Katowice (↑) 45 38½
2 Jagiellonia Białystok 38½ 32½ 6 2 Hutnik Warszawa 44 39½
3 GKS Katowice 37 34½ 3 Hetman Wrocław 37 30½
4 Maraton Wrocław 36½ 32 4 KKSz Kraków 33 30 3
5 Włókniarz Bielsko-Biała 32 27 5 5 Budrol Legnica 32 26½
6 Tęcza Łódź 29 25½ 6 Piast Gliwice 31½ 26
7 Górnik 09 Mysłowice (↓) 28 23½ 7 Start Jelenia Góra (↓) 27½ 23½ 4
8 ZDK Mielec (↓) 24½ 19 8 Szombierki Bytom (↓) 26 22½
9 Juvenia Kraków (↓) 22 18½ 9 Stilon Gorzów Wielkopolski (↓) 22½ 19½ 3
10 Olimpia Piekary Śląskie (↓) 22 17½ 10 Łączność II Bydgoszcz (↓) 16 13½
Składy drużyn awansujących
Polonia Warszawa m.in. Władysław Schinzel (6½), Zenon Autowicz (7), Iwona Jezierska (7)
Kolejarz Katowice
Najlepsze wyniki na szachownicach
1 Władysław Schinzel Polonia 1
2 Bogdan Bieluczyk Jagiellonia 8 2
3 Ryszard Grossmann Maraton 7 3
4 Janusz Śledziewski Maraton 7 4
5 Zenon Autowicz Polonia 7 5
6 Iwona Jezierska Polonia 7 6

Strony internetowe

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close